Віддавати соцмережі на аутсорс чи вести самостійно: як не злити бюджет на SMM

Віддавати соцмережі на аутсорс чи вести самостійно: як не злити бюджет на SMM
Вміст Сховати

У цій статті ми розглянули всі можливі формати ведення соціальних мереж для малого бізнесу та проілюстрували досвідом підприємців. Наприкінці матеріалу — прикладні поради від Єви Кац та нашого менеджера проектів Владислава Безпалька, які допоможуть вам зрозуміти, чи справді фахівець чи агенція приносять користь, і не злити бюджет. І насамкінець — чек-лист, який допоможе оцінити результати ведення соцмереж — ваші, найманого фрілансера, штатного спеціаліста чи стороннього агентства.

Соціальні мережі повинні приносити продажі.

Вести їх «для галочки» — значить відбирати у свого бізнесу час, фінанси та людський ресурс, який ви могли б витратити на покращення свого продукту, найм потрібних спеціалістів або запуск нового напряму. Не вести їх зовсім — значить втрачати потенційних клієнтів, партнерів та можливості для розвитку. Будь-якому бізнесу потрібний грамотний SMM, і ви можете вибрати традиційні шляхи:

  • Агентство.
  • Фрілансер.
  • Самостійне ведення + консультації.
  • Самостійне ведення.

З нашого досвіду найчастіше бізнес проходить усі способи – спочатку намагається вести соцмережі самостійно. Якщо не отримує потрібних результатів, наймає фрілансера, майстра на всі руки, який самостійно веде облікові записи, запускає рекламу, спілкується з потенційними клієнтами та працює з блогерами. Якщо ж робота фрілансера не приносить задовільних результатів, шукає інші шляхи. Давайте розглянемо плюси та мінуси кожного способу ведення соціальних мереж для підприємця, магазину, сфери послуг.

Найм стороннього SMM-фахівця: просто, дешево, але часто призводить до зливу бюджету.

Чому ми стверджуємо, що фрілансери частіше «зливають» бюджет клієнтів, ніж агенції? Та тому що опитали підприємців, які приваблювали сторонніх SMM-фахівців і обпалилися. І ось, що ми з’ясували.

Гнучкість, рухливість, відсутність формальностей, доступність та швидка реакція на події — в очах багатьох підприємців агенціям не вистачає цих якостей. Тому малий бізнес та мікробізнес наймає фрілансерів, які в одні руки пишуть тексти, запускають рекламу, фотографують, аналізують статистику та пишуть плани з просування.

Агенція завжди буде менш гнучкою, ніж окремий співробітник. Робота з агентством хороша для великих усталених бізнесів, а ми молоді та рухливі — нам потрібна більша реакція та менша формалізація».

Але чи можуть бути якісними послуги фрілансера, якщо в роботі має кілька проектів? Фрілансер обходиться дешевше за агентство, але у нього немає стільки потужностей і ресурсів, як у повноцінної проектної команди. І часу — фрілансер не може повністю занурюватися в кожний бізнес клієнт, розробляти індивідуальні концепції, нон-стоп тестувати та впроваджувати нові інструменти. Тому і результати часто виходять дуже середні, і розчарований підприємець знову веде соцмережі самостійно та періодично бере консультації, або звертається до агенції.

Марина Тарасова, SMM-фахівець на фрілансі:

«Зараз я одночасно веду 4 проекти — роблю контент-плани та ТЗ для фотографа, пишу та публікую пости, запускаю таргетовану рекламу, шукаю блогерів. За кожен проект я беру 15 тис. І не можу відмовитися від жодного з них, адже це одразу мінус 15 до мого місячного доходу. З нового року шукатиму якусь офісну роботу, бо я дуже втомилася працювати в такому темпі — вільного часу в мене дуже мало, адже ще треба встигати вчитися та стежити за трендами та оновленнями у фейсбуці та інстаграмі».

А тепер уявіть, як виглядатимуть соцмережі вашої компанії, якщо їх веде така завантажена Марина. Вона не матиме часу «грати» з налаштуваннями в таргетингу, детально прописувати портрети цільової аудиторії, скласти порівняльну таблицю конкурентів і тестувати нові фішки в соцмережах. Швидше за все це буде потокова робота, яка не принесе великого підвищення продажів і бажаного припливу нових клієнтів.

