- 1 Коротко про фільтри
- 2 «Точно під фільтром»: який контент підпадає під санкції
-
3
У яких джерелах шукати проблему
- 3.1 Перевірка через панелі веб-майстрів
- 3.2 Перевірка за допомогою Індексу Якості Сайтів, або ІКС
- 3.3 Перевірка через аналіз трафіку на Яндекс.Метриці або Google Analytics
- 3.4 Перевірка на зміну кількості сторінок у результатах пошуку
- 3.5 Перевірка за найпопулярнішими запитами
- 3.6 Делегування перевірок сервісам
- 4 Що ми рекомендуємо
Пошукові роботи не мислять людськими категоріями, у них своя машинна логіка. Тому якихось деталей ми можемо не зрозуміти чи помітити. Наприклад, SEO-фахівцеві здається, що він все робить правильно, а позиції сайту просідають та просідають. Або навпаки різко обрушуються на десятки пунктів. Можливо проблема в тому, що сайт закрили фільтром.
Коротко про фільтри
Фільтри – це форма санкції. Їх накладає пошуковий робот за спробу просунути сайт проти його правил та алгоритмів. Таких правил дуже багато, і вони регулярно оновлюються. Так що зробити все правильно з першого разу і ніколи не зазнавати покарань — великий успіх.
Пошуковики зацікавлені в тому, щоб користувачам було комфортно, а сайти розміщували корисний та релевантний контент. У цьому – призначення фільтрів.
Карають пошукові системи двома видами санкцій – песимізацією та блокуванням. Песимізація означає, що сайт опуститься нижче на сторінці видачі, а блок – що доступ до ресурсу, очевидно, буде перекрито.
З другим варіантом розібратися складніше і це вже тема для іншої статті. Тому тут ми розповімо про те, як перевірити, чи потрапив сайт під фільтр Яндекса чи Гугла.
Ось найпопулярніші фільтри пошукових роботів:
- АГС не пропускає до видачі сайти, які маніпулюють методами оптимізації. Наприклад, ті, які нескромно розміщують ключі списком.
- Мінусник у Яндекса та Пінгвін у Гугла – обмежують у ранжируванні ті сайти, які за гроші розміщують SEO-посилання на майданчиках-посередниках. У такий спосіб адміністратори домагаються вищої авторитетності їхнього ресурсу.
- Переспам – карає сайти за нерелевантний контент.
- Клікджекінг / криптоджекінг – фільтри накладають на майданчики, які накручують дії користувачів / таємно майнят на сайті криптовалюту
- Настирлива реклама – песимізує сайти, які дратують користувачів непотрібною їм рекламою.
«Точно під фільтром»: який контент підпадає під санкції
Порушень, через які Яндекс чи Google може накласти фільтри, досить багато. Ми підготували античек-лист, пройшовшись по якому ви відразу побачите ознаки «поганого» сайту, схильному до фільтрів.
- Переоптимізація. Ви додали дуже багато ключових слів, дорвеїв або переборщили з іншими методами виведення сайту в топ. Контент через це став надто штучним.
- Марна інформація. Сюди відносяться неунікальні статті, переписані з чужих майданчиків, їх нерелевантний зміст та загалом дилетантський підхід до контенту. На таких сайтах користувач не знаходить відповіді на його запитання і швидко закриває вкладку зі сторінкою. Алгоритм сприймає сайт як марний та санкціонує його.
- Приховування інформації від пошукової роботи. Звучить як кримінальний злочин, але карають за це лише песимізацією, тобто зниженням у пошуковій видачі. Наприклад, адміністратори можуть приховувати від пошукових систем нав’язливі рекламні банери. Роботи їх не вітають, тож опускають позиції сайту. Але банери — джерело прибутку, тому власники домену маскують їх від краулерів.
- Контент 18+. За це карають не лише пошукові системи.
