- 1 Чому WordPress – що це таке і 5 причин його використовувати для сайту
- 2 Крок № 1: Як вибрати хостинг і зареєструвати домен
- 3 Крок № 2: Як встановити WordPress своїми руками
- 4 Крок № 3: Виберіть відповідну тему або шаблон для WordPress
- 5 Крок № 4: Як налаштувати сайт на CMS WordPress та тему (шаблон)
- 6 Крок № 5: Вирішуємо практичні завдання за допомогою плагінів для WordPress
- 7 Крок № 6: Як встановити коди сервісів аналітики та підключити сайт до кабінетів для веб-майстрів
- 8 Крок № 7: Як створювати сторінки та записи на сайті під керуванням WordPress
- 9 Крок № 8: Підключаємо SSL-шифрування до сайту
-
10
Часті питання
- 10.1 Чи потрібно знати досконало HTML, PHP, CSS для роботи з WordPress?
- 10.2 У футері безкоштовної теми згодом з’являються посилання на сторонні сайти. Як їх прибрати? Чи це означає, що сайт зламали?
- 10.3 Чи можна зробити сайт десь в окремій закритій директорії, щоб його раніше не індексували пошукові системи?
- 10.4 Чи можна на WordPress створити інтернет-магазин?
- 10.5 Чув, що WordPress — важка адмінка, яка нібито займає гігабайти вільного простору на хостингу. Чи це правда?
- 11 Приступайте до найголовнішого
З цієї статті ви дізнаєтесь, як створити сайт на WordPress. За допомогою покрокового керівництва зробите якісний та функціональний ресурс, придатний для залучення та конвертації трафіку.
Чому WordPress – що це таке і 5 причин його використовувати для сайту
WordPress – це найпоширеніша, на сьогоднішній день, CMS. За даними незалежного агентства Web Technology Surveys за липень 2020 року, цей двигун використовується в 38,2% сайтів або 63,5% з тих, що виготовлені на основі CMS. Для порівняння, у 2015 році на WordPress працювало лише 24% ресурсів із CMS.
Ось головні причини його успіху:
- Безкоштовний двигун
- CMS WordPress поширюється за відкритою ліцензійною угодою (GNU GPL). Ви можете вільно використовувати цей продукт з будь-якою метою, включаючи комерційні.
- Досить широкі можливості
- За допомогою WordPress можна створити інтернет-магазин, товарний каталог, особистий блог, корпоративний сайт, інформаційний портал, галузевий ресурс, галерею мультимедіа.
- Гнучке налаштування зовнішнього вигляду та функціональності
- Власникам сайтів на WordPress доступні платні та безкоштовні шаблони, за допомогою яких можна кастомізувати зовнішній вигляд. А за допомогою плагінів можна вирішувати технічні завдання, забезпечувати потрібну функціональність сайту.
- Простота адміністрування
- Щоб працювати з WordPress, не потрібні спеціальні знання. Принципи роботи з двигуном зрозумілі на інтуїтивному рівні.
- Можливість створити сайт і опублікувати перший контент за кілька годин
- Звичайно, потрібно витратити набагато більше часу, щоб перетворити шаблонний продукт на щось нове та цікаве.
Втім, деякі компанії надають послугу автоматичного встановлення WordPress на ваш хостинг. Не потрібно самому шукати на офіційному сайті дистрибутив, завантажувати його та займатися установкою.
Крок № 1: Як вибрати хостинг і зареєструвати домен
Для некомерційного проекту платити за хостинг не обов’язково, особливо спочатку. Ділитись фотографіями котиків або вести щоденник бодібілдера можна, наприклад, на безкоштовній платформі wordpress.com. Але якщо у вас комерційний проект, наприклад, корпоративний сайт, каталог товарів чи послуг або інтернет-магазин, і ви плануєте заробляти за його допомогою, вибирайте платний хостинг.
Зареєструвати домен вам також допоможе хостер. Достатньо придумати доменне ім’я, переконатися, що воно вільне, та сплатити його оренду.
Наступні рекомендації допоможуть вибрати вдале доменне ім’я:
- Вибирайте доменне ім’я, яке частково або повністю збігається з назвою сайту. Наприклад, для сайту «Однокласники» хороші доменні імена ru або ok.ru.–Зрозуміло, що ім’я vk.com до цього ресурсу не підходить.
- Використовуйте максимально коротке доменне ім’я. Власникам смартфонів складно ввести в рядок браузера довгу адресу. Тому краще використовувати ім’я com, ніж vkontakte.ru.
- Переконайтеся, що вибрана адреса сайту легко запам’ятовується та має сенс. Як ви зрозуміли, власники «Однокласників» не випадково вибрали коротку назву ru, а не ass.ru, вибачте за грубий приклад.
