Що таке релевантність та релевантний запит

Що таке релевантність та релевантний запит

Релевантність сторінки пошуку – це те, наскільки результат пошуку відповідає очікуванням людини. Синонім релевантності — це адекватність інформації, яку видають пошукові системи.

Наприклад, якщо ви шукаєте в Інтернеті рецепт олів’є або борщу, то, швидше за все, хочете знайти інгредієнти для нього і покрокову інструкцію, а не історію страви. Тобто для запиту «як приготувати олив’є» будуть релевантними сторінки з рецептами, а не розповіддю про давні традиції приготування.

Від того, як повно стаття розкриває питання, залежить індекс релевантності. У пошукових сервісах найбільш релевантні відповіді показуються вище, менш релевантні нижче. Рівень релевантності та позиція веб-сторінки стають вищими, якщо пошукові системи Google та Яндекс вирішать, що сторінка краще за інших відповідає запиту. Вже заплуталися? Давайте по порядку.

Для чого потрібна релевантність?

Головне завдання релевантності – визначити користь кожної сторінки сайту для користувача та вивести на підставі даних індекс.

Індекс релевантності – це своєрідний показник того, наскільки точно відповідь на сайтах збігається з питанням, яке користувач шукав. Цей індекс буде враховуватись при ранжируванні сторінок сайту за пошуковими запитами. Висока релевантність сайту дозволяє досягти верхніх позицій у результатах пошукової видачі.

Висока релевантність це ще й показник якості. Якщо ваш сайт повно, адекватно і по суті відповідає на запитання користувачів, то ваш контент якісний, приносить користь і цінується в аудиторії.

Допустимо, ви ввели в Яндексі запит «як зробити довгий скріншот на ноутбуці». Пошуковик спробує у величезній кількості доступної інформації знайти ту сторінку, яка найкраще підійде вашому запиту.

  1. Спочатку Яндекс видає «швидку відповідь» — цитату із найрелевантнішої сторінки з ключовими словами вашого запиту. Ці ключі він виділяє жирним. Якщо відповідь ви знайшли у цих рядках – бінго! Далі шукати не доведеться. Це найбільш релевантна відповідь на думку Яндекса.
  2. Нижче пошукова система видасть добірку відеоінструкцій зі створення таких скріншотів. Зрозуміло, що за таким запитом простіше подивитися наочну відповідь, ніж читати довгу статтю-інструкцію.
  3. Під відео Яндекс розмістить сторінки з інформаційними матеріалами – вони також розташовуються за рівнем релевантності.

Типи релевантності

Є три типи релевантності, які залежать від поведінки конкретних осіб або програм:

  • Формальна означає, що рішення приймає робот. Він автоматично порівнює сторінки в пошуковій видачі зі своїми уявленнями про ідеальну відповідь на запит. Таким чином, на основі отриманих даних він створює «рейтинг релевантних сторінок».
  • Змістовна – за релевантність відповідає жива людина – асесор. Він заходить на сайт, проводить аудит та виносить вердикт, наскільки та чи інша сторінка підходить запиту.
  • Пертинентна — за задоволення запитів людей відповідають безпосередньо користувачі. Алгоритм простий – якщо люди переходять на запит на сторінку, значить, вона підходить.

Що впливає на релевантність сайту?

Є пряма залежність між контентом сторінки, якістю його seo-оптимізації та її позицією у пошуковій видачі.

І все ж таки головний чинник — це якість контенту на сторінці. Контент має бути корисним, цікавим, розгорнутим, добре структурованим, адаптованим під статистичні показники — відсоток води та переспаму. Контент більше інших факторів впливає на репутацію ресурсу, довіру пошукових систем та користувачів.

Є й інші чинники: їх можна поділити на зовнішні та внутрішні.

Внутрішні фактори релевантності

Вони впливають на релевантність сторінки зсередини:

  • відповідні мета-теги (назва, дескрипшн) та ключові слова;
  • семантична (людиназрозуміла) URL;
  • хороша структура матеріалу із заголовками, підзаголовками та списками;
  • наявність атрибутів alt на зображеннях;
  • відсутність помилок, битих посилань, матеріалів, що довго завантажуються.

Ключові слова повинні розташовуватися не надто щільно – надлишок ключів пошукові системи можуть вважати спамом, тому важливо не переборщувати і використовувати тільки природні входження ключів. Варто розташовувати їх у підзаголовках, alt-тегах і мета-тегах. Головне — без фанатизму, що був притаманний seo-оптимізації початку 2000-х.

Зовнішні фактори релевантності

Під зовнішнім фактором часто розуміють популярність матеріалу на інших ресурсах. Це те, як часто на конкретну сторінку посилаються в мережі — що частіше, то краще. Однак це не єдиний критерій оцінки популярності:

  • Посилання повинні йти з авторитетних сайтів, схожих на тематику. Добре, якщо на вашу інструкцію «як зробити довгий скріншот на ноутбуці» йде посилання з якогось тематичного форуму. Погано, якщо таке посилання веде зі сторінки дитячих товарів.
  • Буде плюсом, якщо сайт, де посилаються на вашу сторінку, має добрий авторитет у пошукових систем: лояльну базу користувачів та грамотну оптимізацію.

