UX/UI-дизайнер – це спеціаліст-проектувальник, який займається розробкою та створенням структури інтерфейсу веб-ресурсу.
У готовому вигляді продукт має бути ефективним, тобто надавати користувачам максимально зручні умови користування та інтуїтивно зрозумілим. З погляду маркетингу, продукт UX-/UI-дизайнерів повинен залучати потенційних клієнтів на сайт і м’яко нав’язувати їм покупку товару або послуги.
Хто такі UX-/UI-дизайнери
Незважаючи на те, що поняття схожі на функції та кінцеві цілі, фахівці з цих областей виконують різну роботу. Головна відмінність між ними полягає в тому, що Ui-фахівець виконує технічне завдання, створене UX-дизайнером. Зокрема, він відповідає за візуальну складову проекту: створює оригінальні зображення, підбирає шрифти, кольори оформлення інтерфейсу, розміри та стиль окремих елементів тощо. Однак дані професії мають настільки багато точок дотику, що найчастіше всю роботу виконує одна людина, яка відповідає за технічну та візуальну частину.
Багато людей плутаються в поняттях і функціях, не розуміючи, хто відповідає за досвід, а хто – за інтерфейс. Через це часто створюється плутанина, коли звичайного web-дизайнера сприймають як спеціаліста (першому це вигідно, оскільки визначення професії модне і, отже, можна зійти за професіонала і продати свої послуги дорожче).
Справжній майстер підходить до кожного проекту індивідуально. Він має враховувати навіть незначні нюанси у процесі розробки схем, оскільки ефективність роботи готового продукту важко спрогнозувати без відповідних досліджень. Потрібно знати портрет середньостатистичного користувача, особливості ніші у бізнесі, для якого створюється сайт, бажання та переваги клієнта тощо.
Як зазначалося, UX- і UI-дизайнери — це єдина зв’язка, і вони можуть працювати у відриві друг від друга, оскільки не вдасться створити потрібного ефекту. Наприклад, UI-фахівець має навички роботи з програмами, що дозволяють створювати, обробляти і редагувати цифрові зображення. Але цього недостатньо для створення повноцінного продукту: необхідно проводити збирання та аналіз даних, вибудовувати засоби комунікації, проектувати технічну складову інтерфейсу. Саме цим займається UX-дизайнер. До їх обов’язків входить:
- Збір та обробка даних про проект.
- Вивчення цільової аудиторії веб-ресурсу, виведення портрета середнього користувача.
- Проектування та реалізація інтерфейсу.
- Візуальне оформлення сайту (стиль, розмір та колір кнопок, окремих веб-сторінок тощо).
- Створення макету та промальовування деталей та ефектів зображення.
Робимо вашу сторінку цікавою і стимулюємо передплатників частіше заглядати до вас на сторінку або на сайт за покупками.
Весь цей перелік робіт розподіляється між дизайнерами. Кожен займається своєю справою, щоб підсумковий продукт був максимально якісним та ефективним. Якщо користувачі веб-ресурсу або програми відволікаються на зайві деталі, плутаються в навігації або зовсім залишають сторінки, не виконуючи цільових дій, значить робота виконана недостатньо добре.
Обов’язки UX-дизайнера
В IT-області досить багато спеціальностей, пов’язаних з проектуванням інтерфейсів для веб-ресурсів і мобільних додатків. Він вигадує візуальне оформлення, проектує логічну структуру веб-сторінок, створює найзручніші рішення розміщення та подачі інформації. Для всіх цих цілей потрібні фахівці в галузі інженерії, психології, програмування, дизайну.
Якщо UI-фахівець зайнятий розробкою функціональності проекту, то UX повинен створити такі умови, за яких людина інтуїтивно розумітиме, що їй потрібно зробити для досягнення бажаного результату (знайти потрібний розділ, заповнити реєстраційну форму, підписатися на розсилку тощо). До обов’язків UX-дизайнера також входить:
- Дослідницький процес, в ході якого потрібно дізнатися про психологічний портрет та фінансові можливості клієнтів. Це робиться за допомогою опитувань.
- Створення списку сторінок для пошукових систем та відвідувачів, які відображатимуть взаємозв’язок між розділами та окремими елементами.
Загальна концепція дизайну інтерфейсу, будь то структура, зміст чи навігація, базується на цих діях. Вони спрямовані на те, щоб людина отримала те, навіщо прийшла. Для цих цілей використовуються графічні редактори, такі як Adobe Photoshop, Illustrator, Figma і т.д. Вибір графічного інструменту залежить від особистих переваг та можливостей, які він пропонує.
Ще одне важливе завдання – створення схематичного макета або html-документа web-сторінки, на якому мають бути зображені всі елементи (кнопки, форми та ін.). Для цього найчастіше застосовують Mockplus та Axure. Саме цей етап є сполучною ниткою між вигадуванням ідеї та реалізацією.
Залежно від сутності проекту та вимог технічного завдання, від нього можуть знадобитися навички роботи зі стандартизованою мовою розмітки та мультипарадигмальними мовами програмування. Це важливий показник того, наскільки він є професіоналом і чи зможе створити якісний, конкурентоспроможний продукт.
Зрозуміти, що таке UX-дизайнер та UI, легко на наступному прикладі. Допустимо, у технічному завданні значиться, що необхідно спроектувати реєстраційну форму. У цьому випадку майстер проводить усі необхідні дослідження, після чого складає окреме ТЗ для UI, щоб він підготував візуальну складову: створив необхідні зображення, підібрав стиль оформлення, шрифти, окремі елементи.
Сам дизайнер у цей час займатиметься проектуванням форми, визначенням часу, коли вона буде показуватися користувачеві, як привернути до неї увагу, мінімізувати ймовірність появи помилки, створити простий і в той же час зручний алгоритм дій і т.д.
Якщо в процесі заповнення реєстраційних даних людина не дратується і не закриває сторінку, робота обох майстрів зроблена добре. Якщо ж незрозуміло, куди і як ввести потрібні дані, а стиль оформлення не відповідає очікуванням, з більшою ймовірністю користувач відкладе процес активації облікового запису або піде на інший, більш зручний ресурс.
Як стати UX- та UI-дизайнером
Одна з головних навичок, яку необхідно освоїти в UI сфері, — уміння користуватися різними графічними редакторами. Набратися досвіду можна самостійно промальовуючи візуальну частину веб-ресурсу. При цьому потрібно не просто копіювати всі елементи, але й визначати, що необхідно виправити, змінити або прибрати, щоб інтерфейс був більш привабливим. Також потрібно розбиратися в колірних системах, вміти висловлювати посил веб-дизайну, щоб, поєднуючи текстову та візуальну частини, можна було донести до користувача будь-яку інформацію.
Щоб стати UX-дизайнером, необхідно також таким чином набиратися знань, досвіду. Пов’язано це про те, що немає спеціальних університетів вивчення даного предмета. Єдина можливість отримувати знання від професіоналів – відвідувати семінари, тематичні лекції, вебінари. Наприклад, одним із унікальних способів набратися досвіду є участь у спеціальних заходах. Починати кар’єру можна з бірж фрілансу.