Вибір доменної зони не впливає на технічні характеристики ресурсу чи позиції пошукової видачі. Проте, теоретично цей параметр може впливати на довіру аудиторії. За інших рівних користувачі охочіше вірять сайтам з адресою vasya-pupkin.ru або vasya-pupkin.com, ніж ресурсам типу vasya-pupkin.wordpress.com або vasya-pupkin.blogspot.com. Тому для комерційних проектів намагайтеся вибирати домени верхнього рівня, наприклад .com, .info, .org, .net, .ru, .ua, .by і т.п. Зверніть увагу на домени першого рівня, що з’явилися недавно, наприклад, .club, .guru, .ninja, .expert та інші.
Крок № 2: Як встановити WordPress своїми руками
Після покупки хостингу та реєстрації доменного імені встановіть WordPress. Зверніть увагу, деякі хостинг-провайдери пропонують тарифні плани із встановленою CMS. Якщо ви вибрали один із них, одразу переходьте до третього кроку керівництва. Якщо ви придбали хостинг без встановленого двигуна, виконуйте інструкції:
Перейдіть на сайт WordPress і завантажте дистрибутив. Розпакуйте архів.
За допомогою FileZilla або іншого FTP-клієнта завантажте файли WordPress у кореневу папку або субдиректорію. У кореневій папці міститься файл index.html. Щоб створити субдиректорію, потрібно помістити папку з файлами сайту до кореневого каталогу. У першому випадку сайт буде доступний за адресою www.vash-site.ru. У другому випадку, ви встановите WordPress на існуючий сайт. Він буде доступний за адресою www.vash-site.ru/wordpress/.
Встановіть WordPress. Для цього відкрийте посилання на веб-сайт у браузері. Вкажіть інформацію для підключення до бази даних. Їх має надати хостинг-провайдер.
Заповніть необхідну інформацію: вкажіть назву сайту, ім’я користувача, пароль, електронну пошту. Вкажіть, чи можуть пошукові системи індексувати ресурс.
Якщо все зроблено правильно, побачите наступне повідомлення (див. ілюстрацію).
За основним URL у вашому браузері має відкриватися сайт.
Ви щойно своїми руками створили сайт на WordPress. Тепер можете увійти в панель адміністрування та розпочати налаштування.
Крок № 3: Виберіть відповідну тему або шаблон для WordPress
Дизайн-шаблон або тема WordPress відповідає за зовнішній вигляд та функціональність ресурсу. Іншими словами, за допомогою теми ви можете кастомізувати сайт на стандартному движку. Вибрати відповідну тему допоможуть такі запитання та відповіді:
– Краще обрати безкоштовну чи платну тему?
Якщо ви починаєте працювати з WordPress, виберіть безкоштовний шаблон з офіційного каталогу. Всі теми в каталозі проходять перевірку на безпеку та відповідність технічним стандартам. Якщо хочете купити тему, користуйтеся послугами схвалених спільнотою WordPress розробників.
– Яка тема краща: російськомовна чи англомовна?
Це не має значення, оскільки після вивчення цього посібника ви зможете русифікувати будь-яку тему. Знадобиться трохи часу та базові знання англійської.
– Як знайти відповідний шаблон у каталозі?
Скористайтеся фільтром у каталозі тем. Позначте потрібні опції та застосуйте фільтр.
Як встановити тему WordPress?
Є два способи.
Перший: в адмінці виберіть розділ “Зовнішній вигляд – Теми”. Натисніть кнопку «Додати нову».
Знайдіть потрібну тему за назвою або фільтром характеристик.
Наведіть курсор на вибрану тему та натисніть кнопку «Переглянути». Двигун увімкне режим перегляду. Якщо зовнішній вигляд сайту вас влаштовує, встановіть та активуйте тему.
Другий спосіб: скачайте дистрибутив обраної теми на комп’ютер. Це має бути архів у форматі .zip. У розділі «Зовнішній вигляд — Теми — Додати нову» завантажте та встановіть шаблон. Після завантаження активуйте його.
Ви встановили і активували шаблон, що сподобався. Тепер можна розпочати налаштування.
Просунутим сайторобам і блогерам я рекомендую звернутися до перевірених незалежним розробникам тем, наприклад, у WPShop, і купити тему під свої завдання, якщо безкоштовного функціоналу вже не вистачає. Незалежні розробники, як правило, враховують останні тенденції в веб-дизайні та SEO.
Крок № 4: Як налаштувати сайт на CMS WordPress та тему (шаблон)
На цьому етапі необхідно приділити увагу базовим налаштуванням системи керування контентом, які доступні без встановлення додаткових плагінів. Також слід налаштувати тему. Зверніть увагу, що параметри шаблонів відрізняються. Пам’ятайте, якщо ви обрали англомовну тему, її потрібно русифікувати (про це нижче).