- Спам-посилання. Розміщуючи посилання на свій сайт на низькопробних ресурсах, наприклад, з низьким індексом цитування або на посилальній біржі, ви ризикуєте потрапити під фільтр. Пошукові роботи сприймають цю тактику як нечесну спробу завищити авторитет майданчика. Отже, перш ніж розміщувати посилання на будь-якому сторонньому сайті, перевірте його рівень запамленості: показник не повинен перевищувати 10%. Для цього є послуги checktrust.ru, sbup.com або xtool.ru.
- Неунікальні описи сторінок. Інакше ці описи називаються сніпетами, а ще Title і Description. Це кілька рядків, які людина бачить на сторінці видачі перед тим, як перейти на ресурс. Створювати унікальні тайтли можна за допомогою генератора, наприклад WebMasta.org.
- Агресивна реклама Тренд на м’яке та нативне залучення з’явився не просто так. Користувачів дратують нав’язливі банери, які закривають контент або інакше заважають отримати інформацію, за якою людина і прийшла. А пошукові системи орієнтуються користувача.
- Імітація поведінкових факторів. Це підробка дій потенційного клієнта – кліків, проведеному на сайті часу та ін. Коли на сайті різко і нетипово зростає кількість замовлень, покупок і навіть повернень, пошукові роботи розпізнають такий стрибок як підозрілий.
- Віруси. Крім комфорту роботи дбають про безпеку користувачів. Так що такому сайту дорога лише на ізоляцію від пошуку.
Якщо помічаєте, що ваш сайт страждає на якийсь із цих симптомів, — саме час їх усунути, і тоді проблема вирішиться швидко.
Головне — зрозуміти, за що вас покарали. Наприклад, якщо проблема переоптимізації, то обсяг цієї самої оптимізації треба знизити: переписати статті, розбавити їх мультимедійним контентом, позбутися зайвих ключових слів.
Для неочевидних ситуацій ми зібрали 6 способів, за допомогою яких можна перевірити сайт на фільтри Яндекса та Google. Так ви дізнаєтеся, чи є на них порушення алгоритмів.
У яких джерелах шукати проблему
Перевірка через панелі веб-майстрів
Щоб позбавити адміністратора рутинної роботи, пошукові системи розробили онлайн-консолі для управління сайтом. Це всім відомі Google Search Console і Яндекс.Вебмастер.
Сервіси допомагають оцінювати індексацію, налаштовувати сніпети, відстежувати статистику. Дані Яндекс.Вебмайстра – це проекція всіх позицій сайту в Інтернеті. Динаміка показників наочно виражена на графіках, що дозволяє швидко зробити висновки.
Окрім статистики Яндекс.Вебмайстер та інші подібні консолі показують проблеми з безпекою. Сюди, зокрема, належить накладення санкцій.
Щоб перевірити сайт на наявність фільтрів Яндекса, перейдіть до секції «Діагностика», а потім у розділ «Безпека та порушення». Якщо проблема є, ви побачите повідомлення «Виявлено проблеми з безпекою».
Для Google Search Console порядок дій такий: спочатку перейдіть до секції «Проблеми безпеки та заходи, вжиті вручну», а далі в розділ «Заходи, прийняті вручну». Результат ви побачите на білій панелі праворуч.
Перевірка за допомогою Індексу Якості Сайтів, або ІКС
ІКС показує охоплення – кількість унікальних переглядів сайту, – глибину перегляду та середній час, проведений на ресурсі. Тобто цей індекс є індикатором того, наскільки ваш контент цікавий людям.
Значення Індексу Якості Сайтів визначається по наростанню:
- 0-10 — низький
- 10-50 — трішки вище мінімуму
- 50-500 — середній
- 500-2000 — хороший
- 2000 та вище — найкращій
Пошукові роботи призначають сайтам той або інший індекс в залежності від якості та корисності контенту, а через недотримання правил можуть застосувати санкції. Відповідно, падіння ІКС є ознакою того, що сайт знаходиться під фільтром Яндекса або Гугла.
Перевірити ІКС можна кількома способами, у тому числі через панель вебмайстра. Інший варіант – сервіс PromoPult. Для генерування результату він використовує парсинг, що забезпечує виході точні дані.