Не всі фрілансери працюють так — на ринку є круті спеціалісти, які встигають вести кілька клієнтів, давати консультації, писати курси з текстів чи просування в соцмережах та бути в курсі всіх останніх фішок та трендів у своїй сфері. Але такі сммщики беруть мінімум у 2-3 рази дорожче і не роблять все руками – натомість вони налагоджують співпрацю з фотографами, графічними дизайнерами та таргетологами. У результаті на вас працює розрізнена подоба агенції — результати вже вищі, але чи можна стверджувати, що в такому разі кожен залучений фахівець занурений у проект?

Фрілансер не розуміє продукт і працює за універсальною схемою

Фрілансер застосовує стандартний підхід до будь-якої компанії, і не враховує специфіки ніші та потреби аудиторії, і не вдається до таких тонкощів, як філософія чи емоційний посил бренду. А у веденні соцмереж це дуже важлива історія.

У руках такого спеціаліста набір універсальних обкатаних інструментів, які він застосовує від проекту до проекту.

Євгенія Серікова, благодійний фонд «Подарунок ангелу»:

«Фрілансери, особливо якщо сидять на окладі, найчастіше виступають у ролі звичайних контент-менеджерів, які не залучають аудиторію та не використовують інструменти для продажу.

Досвід взаємодії з SMM-спеціалістами на аутсорсі у нас скоріше ніякий. Я не можу сказати, що досвід співпраці з фрілансерами був негативний, тому що нічого критичного не сталося, але при цьому позитивних змін ми не помітили. Фрілансери часто не розуміють продукт, не завжди пишуть тексти, які емоційно відображають діяльність компанії. Наш фонд часто співпрацює з різними компаніями, і досвід взаємодії з їхніми фахівцями з роботи з соціальними мережами вкотре підтверджує — людина має знати продукт на 100%, інакше контент виглядає дуже сухим».

Фрілансеру складно зрозуміти специфіку продукту і розробити довгострокову стратегію

Фрілансер рідко витрачає час на те, щоб зрозуміти специфіку продукту – він мислить голими KPI без прив’язки до користі для клієнта та аудиторії. У результаті задля досягнення заповітної цифри у передплатниках фахівець накручує аудиторію, продає в лоб і не думає, як утримати живих людей та завоювати їхню лояльність. За агентствами теж буває такий грішок, але від себе одразу додамо – ми мислимо по-іншому. Як — розповідаємо далі, але поки що повернемося до фрілансерів.

Сергій Абдульманов, компанія Мосігра:

«Ми намагалися віддати фрілансеру ведення інстаграми проекту «Данетки». У результаті в групу з постійно оновлюваними данетками нагнали близько 10 тисяч людей – не потрапили в аудиторію (прийшло багато дітей), географію, не змогли утримати аудиторію і представити продукт.

На цьому ринку важко знайти когось, хто знає, що робити і як. Фахівець має знайти вірний tone of voice у комунікаціях. Ми дуже орієнтовані на клієнта, а звичайні KPI SMM-менеджера не розраховані на довготривалу стратегію. Також наш фахівець має добре знатися на настільних іграх, а це досить довге навчання».

Фрілансер не розбирається в складних технічних темах

Якщо фрілансер спеціалізується на конкретній темі – особливо якщо він має профільну освіту, він легко розбереться в нюансах. Але на всі медичні, IT-проекти та інші складні сфери не знайдеться стільки смтників-експертів. Тому такому бізнесу потрібен штатний фахівець або агентство, яке занурюватиметься в проект.

Володимир Самарін, компанія Cloud4Y:

«У нас технічно складний бізнес – хмарний провайдер, ми використовуємо у своєму бізнесі апаратні та програмні технології. Щоб розуміти та доносити до клієнтів наші переваги, у тому числі технологічні, потрібні знання та досвід у IT-сфері. Спільнота IT-фахівців, з якими ми також спілкуємось у соцмережах, не терпить непрофесіоналізму під час написання постів».

Наймання штатного фахівця: знає продукт і занурюється в бізнес, але не має потужностей агентства

Бізнес, який не бачить користі від фрілансерів і не хоче йти в агентство, наймає штатного сммщика. Такий фахівець часто виконує ще й функції маркетолога або піарника, працює тільки з одним проектом і повністю занурюється в нього.