Настроюємо CMS WordPress
Увійдіть до адміністративної панелі WordPress та виберіть меню «Налаштування». Вкажіть потрібні дані в кожному розділі налаштувань.
У розділі «Загальні» вкажіть назву та короткий опис сайту. Ця інформація відображатиметься для користувачів. У полях «Адреса WordPress» та «Адреса сайту» вкажіть URL ресурсу. Виберіть часовий пояс, формат дати, мову сайту. Залишіть поле «Членство» порожнім, тому що на першому етапі розвитку сайту на ньому захочуть реєструватися лише боти та зловмисники.
У розділі “Написання” виберіть потрібні параметри. На початку роботи підійдуть дефолтні параметри форматування, головної рубрики та формату записів. Якщо хочете публікувати нотатки через електронну пошту, введіть необхідні дані: адресу сервера, порт, логін та пароль. Проте новачкам краще публікувати посади в адміністративній панелі WordPress.
Обов’язково вкажіть хоча б один надійний сервіс стеження за оновленнями у розділі «Сервіси оновлення». У цьому випадку двигун автоматично повідомлятиме пошукові системи про публікацію нових матеріалів. Наприклад, виберіть сервіс http://rpc.pingomatic.com/. Збережіть зміни.
Щоразу при натисканні на кнопку «Оновити», повідомляються та вибрані сервіси. Щоб домен не потрапив до списків спамерів ping, є плагін WordPress Ping Optimizer. Встановіть його та настройте частоту обміну даними про зміни.
У розділі «Читання» вкажіть, що має відображатись на головній сторінці сайту. Якщо створюєте блог, на головному мають бути останні записи. Для сайту зі статичними сторінками, як головну виберіть одну з них і створіть окрему сторінку «Блог», на якій будуть відображатися пости.
Вкажіть, скільки записів відображатиметься на одній сторінці та в стрічках RSS. Виберіть відображення у стрічці анонсів статей. Якщо з якоїсь причини не хочете, щоб пошукові системи почали відразу індексувати сайт, встановіть галочку у відповідному полі. Пізніше її можна буде забрати.
У розділі «Налаштування обговорення» виберіть потрібні параметри. Найчастіше підійдуть дефолтні налаштування. Зверніть увагу на поля «Модерація коментарів» та «Чорний список». Можете вказати ознаки, за якими коментарі перед публікацією будуть поставлені в чергу на модерацію або опиняться в списку «Спам». Ці налаштування спрацюють, якщо ви використовуєте дефолтні коментарі WordPress.
У розділі “Медіафайли” залиште налаштування за замовчуванням.
У розділі «Постійні посилання» виберіть структуру посилань на матеріали. Наприклад, посилання може містити назву поста та дату публікації або тільки назву поста. Також ви можете додати префікси для посилань на категорії.
Як налаштувати тему WordPress
Кожен шаблон має власні налаштування. Опис налаштувань дефолтної теми Twenty Nineteen допоможе зрозуміти закономірності та налаштувати вибраний шаблон.
У консолі WordPress виберіть меню “Зовнішній вигляд – Налаштувати”. Відкриється сторінка налаштування теми або кастомайзер. Доступні пункти налаштування можна побачити в меню у лівій частині екрана.
У розділі «Властивості сайту» завантажте логотип, вкажіть назву та короткий опис сайту, додайте фавікон.
У розділі “Кольори” виберіть колірну схему шаблону, а також колір фільтра закріпленого фото.
У розділі «Меню» налаштуйте меню сайту. Натисніть кнопку «Створити меню».
Вкажіть назву та область меню.
Додайте в меню потрібні сторінки та натисніть кнопку «Опублікувати».
У розділі «Віджети» додайте на сайт віджети. Зверніть увагу, що у 2019 році у дефолтній темі WordPress знову з’явився сайдбар. Якщо він вам не потрібен, просто видаліть бічні віджети.
Як русифікувати тему WordPress?
Русифікувати тему можна декількома способами:
Ручний спосіб
Файли теми завантажуються на комп’ютер, відкривається будь-який текстовий редактор і текст коду керується вручну. Вимагає багато часу, вправність та уважність. Такий спосіб не рекомендується досвідченими користувачами WordPress, тому що є людський фактор: велика ймовірність помилки. Якщо раптом вона закрадеться в код, сайт може перестати коректно працювати. У разі відсутності резервної копії відновити роботу сайту буде проблематично, а переказ доведеться переробляти заново.
За допомогою плагінів
Плагін не вносить змін до коду на час редагування, оскільки працює з окремою копією теми.
За допомогою спеціальних програм
Програми мають більше можливостей для автоматизації роботи з перекладом теми. Вони не вимагають встановлення плагінів, які займають місце на хостингу.
