7 маркетингових помилок в Facebook.

7 маркетингових помилок в Facebook.

Відомий західний стратег по соціальним ЗМІ, підприємець і бізнес-адвокат – Джордж Bеісжербер III розповів про найгрубіші помилки інтернет-маркетологів, які ті допускають при роботі з проектами в Facebook і не тільки …

Сторінка не затребувана.

На просторах Facebook існує величезна кількість незатребуваних бізнес-сторінок. Практика показує, що маркетологи готові вкладати величезні суми в фінансове оздоровлення своїх офлайн проектів, сайтів компаній, але дуже часто вони забувають приділяти достатньо уваги проектам в соц. мережах. А даремно!

Прийом “всіх під одну гребінку”.

Щоб клієнти продовжували з’являтися, краще відмовитися від стратегії “всіх під одну гребінку”. У разі якщо організація має кілька територіально розділених філій, SMM-стратегія кожного з них повинна існувати самостійно, спираючись на інтереси місцевого населення.

Недостатня кількість постів.

Цей факт вельми сумний, особливо для компаній, які користуються успіхом у клієнтів в реальному житті. Недостатньо мати багато підписників в соц. мережах, важливо вміти контактувати з ними на гідному рівні і з регулярною постійністю. В іншому випадку є ризик втратити шикарну можливість стати першою компанією, про яку буде думати потенційний клієнт, бажаючи придбати той чи інший товар / послугу.

Надлишок постів.

Це зворотна сторона медалі частоти постинга. Вона ж причина №1, по якій користувачі перестають відстежувати сторінку в Facebook. У всьому потрібно знати міру.

Надлишок продажної активності.

Ще один «прекрасний» спосіб відлякати підписники – розміщувати занадто багато реклами в Facebook. Будьте обережні з об’ємом рекламного контенту. Золоте правило полягає в тому, щоб на кожен пост, який безпосередньо закликає до покупки розміщувати як мінімум три тематичних. Ще більш простий спосіб зрозуміти, як ваші підписники оцінюють ваші пости, – подивитися, які пости отримали більше лайків.

Невідповідність постів.

Пости повинні відповідати бренду, бізнесу та цільовим клієнтам. Деякі власники керують сторінкою своєї організації на Facebook, як якщо б це була їхня особиста сторінка, розміщуючи упереджені політичні статті, несерйозні меми та інші випадкові речі, які не мають ніякого відношення до їх бізнесу.

Занадто велика довіра органічного охопленням сторінки.

Останнім часом в Facebook можна спостерігати все більше і більше бізнес-сторінок з тисячами послідовників і нульовою активністю з боку постів. Ще в квітні 2016 року соц. мережу оголосила, що зміщує акцент у бік оновлень від звичайних користувачів, що призвело до меншого акценту на оновлення від інших джерел (наприклад, брендів і комерційних підприємств). Безкоштовна лавочка закрилася, якщо компанії хочуть, щоб їхні пости бачили, доводиться “платити за гру”!