Штатний фахівець поділяє цінності марки

Якщо фахівець працює лише з одним брендом, швидше за все, він поділяє його філософію та готовий сам користуватися продуктами чи послугами, які просуває. В ідеалі штатний сммщик транслює цінності компанії в соцмережах не лише тому, що йому за це платять — він справді «горить» проектом і хоче його розвивати.

Олена Лапко, NOOSA-Amsterdam:

«За соцмережі, піар та маркетинг нашого бренду відповідає один штатний фахівець. Ми працюємо з незвичайними голландськими аксесуарами, і важливо, щоб людина, яка «каже» в Мережі від імені NOOSA-Amsterdam, розділяла цінності марки, знала, з якими запереченнями покупців ми зазвичай працюємо, і сама носила наші прикраси. Наш піарник знає, як аксесуари змінюються в процесі носіння, як за ними доглядати, що подарувати мамі, другові чи другій половині.

SMM-менеджер на аутсорсі, на мій погляд, вів би акаунти за універсальною схемою, однакової для різних сфер бізнесу. Нам важливим є персональний підхід.

Пости про товари ми розбавляємо публікаціями з різних куточків планети, де культура місцевих жителів співзвучна з філософією марки, знімаємо іміджеві відео та анімаційні ролики, проводимо конкурс, розповідаємо про значення кнопок-символів на виробах, показуємо фотографії з виробництва у Непалі, Індонезії та Перу. Ми обігруємо світові події, зачіпаємо «хайпові» Інтернет-тренди, але залишаємося в рамках своєї концепції і не перегинаємо ціпок».

Штатний SMM-фахівець завжди у центрі подій

Фрілансер, який веде кілька проектів одночасно, не може постійно їздити на місце подій до кожного клієнта. Так втрачається весь живий контент — прямі ефіри, ситуативні пости, сториз та репортажі. Залишається стандартний формат – фото та тексти – який виглядає прісно, ​​якщо його не розбавляти інтерактивом. Але навіть у текстах неможливо передати настрій та атмосферу бренду без регулярних екскурсій на «внутрішню кухню».

Євгенія Серікова, благодійний фонд «Подарунок ангелу»:

«Наш штатний піарник спочатку працював віддалено – взаємодіяв із блогерами та залучав додатковий трафік. Потім ми взяли його в штат, тому що через дуже активну діяльність йому потрібно бути «у центрі подій» — вести прямі трансляції, репортажі, заповнювати сториз та постити контент у режимі «тут і зараз».

АЛЕ! У однієї людини немає потужностей агентства

У штатного SMM-менеджера є всі плюси, яких немає у фрілансера, він занурений у проект і завжди в центрі подій. Він має час, щоб проаналізувати конкурентів, скласти велику карту аудиторій та протестувати кілька оголошень для рекламної кампанії. Але при цьому штатний SMM-фахівець один виконує функції менеджера, копірайтера, таргетолога, модератора спільнот… А часто ще й фотографа, дизайнера, піарника, маркетолога та продажника. Тому іноді у компаніях наймають цілий відділ.

Сергій Абдульманов, компанія Мосігра:

«У нас є цілий SMM-відділ — вони збирають дані щодо компанії, формують інфоприводи, включають до контент-плану всі новинки та заходи, спілкуються з блогерами».

Володимир Самарін, компанія Cloud4Y:

«У нашій компанії є відділ маркетингу. Один із фахівців цього відділу щодня готує публікації у Вконтакті, у фейсбуці та твіттері».

Але SMM-відділ з 3-4 чоловік – це додаткові витрати на 150-250 тис. рублів щомісяця. Порівняємо: агентства беруть у середньому 95 тис. рублів – хоча підсумкова ціна може змінитися у більшу чи меншу сторону залежно від проекту. Тому якщо витрати на SMM-відділ дуже високі і зростатимуть у перспективі — варто подумати про передачу соцмереж агентству.