Замовити переклад компанії або приватної особи
Делегування завдань ніхто не скасовував. Якщо є гроші, але немає часу, щоб зробити переклад теми самому або ви недостатньо володієте мовою, завжди є можливість віддати завдання на аутсорсинг компетентному фахівцю.
Русифікувати тему найзручніше за допомогою безкоштовної програми Poedit. Завантажте та встановіть її на комп’ютер, а потім завантажте з вашого сайту на комп’ютер мовні файли вибраного шаблону за допомогою FTP-клієнта, наприклад FileZilla. Також це можна зробити за допомогою плагінів, наприклад, File Manager. Якщо ви його встановили, дійте за наведеним нижче алгоритмом.
У консолі виберіть меню FileManager — Configuration. Налаштуйте конфігурації, як показано на ілюстрації. У меню FileManager — FileManager виберіть папку wp-content — themes. Виберіть папку теми, яку хочете русифікувати. У ній відкрийте папку languages. Скачайте на комп’ютер файли en.mo та en.po. Якщо таких файлів немає, завантажте файл з розширенням .pot.
Відкрийте програму Poedit та виберіть опцію «Створити новий переклад». Відкрийте файл перекладу та вкажіть код мови.
Починайте переклад. У полі Вихідний текст програма відображає текст англійською мовою. У полі “Переклад” потрібно додати текст російською.
Збережіть переклад. Програма завантажить на жорсткий диск вашого ПК два файли: ru_Ru.mo та ru_RU.po. За допомогою функції Upload files завантажте файли в папку languges шаблону.
Ви русифікували шаблон.
Для бажаючих прискорити процес перекладу, а також тих, хто володіє англійською мовою або не володіють ним підійде програма Seraphinite Typing Assistant. Користуватись їй потрібно в парі з Poedit.
Замість програми для ПК Poedit можна використовувати плагін Loco Translate. Після встановлення та активації надбудови інтерфейс для перекладу шаблонів з’являється в адмінці сайту. Він також працює з мовними файлами .po і .mo вашої теми, але все робиться прямо у браузері.
Ще кілька порад щодо підбору теми
- Тема з адаптивним дизайном. Адаптивний дизайн однаково добре відображається на всіх пристроях: десктопах, планшетах, смартфонах і динамічно підлаштовується під задані розміри вікна браузера. Згідно з глобальним звітом Digital 2020 від Hootsuite 50,1% всього часу, проведеного користувачами в інтернеті, припадає на мобільний трафік.
- Не женіться за купою функціоналу. Зупиніть свій вибір на темі, яка підходить саме для ваших завдань. Тема, перевантажена функціоналом, працюватиме повільніше, що негативно позначиться на пошуковому ранжируванні. Пошуковики “люблять” швидкі сайти.
- Зверніть увагу на показники кількості завантажень та частоту оновлень. Якщо тема оновлюється рідко або взагалі не оновлюється, краще оминути її. Така тема навряд чи відповідатиме вимогам часу до дизайну, SEO, безпеки.
Крок № 5: Вирішуємо практичні завдання за допомогою плагінів для WordPress
Плагіни — одна з хвороб власників сайтів, що починають, на WordPress. Щойно зареєструвавши ресурс, новачки шукають статті типу «100 найкращих плагінів для WordPress» та встановлюють десятки розширень. Це може уповільнити веб-сайт.
Ще гірше, що замість створення цікавого та корисного контенту для відвідувачів сайту, такий вебмайстер повністю концентрується на пошуку та налаштуванні нових плагінів. Він забуває, що це лише інструмент, а не мета.
Користуйтеся плагінами з обережністю та встановлюйте лише найнеобхідніші. За допомогою плагінів можна зробити таке:
- Забезпечити безпеку сайту.
- Боротися зі спамом.
- Оптимізувати ресурс до вимог пошукових систем.
- Підвищити функціональність та покращити юзабіліті.
Як за допомогою плагінів забезпечити безпеку сайту на WordPress
Сайт піддається двом глобальним загрозам. Перша ви самі. Прагнення до досконалості та інновацій може змусити вебмайстра піти на ризиковані експерименти з кодом та програмами, які можуть призвести до втрати інформації. Захиститись від цього можна за допомогою плагінів, які створюють резервні копії сайту.
Друга загроза – несанкціонований доступ до ресурсу. Зловмисники можуть намагатися отримати доступ до вашого сайту, щоб встановити шкідливий код або просто вкрасти його.
