Реклама оточує нас з усіх боків, вона є невід’ємним елементом сучасного бізнесу. Великі організації розуміють необхідність якісної реклами, тому створюють відділи, де фахівці займаються маркетингом. Ефективна рекламна кампанія допомагає зробити бренд більш впізнаваним і в кілька разів збільшити прибуток фірми. Що означає поняття “реклама”, які бувають види? У чому мета реклами та її завдання?
Історія появи і розвитку реклами
Слово “реклама” походить з латині – воно означає “кричати”. Але мається на увазі не вигукування, а поширення інформації незалежно від того, хоче цього слухач чи ні.
Що таке реклама?
Є кілька визначень, але найкраще відобразити суть можна так:
[idea]Реклама – вид маркетингової діяльності, який полягає в тому, щоб поширювати інформацію про продукт для залучення більшої кількості покупців. Це можуть бути дані про компанію, товар, послугу або навіть особистості. Рекламу можна вважати певним видом маркетингової комунікації.[/idea]
Реклама розповсюджується різними способами, в залежності від мети, якої намагаються домогтися компанії або цільової аудиторії, на яку спрямована кампанія. Суть такого проекту в тому, щоб в першу чергу привернути увагу потенційних покупців до продукту. Особливістю реклами є те, що це метод неособистого представлення товару.
Об’єктами реклами найчастіше виступають такі продукти:
- товар;
- компанія-виробник;
- продавець;
- інтелектуальна праця;
- певна подія;
- організація або підприємство.
Маркетологи не завжди підносять товар тільки з позитивного боку, бувають й випадки негативної реклами, яка створює певну репутацію бренду. Це теж допомагає привернути увагу до продукту і зробити його більш впізнаваним.
Коли виникла реклама?
Точної дати появи або першого прикладу немає, але швидше за все реклама зародилася в той же час, коли з’явилися перші ознаки торгівлі. З самого початку людство навчилося вирощувати продукти для власного користування. Згодом племена зрозуміли, що на одній території більше риби, а на інший краще росте пшениця. Це дало можливість продавати товар, відсутній товар іншим людям. І бути кращим в системі продажів дозволяла реклама, яка підносила певний продукт і його продавця з кращого боку.
Серед розкопок в Єгипті був виявлений лист папірусу з оголошенням того, що буде продаватися раб. Найчастіше реклама в той час була усною або із мінімальною кількістю слів. Її розповсюджували на спеціальних свитках, придорожніх каменях та на стінах громадських будинків.
Величезний стрибок у рекламній справі почався після того, як з’явилися більш технологічні способи масових комунікацій – книгодрукування, радіо, телевізор, телефон, Інтернет.
Реклама як окремий вид діяльності з’явилася після того, як почали відкриватися перші видавничі будинки. Ініціатором друкованої реклами можна назвати журналіста з Франції – Теофраста Ренодо. Він почав публікувати в пресі перші рекламні оголошення, після чого по всьому світі почали відкриватися фірми, які пропонували платні послуги реклами в газетах. З роками до сухого тексту або малюнку додалися фотографії товарів. Так почали з’являтися методи реклами і способи популяризації певного товару.
З початку 20 століття і до нашого часу реклама і маркетинг активно розвиваються. Крупні компанії мають власні відділи, які займаються просуванням продуктів, а ті, що менші – звертаються до професійних організацій.
Особливості реклами – цілі, функції, види
Рекламні агентства і рекламщики – це фахівці в області надання послуг для різних підприємств. Саме професійна реклама є найбільш якісною і ефективною. Рекламщики вивчають не тільки особливості презентації продукту, але і психологію користувачів, цільову аудиторію, методи впливу на неї і величезну кількість інших методик. Але в першу чергу потрібно розуміти суть реклами.
[idea]Завдання і мета реклами – це зробити продукт впізнаваним, а також збільшити прибуток компанії-виробника або реалізатора.[/idea]
У довгостроковій перспективі рекламні кампанії допомагають створити оригінальний і неповторний товарний знак, бренд, який будуть всі впізнавати. Вони займаються виробництвом не тільки зовнішнього вигляду, але і цілісної репутації продукту. До того ж, фахівці намагаються задіяти якомога більшу кількість людей.
Можна взяти, наприклад, безалкогольний напій Coca-cola. Незважаючи на те, що за смаковими якостями він не так сильно відрізняється від величезної кількості інших напоїв, реклама зробила цей бренд одним з найпопулярніших на ринку. Він має позитивну репутацію, хоча в самій воді величезна кількість цукру. Також всі купують Coca-cola під час свят, особливо – на Новий рік. Саме рекламна кампанія зробила її такою, якою ми її знаємо.
Сучасна реклама впливає не тільки на основні органи чуття людини. Фахівці вміють використовувати деталі, звуки і кольори так, щоб вони “в’їлися в пам’ять”, впливали на підсвідомість. Саме тому тільки ті, хто довгий час навчається, може стати професіоналом реклами.
Які види реклами бувають?
Реклама буває декількох типів. Деякі з них більш популярні, інші вже втрачають попит. Але особливістю цільової аудиторії і рекламованого товару є те, що деякі продукти можна рекламуватися тільки певним чином.
Зовнішня реклама.
Є одним з найбільш актуальних, старовинних і часто використовуваних методів реклами. Це презентація товарів “під відкритим повітрям». Маються на увазі афіші, білборди, рекламні плакати. Перевагою цього виду є широке поширення і вплив на величезну аудиторію, тому що таку рекламу бачать всі.
Однак ексклюзивні або занадто дорогі товари таким чином не вийде продати. Наприклад, дорогі ювелірні вироби не продаються по зовнішній рекламі, тому що витрата на таку кампанію буде невиправдано високою, при цьому вона буде показуватися людям, більшість з яких не є цільовою аудиторією.
Засоби масової інформації.
Також є поширеним видом реклами, який впливає на велику кількість людей. До нього відносяться як радіо, друковані ЗМІ, так і більш затребуваний сьогодні метод – телевізійна реклама.
Перевага в тому, що цими засобами користуються всі і щодня, тому так чи інакше реклама буде впливати на людину. І навіть якщо нам здається, що постійне і нав’язливе рекламування одного товару викликає тільки роздратування, то під час покупки серед десятків незнайомих виробів, ми з більшою ймовірністю виберемо саме той, що вже бачили.
Завдяки телевізору у рекламників є можливість впливати на людину “ефектом присутності”. Це є аналогом форми особистої реклами, яка викликає більшу довіру.
Інтернет.
Реклама товарів в інтернеті – це один з найдинамічніших і перспективних видів реклами. Вона виникла не так давно, в порівнянні з іншими видами, тому що і популярність самого інтернету почалася недавно.
Особливістю є те, що вона є відносно недорогою, при цьому охоплює велику кількість (практично нескінченну) аудиторію. Рекламні кампанії можна налаштувати таким чином, щоб вона впливала безпосередньо на потенційного споживача. Це допоможе збільшити прибуток вашої компанії при мінімальних витратах.
Якісна та ефективна реклама – це запорука успіху вашого бізнесу. Навіть некомерційні організації працюють на ринку, функціонують в суспільстві, тому потрібно мати хорошу репутацію. Позитивним поданням вашого товару або бренду займається реклама.