Передача соцмереж агентству

У агентства більше потужностей та висока відповідальність за результат. Усі члени команди вже відібрані, притерті один до одного та замінні. Якщо робота страждає через косяків таргетолога чи менеджера, завжди можна зробити рокіровку — замінити одного спеціаліста іншим, який більше підходить під конкретний проект. Якщо співробітник захворів або пішов у відпустку, справи тимчасово бере інший, і механізм продовжує працювати. Ніякого хаосу, мовчання та зривів термінів — а саме так і відбувається, якщо відповідальність за результат лежить на одній людині і вона раптом пропадає, занедужує чи кидає клієнта. І ми зараз говоримо про агентство з гарною репутацією на ринку, великим досвідом та співробітниками, які працюють на результат.

У соцмережах часто лають непостійних та непрофесійних фрілансерів, але насправді підприємці з побоюванням ставляться до агентств. Основні страхи — агенція вимагає багато документів і регламентів, не занурюється в бізнес, ціна помилки вища, агенція менш гнучка, ніж окремий фахівець, на етапі пресейлу проект ведуть одні спеціалісти, а після продажу — інші.

Анна Городецька, компанія з виробництва жіночої білизни ручної роботи Trusbox:

«Агентство завжди буде менш гнучким, ніж окремий співробітник — ми молоді та рухливі, нам потрібна більша реакція та менша формалізація. Ми намагалися працювати з агентствами з просування і залишилися незадоволені — ціни у них вищі, ніж у фрілансерів (що природно), але швидкість роботи та якість нижча (а це дивно).

Я побоююся, що агенція почне вимагати у нас стосів регламентів та документів (що з одного боку нормально, але займе надто багато часу з нашого боку). Плюс спілкуватися на продажу та встановленні проекту з нами буде одна людина, а працюватиме — інша. Для нас це буде подвійною тратою часу — спочатку ми брифуємо агентство для продажу та формування проекту, а потім кінцевого виконавця. Агентство не вникатиме в суть нашого бізнесу, а отже, не зможе передати покупцям інформацію про нього. Менеджери агентства пропадатимуть так само, як і фрілансери, але кісти агентства набагато вищі».

А тепер розберемося з кожним можливим побоюванням недовірливого клієнта. Розписуємось не за всі агенції — лише за себе. Розповідаємо, як робимо ми, і чому дійшли такого рішення. Без води та абстрактної теорії — лише наш досвід та підхід.

Агентство завжди буде менш гнучким, ніж окремий співробітник.

І так, і ні. Так, комунікувати з одним фахівцем простіше, ніж із цілою проектною командою, плюс одиничний співробітник приймає рішення та вносить зміни наодинці, а значить — швидше.

З іншого боку, у кожній проектній команді є менеджер. У нас в агентстві саме так – проджект відповідає за комунікацію з клієнтом, затвердження всіх планів, концепцій та текстів та передачу звітів. Якщо у клієнта є питання або щось пішло ні так, він завжди може звернутися до менеджера. Ми вирішимо все всередині команди, але проект має один представник, який представить рішення. Це спрощує комунікацію, прибирає довгі ланцюжки узгоджень і робить нас більш гнучкими.

В агентстві різні люди на стадії presale і працюють над проектом.

Тут ми знову пішли проти системи – залучаємо спеціалістів до проекту вже на стадії presale. Проджект-менеджер у зв’язку з контент-менеджером готують комерційну пропозицію, приклад редакційного плану та постів, прописують перші аудиторії, продумують план розвитку соцмереж та формати реклами. Ми не чекаємо брифу, а самі шукаємо інформацію, моніторимо конкурентів та продумуємо зразкову концепцію.

На момент продажу наші співробітники вже знають про бізнес та клієнта все — вони не витрачають перші тижні роботи на збір інформації та одразу запускають проект.

Марія Русінова, менеджер проектів в агентстві 5 o’click:

«Разом із контент-менеджером ми готували дві комерційні пропозиції. Вже на етапі пресейлу ми занурювалися в проект — їздили на місце, збирали інформацію про бізнес та клієнта, вивчали цільову аудиторію, продумували редакційний план та писали перші пости. Тому на момент початку роботи у нас вже буде необхідна інформація, і ми відразу запустимося».

Менеджери агентств зникають так само як і фрілансери.

Зникають люди – якщо співробітник раптом зникає з радарів, ми нічого не можемо з цим вдіяти. Але ми зможемо в цей же день замінити зниклого спеціаліста іншим без зволікань та шкоди проекту. Якщо у нас раптом захворів один таргетолог, ваші рекламні кампанії налаштують інший — ви не втратите потенційних клієнтів або частину рекламного бюджету.