Щоб регулярно створювати резервні копії сайту, скористайтесь одним із перерахованих плагінів:
- WP Database Backup — доки не перекладено російською;
- BackUpWordPress є російська версія, але рідше оновлюється;
- Backup and Restore WordPress — не русифікований
Щоб встановити вибраний плагін, увійдіть у меню «Плагіни — Додати новий». Введіть назву розширення в полі пошуку у верхньому правому куті та натисніть «Введення». Також ви можете завантажити плагін із сайту розробника та встановити його за допомогою функції «Завантажити плагін» у верхній частині екрана адміністративної панелі.
Натисніть кнопку “Встановити”. Після встановлення активуйте плагін. Налаштуйте параметри резервного копіювання. Виберіть «Інструменти — WP DB BackUp». Натисніть Create New Database BackUp. Ви створили резервну копію на вимогу.
Налаштуйте регулярне створення резервних копій за розкладом. Перейдіть на вкладку Sheduler, увімкніть автоматичне створення резервних копій, виберіть частоту створення архівів.
На вкладці Destination увімкніть автоматичне збереження архіву на Google Drive або надсилання на електронну пошту.
Щоб захистити сайт від несанкціонованого доступу або злому методом перебору або брутфорсингу, скористайтесь одним із цих плагінів:
- Loginizer Security. Один із найпопулярніших плагінів-захисників – понад 1 млн установок. Надбудова надійно захищає сайт від злому методом перебору чи брутфорсингу.
- Login Функціонал аналогічний до попереднього. Можна встановити максимальну кількість спроб входу з одного IP в одиницю часу, тривалість такого блокування.
Є плагіни, які поєднують у собі відразу кілька функцій захисту. Це зручно. Рекомендую звернути увагу на комплексні рішення щодо захисту сайту, наприклад, на плагін iThemes Security. У iThemes Security дуже розширений функціонал захисту від різних зовнішніх загроз:
- створення резервних копій;
- виявлення помилок із кодом 404;
- блокування окремих користувачів;
- захист від атак хакерів;
- відстеження змін на сайті;
- приховування сторінки входу до адміністративної панелі;
- SSL-шифрування;
- примусове використання надійних паролів;
- безліч можливостей для тонкого налаштування системи «під себе».
Спами на сайті WordPress
Плагіни для боротьби зі спамом актуальні, якщо ви користуєтеся вбудованим механізмом коментарів WordPress. Сторонні системи, наприклад Disqus, захищаються від цього самостійно.
Захиститися від спаму можна за допомогою плагінів, наприклад, Akismet або Antispam Bee. Після встановлення Antispam Bee плагін працює у фоновому режимі. Зазвичай підходять дефолтні установки, а якщо потрібно щось змінити, перейдіть в меню адмінки «Параметри – Antispam Bee».
Ще один хороший плагін, який використовує технологію reCaptcha компанії Google, називається Advanced noCaptcha & invisible Captcha. Тепер спам фільтрується за допомогою штучного інтелекту. Для налаштування необхідно просто зареєструвати свій сайт у Google, вибрати версію капчі та отримати два ключі – звичайний та секретний, щоб використовувати їх з плагіном.
Як забезпечити SEO сайту на WordPress
WordPress – SEO-дружня CMS за замовчуванням. Але є завдання, без яких сайт не можна вважати такими, що повністю відповідають вимогам пошукових систем. Ось вони:
- Створення та оновлення карти сайту.
- Канонізація URL-адреси.
- Оптимізація title сторінок.
- Автоматична генерація мета-даних сторінок.
- Блокування індексації дубльованого контенту.
- Створення мікророзмітки сторінок.
- Додавання файлів .htaccess та robots.txt.
Щоб вирішити ці завдання, ви встановите по одному SEO-плагіну з трьох груп: програми для створення карти сайту, програми для технічної оптимізації ресурсу та програми для створення мікророзмітки. Для створення карти сайту використовуйте один із наступних плагінів:
- Google XML Sitemaps.
- Simple WP Sitemap.
- Google Sitemap by BestWebSoft.
Встановіть та активуйте вибраний плагін, наприклад, Google XML Sitemaps.
Початківцям вебмайстрам краще залишити налаштування за замовчуванням. Після активації плагін створив карту сайту, додав її адресу файлу robots.txt і приготувався повідомляти пошукові системи про оновлення ресурсу.
Якщо ви вважаєте себе досвідченим вебмайстром, можете змінити налаштування плагіна. У розділі «Додаткові сторінки» можна вручну включити до карти сайту URL, які не були включені до неї автоматично. У розділі «Пріоритет статті» визначте спосіб обчислення пріоритетності індексування контенту. У розділах «Змінити частоти» та «Пріоритети» можете рекомендувати пошуковим роботам найбільш пріоритетні типи контенту.
Для технічної оптимізації ресурсу скористайтеся одним з наступних плагінів:
- All in One SEO Pack.
- WordPress SEO by Yoast.