Щоб перевірити сайт, зареєструйтесь та вбийте домен вашого сайту у відповідне поле. Перевірка швидка та безкоштовна, а результати ви отримаєте у файлі формату XLSX.
Перевірка через аналіз трафіку на Яндекс.Метриці або Google Analytics
Якщо Яндекс.Вебмастер показує, як справи у сайту з пошуковими роботами, то Яндекс.Метрика — це відображення досвіду користувачів у комунікації з вашим сайтом. Якщо люди раптом перестають відвідувати ваш ресурс, одна з можливих причин у тому, що вони його не бачать. А це може бути наслідком того, що на сайт наклали санкції.
Діаграма, яку варто звернути увагу під час пошуку фільтрів — динаміка трафіку. Коли крива круто падає, це може бути ознакою фільтра.
Падіння трафіку – не стовідсотковий доказ того, що на сайт наклали фільтр. Можливо, проблема в якості контенту: перегорів ваш копірайтер, і йому потрібна відпустка.
Аналізуйте трафік із опорою на специфіку сайту та не забувайте про святкові дні. Наприклад, на сайті Yagla трафік у січні сильно падає, бо тим часом людям не до навчання. При цьому на сайті emotionalrating.com, де можна підібрати фільм під настрій, кількість відвідувань зросте. Вихідні та святкові дні – саме те, щоб дивитися фільми.
Якщо це помітили, продовжуйте аналіз, комбінуючи різні методи перевірки. На перетині кількох підходів до пошуку проблеми вона буде ідентифікована з більшою ймовірністю.
Перевірка на зміну кількості сторінок у результатах пошуку
Під санкції може потрапити лише частина контенту сайту, тобто окремі його сторінки. Якщо вони не відповідають правилам, то пошукова система не пропустить їх до видачі.
Щоб перевірити, чи всі сторінки відображаються в результатах пошуку, введіть адресу сайту в пошуковому рядку Google за формулою site:<ваш домен>.ru. Зверніть увагу на цифри під рядком: якщо сторінок поменшало, то сайт, ймовірно, потрапив під фільтр.
Видача Яндекса не показує кількість результатів на запит, але частоту тих чи інших «завантажених» фраз можна відстежувати в сервісі Яндекс.Вордстат. Він показує, які сайти шукали люди, використовуючи вказані слова. Аналіз можна обмежити параметрами часу та регіону.
Перевірка за найпопулярнішими запитами
Цей метод працює, якщо ви застосовуєте його регулярно. Суть тому, щоб порівняти позиції сайту в пошуковій видачі через рівні відрізки часу. Сильне падіння “висоти” в результатах пошуку може означати, що на сайт наклали санкції.
Виведіть топ запитів, за якими користувачі найчастіше шукають ваш сайт. За цими формулами влаштовуйте періодичні перевірки в пошукових системах — наприклад, раз на два тижні.
Коли ви почнете моніторити, де сайт відображається у видачі, то легко помітите падіння в ранжируванні. Те саме можна зробити з брендом. Вбивайте його ім’я в пошуковий рядок і слідкуйте за тим, на якому місці у видачі відображається. Ігноруйте рекламну видачу – ці позиції проплачені та до органічної видачі не належать.
Делегування перевірок сервісам
Багато способів перевірки можна автоматизувати. Окрім Я.Вебмайстра та Я.Метрики використовуйте сервіси Barracuda, Fruition, SeoLib та Penalty.
Делегування рутинних завдань заощаджує час і знімає відповідальність – на той випадок, якщо ви раптом щось упустите. Але відмовлятися від ручних методів теж не варто – буде надійніше, якщо на чолі контролю станете ви, а не машина.
Що ми рекомендуємо
Простіше спочатку вести сайт так, щоб його контент відразу відповідав усім вимогам пошукових систем. Але іноді припускатися помилок не страшно, навіть якщо на перший погляд ви все робите як треба.
Вивчайте алгоритми та оновлюйте знання. Поєднуйте різні методи перевірок, працюйте вручну та в міру довіряйте автоматичним сервісам. Коли моніторинг фільтрації перетвориться на налагоджену систему, вирішити будь-яку проблему буде легко.