Але такий випадок із розряду фантастики. Наші співробітники не пропадають — ми можемо собі дозволити «просіювати» їх через тестові завдання та 2-3 місяці випробувального терміну. Не справляється – оперативно шукаємо заміну.

Жоден фрілансер не погодиться на 2-3 місяці випробувального терміну та звільнення будь-якої миті. Але бізнесу це й невигідно — через 3 місяці зазвичай видно перші результати і фахівець повністю «вживається» у проект. Якщо ж SMM-фахівець косить вже першого місяця, з ним не можна розлучитися, поки не знайдеш заміну. Звільнити відразу — означає підписатися на простий проект і втрату грошей без жодної гарантії, що наступний співробітник покаже себе краще.

Катерина Молчанова, PR-менеджер у видавничому холдингу Т8:

«Моя робота зі сммщиком-фрілансером закінчилася тим, що я звільнила його і почала вести соцмережі клієнта самостійно. Коли ти працюєш із соцмережами книги, мається на увазі, що ти маєш прочитати її, перейнятися атмосферою, характерами героїв, сюжетом. Але дівчинка вирішила, що впорається і так, — у результаті мені довелося взяти на себе».

Агентство не занурюється в бізнес клієнта

Ось ми й підійшли до найболючішого — поверхового підходу в агентствах. У великих агентств багато проектів, один співробітник задіяний щонайменше на 4 — у нього фізично немає часу занурюватися в кожен бізнес. Особливо якщо це менеджер, який постійно спілкується із клієнтом, координує роботу команди та контролює кожен етап роботи. Часто агентські фахівці «виїжджають» на тих же стандартних підходах до контенту, наганяють у спільноти ботів, накручують лайки, не тестують аудиторії та заходи у рекламних кампаніях і за фактом працюють на цифри та кількість, а не на результат.

Фахівці 5о’click заглиблюються у клієнтський бізнес, тестують підходи та вигадують унікальну стратегію для кожного проекту. Показовий приклад – наш останній кейс. Якщо коротко — ми збільшили кількість лідів у 2,5 рази. Щоб їх обробляти, клієнту довелося розширити відділ продажу — саме завдяки перегляду стратегії та постійному тестуванню рекламних інструментів.

Самоуправління + консультації: повний контроль результату, але постійне навантаження

Ще один варіант, який підходить для мікробізнесу, де все прив’язано до особистого бренду власника, — це самоуправління соціальними мережами. Так підприємець повністю контролює результат, але, з іншого боку, замість того, щоб вкладати час та сили у бізнес, він витрачає ресурси на навчання та додаткову роботу, яку міг би делегувати.

Лана Казановська, мережа кондитерських «Шматочок щастя»:

«Особисто веду акаунт в інстаграмі від свого імені кондитерської господині.

Помічник на аутсорсі допомагає з розкручуванням, таргетованою рекламою, домовляється з блогерами, допомагає організовувати конкурси.

Я головний генератор контенту для наших соціальних мереж. У мене виходить добре і цікаво писати, і краще за мене ніхто внутрішньої кухні не знає. Я сама відповідаю на коментарі. Люди знають про те, що можна написати і відповім саме я — це дуже допомагає у роботі та у вирішенні проблем. Я особу бізнесу з усіма витікаючими. Відповідальність і залучення дуже високі, але я вважаю, що воно того варте.

Часу все це забирає дуже багато – не менше кількох годин на день точно, частіше більше. Але я вважаю, що писати про нашу роботу – це моя робота та мій внесок».

Варіант перший: навчитися всьому самостійно.

Перший і найскладніший спосіб — самостійно оволодіти майстерністю SMM-менеджера. Але тоді вам доведеться навчитися писати тексти різних форматів, настроювати таргетовану рекламу, аналізувати аудиторії та постійно стежити за трендами, новими фішками та оновленнями соцмереж. А потім прописувати плани, підганяти універсальні механіки під свою нішу і постійно тестувати інструменти.

Це повноцінна робота, яка забирає сили та час. А ще на першому етапі у вас недостатньо знань та досвіду, щоб адекватно оцінити свої ж результати.