Встановіть та активуйте вибраний плагін, наприклад All in One SEO Pack. Використовуйте стандартні налаштування, якщо ви тільки знайомитеся з WordPress. Якщо ви вважаєте себе просунутим веб-майстром, можете змінити деякі налаштування SEO-модуля. Для цього виберіть меню All in One SEO у консолі движка.
Зверніть увагу на наведені нижче налаштування.
У розділі «Основні налаштування» приберіть прапорець навпроти Use Schema.org Markup. Розмічати сторінку краще за допомогою окремого плагіна.
Якщо в якості головної використовується сторінка записів, в розділі «Налаштування головної сторінки» вкажіть title, description і keywords. Якщо в якості головної використовується статична сторінка, установіть прапорець у полі “Увімкнути”.
У розділі «Налаштування для веб-майстра» вкажіть код верифікації ресурсу в кабінеті для веб-майстрів Google. Для цього додайте до «Інструментів для вебмайстрів» новий ресурс, виберіть альтернативні методи верифікації. Скопіюйте частину коду HTML.
Вставте її у полі «Інструменти веб-майстра Google» на сторінці налаштування плагіна. Збережіть параметри плагіна. У кабінеті для веб-майстрів натисніть кнопку «Підтвердити». Для розмітки сторінок скористайтеся одним із наступних плагінів:
- Зв’язування WPSSO та WPSSO JSON
Перший плагін базовий, а другий є розширенням. За допомогою базового рішення на веб-сайт можна додати розмітку Open Graph. За допомогою другого за допомогою JSON-LD реалізується розмітка Schema.org.
- WP SEO Structured Data Schema
За допомогою цього плагіна на сайт можна додати кілька типів розмітки Schema.org, включаючи Article, BlogPosting та Review. Розмітка реалізується за допомогою JSON-LD.
- Плагін Schema App
За допомогою цієї програми можна додати різні типи розмітки Schema.org. Вона реалізується через JSON-LD. Безкоштовна версія підтримує основні типи розмітки. Також для розмітки можна використовувати онлайн-генератор, якщо ви добре знаєте базові принципи розмітки Schema.org.
Встановіть та активуйте плагіни WPSSO та WPSSO JSON. У консолі на сторінці параметрів плагінів у розділі Essential Settings вкажіть інформацію про сайт, а також відомості для розмітки Open Graph. Не змінюйте інші налаштування.
Перейдіть до розділу Schema Markup. У полях Organization Logo Image URL та Organization Banner URL вкажіть URL логотипу та банера сайту. Ці зображення можна використовувати на сторінці пошукової видачі.
За допомогою меню, що випадає, виберіть базовий тип розмітки для сторінки записів блогу, статичної головної сторінки. Вам потрібні такі типи: Blog та Website відповідно.
Виберіть тип розмітки для сторінок публікацій, статичних та медіафайлів. Для сторінок записів підходять типи розмітки Article та BlogPosting. Вибір залежить від формату публікацій у блозі.
Тип розмітки BlogPosting – похідне Article. Крім BlogPosting, до частковостей Article відноситься тип розмітки News Article або «Новина». Тобто BlogPosting містить усі семантичні дані розмітки Article.
Використовуйте тип BlogPosting, якщо публікуєте невеликі нотатки, особисті спостереження та враження, як у «Живому Журналі». Тип Article більше підійде для оглядів, аналітичних статей, посібників, як у блозі «Текстери». Для статичних сторінок та сторінок медіафайлів слід вказувати тип WebPage.
Після збереження налаштувань плагін автоматично додаватиме на сторінки сайту вибраний тип розмітки. У тому числі, семантичні дані з’являться на існуючих сторінках. Переконатися в цьому можна за допомогою інструмента перевірки структурованих даних Google.
Що робити, якщо ви публікуєте матеріали різного типу: лонґріди, невеликі нотатки та новини? У цьому випадку для кожної публікації краще вибрати відповідну розмітку. Замість надбудови WPSSO JSON скористайтесь плагіном WP SEO Structured Data Schema.
Після встановлення та активації плагіна на сторінці редагування постів з’явиться додатковий розділ. З його допомогою можна вибрати тип розмітки та вказати структуровані дані.
Нестача плагіна – необхідність розмічати кожну публікацію вручну. А до переваг можна віднести підтримку додаткових типів розмітки, наприклад Review, Product і Aggregate Ratings. Безкоштовна версія WPSSO JSON не підтримує ці типи.
Як підвищити функціональність та юзабіліті ресурсу
Підвищувати функціональність та юзабіліті можна і потрібно постійно. Ми вже говорили, що деякі власники сайтів на WordPress так захоплюються цим процесом, що встановлюють десятки та навіть сотні плагінів. Щоб уникнути цієї помилки, починайте підвищення функціональності та покращення юзабіліті не з плагінів, а з визначення проблем та завдань, які потрібно вирішити.
Наприклад, якщо потрібний інтернет-магазин, знайдіть плагіни для електронної комерції. Якщо вважаєте, що стандартна система навігації недостатньо зручна для користувачів, знайдіть плагіни, за допомогою яких можна додати на сторінки сайту хлібні крихти та посилання на схожі матеріали. Також за допомогою плагінів можна зробити форму швидкого зв’язку з власником сайту, вивести в сайдбарі список найактивніших коментаторів, показати відвідувачам форму передплати та вирішити інші завдання.
Наприклад, якщо хочете створити інтернет-магазин на WordPress, знайдіть плагіни для електронної комерції. Якщо ви вважаєте, що стандартна система навігації недостатньо зручна для користувачів, знайдіть плагіни, за допомогою яких можна додати на сторінки сайту хлібні крихти, а також посилання на схожі матеріали. Також за допомогою плагінів можна додати форму швидкого зв’язку з власником сайту, вивести в сайдбарі список найактивніших коментаторів, демонструвати відвідувачам форму передплати та вирішувати інші завдання.
Почніть покращення юзабіліті з латинізації URL сайту. Зверніть увагу на посилання, яке CMS генерує за замовчуванням. У ній є кириличні літери!
Скопіюйте URL-адресу та вставте його в коментарях на сайті або в текстовому редакторі.
Посилання залишаються одним із факторів ранжування сайтів, тому потрібно займатися природним лінкбілдінгом. У користувачів різко зменшується бажання посилатися на вас, коли замість зручного і зрозумілого людині посилання доводиться публікувати якісь крокозябри.
Цю проблему можна вирішити за допомогою WP Translitera чи аналогічного плагіна. Для цього достатньо встановити та активувати обраний модуль.
Додайте на сторінки кнопки шерингу соціальних мереж. Це завдання можна вирішити у різний спосіб. Наприклад, встановіть та активуйте плагін Head, Footer and Post Injections. Це корисна надбудова: за допомогою її можна додавати довільний код на всі або готельні сторінки сайту.
Виберіть сервіс шерингу, наприклад Pluso. Налаштуйте блок «Поділитися» та скопіюйте запропонований системою код. В адмінці сайту перейдіть в меню “Налаштування – Header and Footer”. Перейдіть на вкладку Posts. Вставте код після публікації або перед ним.
Збережіть зміни, перевірте, як відображаються кнопки.
Крок № 6: Як встановити коди сервісів аналітики та підключити сайт до кабінетів для веб-майстрів
Позначене у підзаголовку завдання вирішується різними способами. Наприклад, під час встановлення плагіна All in One SEO Pack ви вже підключили ресурс до кабінету для вебмайстрів Google. Підключити сайт до “Вебмайстра”, “Метрики” та Google Analytics допоможе встановлений раніше плагін Head, Footer and Post Injections.
Зареєструйте сайт у вказаних сервісах. Інструкції з реєстрації можна знайти у нашому блозі:
- Яндекс.Вебмайстер;
- Яндекс Метрика;
- Google Search Console;
- Google Analytics.
Після реєстрації у сервісах скопіюйте коди відстеження або теги верифікації та вставте їх на сайт. Для цього перейдіть на вкладку Head and footer на сторінці налаштувань плагіна.
Підключити будь-який зовнішній сервіс можна за допомогою диспетчера тегів Google. Код Tag Manager потрібно встановити в розділи head та body кожної сторінки сайту за допомогою Head, Footer and Post Injections.
Крок № 7: Як створювати сторінки та записи на сайті під керуванням WordPress
Починаючи з п’ятої версії WordPress, за замовчуванням використовується плагін Gutenberg. Це блоковий редактор, який дуже нагадує візуальні редактори конструкторів сторінок.
Gutenberg зручніший і функціональніший, ніж класичний редактор WordPress. З його допомогою можна створювати сторінки довільної структури, вставляти записи віджети і мультимедіа, змінювати блоки контенту місцями та багато іншого.
Новий редактор інтуїтивно зрозумілий, тож працювати з ним легко. Докладніше про це можна почитати у підрозділі про створення статичної сторінки, а про класичний – у розділі про створення публікацій.
Як створити статичну сторінку
Дотримуйтеся наведеного нижче алгоритму.
Виберіть «Сторінки — Додати нову».. Додайте заголовок сторінкиПотім дотримуйтесь підказок редактора. Щоб додати блок контенту, пишіть текст або натисніть піктограму «Плюс». Наприклад, щоб вставити фотографію, виберіть відповідний блок. Виберіть джерело фото та положення картинки на сторінці.