Варіант другий: піти на консультацію до професіонала

Другий шлях – взяти консультацію у професійного сммщика або рекламника, який проаналізує вашу аудиторію, продумає стратегію, напише покроковий план розвитку безпосередньо під ваш бізнес, допоможе вибрати стиль подачі, дасть поради щодо візуального оформлення соцмереж та текстів. Вам залишиться дотримуватися інструкцій, періодично звірятися з планом і також підвищувати майстерність у копірайтингу та націлення.

Такий формат є у співвласника нашого агентства Єви Кац, і він успішно працює — підопічні Єви знаходять нових клієнтів, підвищують продажі та ведуть соцмережі не гірше за професійних сммщиків.

Єва Кац, керуючий партнер агентства 5 o’click:

«Консультації виникли із запитів невеликих підприємців, які не можуть дозволити собі агентство, або працюють самостійно, залучають фрілансера або беруть штатного спеціаліста. Тобто, це люди з досить обмеженим бюджетом, які роблять рекламу самі.

Спочатку ідея консультації була в тому, щоб прописати таким людям аудиторії, напрямки, креативи та формати реклами, які краще використати. Коли людина не знає, куди рухатися, вона робить багато непотрібних дій та зливає бюджет.

Після консультації у підприємця є чіткий вектор — він знає, куди рухатися, що робити і як працювати з рекламою. Крім цього, я розумію поточні рекламні кампанії. На прикладі оголошень показую, що варто змінити, що не так з налаштуваннями націлювання, і чому реклама може працювати погано. Далі ми прописуємо план дій на кілька місяців або місяць уперед, залежно від завдання, і клієнт діє за цим планом.

Судячи з відгуків, це дуже корисна історія — особливо для підприємців, бо вони отримують міні-стратегію від людини, яка собаку з’їла на рекламі та розуміє, що працює, а що ні.

Але останнім часом з’явилися запити на консультації щодо особистого просування. Наприклад, кафе «АндерСон» замовляло у мене консультацію щодо контент-плану та контенту. У мене достатньо компетенцій, щоб консультувати підприємців і з націлення, і за контентом, і з маркетингу. Це така мікростратегія для людини, яка не готова звертатися в агентство».

Тому, якщо ви не хочете звертатися до фрілансерів, агентств або наймати штатного фахівця, рекомендуємо придивитися до консультацій – так ваші соцмережі точно працюватимуть на вас.

Ми розглянули плюси та мінуси чотирьох основних методів просування у соцмережах + додатковий формат – консультації. Тепер пропонуємо своє рішення. Ми проти брудних ігор в ім’я сліпого виконання KPI — нам важливо вести соцмережі круто, транслювати атмосферу та цінності бренду та підвищувати продаж білими методами. Тому зараз ми тестуємо новий підхід із ще більшим зануренням у клієнтський бізнес — один день на тиждень наш спеціаліст проживає з брендом, живе його життям та вникає у процеси роботи.

Наш підхід: повне занурення у проект та впровадження спеціаліста на місце подій

Ми знайшли новий спосіб вирішення подібних проблем бізнесу – повне занурення у кожен клієнтський проект. Раніше ми грали в «таємних агентів» лише на етапі запуску — збирали інформацію на місці, опитували покупців, продзвонювали конкурентів та проходили весь шлях потенційного клієнта від першої взаємодії до покупки. Докладно цей метод ми описували в гайді з цільової аудиторії.

Зараз ми розширили формат занурення. Тепер наш співробітник раз на два тижні вирушає на місце подій, збирає інформацію, підслуховує розмови людей та вбирає атмосферу. Поки що ми діємо так лише на одному клієнтському проекті — Школі стилістів Персона — і рано говорити про показові результати. Але перші досягнення радують, команда «зловила хвилю» і з першого ж посту потрапила до точки зі стилем, інтонацією та посиланням соціальних мереж.

Валерія Ульянова, контент-менеджер агентства 5 o’click:

«Раз на один-два тижні я проводжу цілий день у школі стилістів Персона. Фотографую викладачів та студентів у процесі роботи, записую відео для сториз, одразу викладаю ситуативні пости та прямі ефіри.