У Gutenberg є десятки варіантів блоків. Наприклад, кнопки, довільний код, вбудовування публікацій із соціальних мереж тощо. Їх можна використати для оформлення вашого блогу.
Після редагування опублікуйте сторінку. Перевірте правильність відображення контенту. Якщо потрібно, відредагуйте сторінку.
Як створити публікації
Створення публікації розглядається на прикладі класичного редактора. З п’ятої версії WordPress його доведеться встановити як окремий плагін. Звичайно, як і для сторінок, можна використовувати новий Гутенберг, але він не настільки гнучкий.
Щоб додати запис, виберіть меню «Записи — додати новий». Більшість шаблонів підтримують кілька форматів запису. Виберіть відповідний. Виберіть потрібну рубрику для публікації. Щоб створити рубрику, скористайтесь відповідним меню.
Класичний редактор підтримує два формати редагування: візуальний або WYSIWIG та «Текст» з можливістю використовувати HTML. Виберіть відповідний. Додайте заголовок та контент.
Вкажіть title та description, виберіть зображення запису. Опублікуйте сторінку.
Крок № 8: Підключаємо SSL-шифрування до сайту
Напевно ви помічали, що в одних сайтів, що працюють за протоколом HTTPS, в рядку браузера перед назвою домену світиться зелений замочок, а в інших, що працюють за HTTP, – напис « Чи не захищено». Щоб зникнути цей напис, потрібно перевести сайт на HTTPS, підключивши SSL-шифрування.
Протокол SSL (від англ. Secure Sockets Layer – рівень захищених сокетів) гарантує безпечне з’єднання між браузером користувача та сервером. Захищене з’єднання необхідно у випадках, коли передається конфіденційна інформація, наприклад дані кредитних карток. SSL шифрує ці дані за допомогою спеціального цифрового підпису. Зловмисники, перехопивши захищені дані, не зможуть декодувати їх.
Щоб використовувати захищене з’єднання, на сервері, де знаходиться сайт, встановлюється сертифікат SSL. Вони бувають платні та безкоштовні.
Для новачків підійде безкоштовний сертифікат Let’s encrypt. Він випускається на 3 місяці із можливістю продовження. Багато хостерів надають можливість випустити як безкоштовний, так і платний SSL-сертифікат.
Інструкцію з встановлення сертифіката можна запросити у хостера або компанії, що його випустив.
Часті питання
Буває, що користувачі-початківці WordPress через брак знань не можуть вирішити те чи інше завдання. Тут ми зібрали найчастіші питання щодо роботи з адмінкою.
Чи потрібно знати досконало HTML, PHP, CSS для роботи з WordPress?
Знання не потрібні, якщо перед вами стоїть завдання лише наповнювати сайт на WordPress, працювати з публікаціями, коментарями, медіа. Якщо ви хочете розуміти, як працює сайт, і вносити зміни до функціоналу та дизайну самостійно, то знадобляться базові знання цих дисциплін. А ще ви можете контролювати підрядників.
У футері безкоштовної теми згодом з’являються посилання на сторонні сайти. Як їх прибрати? Чи це означає, що сайт зламали?
Розробники тим часто вказують своє авторство у футері теми. Це норма. Як правило, прибрати згадку можна покупкою розширеної версії теми або ручною правкою коду.
Чи можна зробити сайт десь в окремій закритій директорії, щоб його раніше не індексували пошукові системи?
Так можна. Наприклад, на локальному сервері, який вимкнено від інтернету.
Чи можна на WordPress створити інтернет-магазин?
Так можна. У WordPress є безліч сторонніх розробок та модулів, в том числі й для електронної комерції, наприклад, один із плагінів:
- WooCommerce (самий популярний)
- Cart66 Liteю
- Easy Digital Downloads
- eCommerce
- Ecwid
- eShop
- Jigoshop
- Quick Shop
- WP e-Commerce
- WP Shop
- WPdeposit
Слід розуміти, що WordPress- одна з найпопулярніших CMS у світі. Це автоматично означає, що й уразливості у ній вивчені краще, ніж у інших. Ризик злому вищий, тому проблемі безпеки доведеться приділяти особливу увагу.
Чув, що WordPress — важка адмінка, яка нібито займає гігабайти вільного простору на хостингу. Чи це правда?
Повністю розпакований чистий архів з WordPress 5.5 займе на сервері менше 50 МБ.
Приступайте до найголовнішого
Ви створили та налаштували сайт на WordPress та навчилися публікувати контент. Тепер на вас чекає найважча і найвідповідальніша робота. Щоб сайт був ефективним, ви повинні регулярно створювати якісний та корисний для аудиторії контент. Можливостей «движка» достатньо реалізації практично будь-якого проекту: від інформаційного ресурсу до інтернет-магазину.