Це допомагає відчути бізнес, поринути у атмосферу, зрозуміти настрій. Завдяки такому підходу з першого разу знайшла потрібний ton of voice і стиль публікацій. Неможливо настільки зануритися в проект, коли ти сидиш в офісі і твоє єдине уявлення про клієнта — це сайт, листування електронною поштою, набір фотографій і сухої інформації.

Плюс на місці на думку спадають несподівані творчі ідеї, можна поспілкуватися з людьми, взяти інтерв’ю, записати відео, одразу вирішити якісь питання без довгого ланцюжка погоджень».

Коли ти займаєшся кількома проектами одразу і не «знайомишся» з ними особисто, творчість та ідеї йдуть, залишаються дати дедлайнів та цифри показників. Залишаються регулярні механічні дії та робота заради роботи та якихось результатів – жодного кайфу, прагнення зробити круто та покращити показники. Адже саме ці зарядженість і жадібність породжують круті тексти та рекламні кампанії, захоплення аудиторії та клієнтів, обговорення, репости та реакції. Ми за такий підхід.

Як зрозуміти, що SMM-спеціаліст або агентство приносить користь: чек-лист

На закінчення ми склали для вас практичний чек-лист, який допоможе адекватно оцінити роботу агентства або найманого SMM-фахівця. Даємо слово Єві Кац та нашому менеджеру проектів Владиславу Безпальку.

1. Дивіться не на лайки, репости та коментарі, а на продаж

Поганий сммщик мислить примітивними показниками: лайками, репостами та коментарями. Багато клієнтів люблять такі показники, тому що вони зрозумілі. Людина заходить до спільноти і бачить там якісь активності — SMM-менеджер провів конкурс, з’явилися люди, які все загавкали, отже, є активність. Але подібні стратегії засновані лише на тому, що сммщик знає, що конкурс наздожене трафік, а потім можна показати клієнту багато лайків. Такий SMM-фахівець не принесе користі у перспективі. Бездумні конкурси і бездумний контент працюють на лайки і наводять нецільову аудиторію. Зрештою люди відписуються від спільноти після закінчення конкурсу або не лайкають пости. Для фейсбуку та інстаграм це означає, що спільнота поганої якості, і вони знижують його в ранжируванні.

2. У хорошого SMM-фахівця має бути стратегія

Ідеальний SMM-менеджер мислить цифрами та показниками продажів. Він створює контент щодо стратегії, яку прописує, ґрунтуючись на даних про клієнта та цільову аудиторію. Цікавиться, скільки продажів у результаті може принести його співтовариство, і думає про вигоди клієнта, а не про те, що він зараз збере багато лайків і порве на собі тільник.

3. Хороший SMM-фахівець хоче рости

Хороший сммщик мислить стратегічно, хоче рухатися далі і рости як фахівець: розбиратися в психології, продажах, креативах, націленнях, бути універсалом. Якщо людина не хоче вчитися і не зацікавлена ​​у продажах, швидше за все, це буде тьмяний фахівець, який не зробить для бізнесу нічого нового та свіжого.

4. Хороший SMM-фахівець вирішує завдання та приносить бізнесу гроші

Фахівець повинен любити свою професію, а не конкретний проект. Тобто, якщо сммщику дістався проект про ремонт, а він каже, що не любить про ремонт, а любить про їжу, це поганий професіонал. Він вибирає територію, де йому буде легше та комфортніше, і не зростатиме. Набагато важливіше, коли людина хоче вирішити завдання. Тоді йому не важлива тема, а складності – це вихід із зони комфорту та шанс промацати щось нове. Тому професійна жадібність дуже важлива. сммщик має приносити гроші бізнесу, а як він це робить — це вже залежить від проекту та від соцмережі».

Чек-лист оцінки SMM-фахівця

  • Ваш SMM-фахівець, будь то фрілансер, штатник або агентство, повинен щомісяця складати медіаплан для реклами та редакційний план для соцмереж та погоджувати його з вами.
  • Щомісяця ваш фахівець надає вам звіт про виконану роботу, де можна бачити результат від його дій, причому в цифрах.
  • Ваш фахівець не женеться лише за лайками, коментарями та кількістю передплатників – він наводить клієнтів.
  • Ваш фахівець не накручує аудиторію та не влаштовує конкурси заради конкурсів – якість передплатників легко перевірити спеціальними сервісами.
  • Дії вашого фахівця збільшують продаж та прибуток вашого бізнесу.