Поведінкові фактори релевантності

Некорисні сторінки з високою seo-відповідністю утримуватимуть високу релевантність пошуку, але тільки доти, доки не додадуться поведінкові фактори ранжування:

  • як багато відвідувачів у сторінки;
  • скільки часу вони перебувають у ній;
  • куди натискають, як швидко починають взаємодіяти з контентом;
  • чи повертаються люди на сторінку і як часто;
  • чи користувачі переходять на інші сторінки;
  • як добре продумана структура сторінки та навігація по ній.

Особливості релевантності у Яндекса та Google

Обидві пошукові системи схожі у своїх алгоритмах, хоча їх алгоритми до кінця не вивчені. Видача результатів в Яндексі та Google відрізняється через пріоритети систем.

Яндекс використовує спеціальну формулу MatrixNet: у ній побудовою формули займається спеціальний алгоритм, інформацію на вхід дають асесори. Усього Яндекс має близько 500 критеріїв оцінки релевантності сторінки.

У Google менше критеріїв оцінки — приблизно 150, а також формули розрахунку відрізняються лише країнами (у Яндекса ще й по регіонах).

На відміну від Google, Яндекс спочатку веде користувачів на сервіси своєї екосистеми – Яндекс.Кью або Яндекс.Дзен.

Як оцінити релевантність сторінки?

В інтернеті є кілька спеціальних безкоштовних сервісів, які автоматично перевіряють індекс релевантності у відсотках за посиланням на матеріал:

  • MEGAINDEX – розділ «Аудит»;
  • Serpstat;
  • PR-CY.

Як підвищити релевантність сторінки?

Щоб підвищити релевантність сторінки, потрібно підвищити релевантність кожного її елемента і попрацювати над структурою посилань, внутрішніми посиланнями та юзабіліті всіх елементів. Ось загальні правила, як підвищити релевантність сторінки.

1. Пропрацюйте URL

URL повинен відображати суть вмісту сторінки, тому краще уникати автоматичних адрес – їх не розуміють ні роботи, ні люди. Найкраще робити URL у вигляді трансліту заголовка з входженням основного запиту або перекладу англійською мовою.

2. Доопрацюйте мета-теги

З усіх внутрішніх факторів ранжирування теги Title та Description – найважливіші. Вони беруть участь у формуванні Сніппет, від них залежить показник CTR у видачі.

Наші рекомендації щодо мета-тегів, які допоможуть покращити їхню релевантність:

  • увімкніть у Title основне ключове слово або фразу;
  • додаткові запити та заклик до дії додавайте до Description;
  • Для регіональних сайтів топонім (назва міста) бажано розміщувати ближче до початку Title.

3. Використовуйте LSI-копірайтинг

Пошуковики аналізують не тільки пряме входження конкретного запиту, але і його синоніми, супутні та додаткові фрази, можливі варіації. Ось як можна з цим працювати:

  • використовуйте синоніми та слова, схожі за змістом;
  • аналізуйте пошукові підказки для формування семантичного ядра;
  • аналізуйте праву колонку Яндекс Wordstat — рекомендації із блоку «запити, схожі на…».

4. Додайте зображення та відео

Тематичні зображення, атрибут ALT яких аналізують пошукові системи, — додатковий спосіб опрацювати релевантність сторінки. Це може бути фото, графіки, інфографіки або звіти у графічному форматі. Також можна вставити на сторінку відео з YouTube – власне або інших користувачів.

5. Структуруйте контент

Це оцінять не лише роботи, а й люди — за структурованим документом значно простіше орієнтуватися. Використовуйте теги H1-H3, списки, виділення, виноски та інші елементи форматування.

Згадувати основне ключове слово краще у перших двох-трьох абзацах сторінки: це підвищить ймовірність попадання фрагмента у «швидкі відповіді» у пошуку.

6. Робіть контент актуальним

Деякі типи контенту потребують постійного оновлення, наприклад, законодавчі норми або статистика, інформація про заходи тощо. Чому це важливо:

пошукові системи відстежують зміну вмісту сторінки;

це впливає на поведінкові чинники – людям потрібний актуальний контент.

Висновок

Релевантність сторінки пошуку — це те, наскільки результат пошуку відповідає очікуванням того, хто шукає. При визначенні релевантності сторінки пошуковики враховують багато факторів, над деякими з них можна і потрібно працювати, щоб підняти сторінку у видачі та залучити трафік.

Нагадуємо, що відправлення вашого рекламного трафіку на посадкову сторінку допомагає підвищити релевантність (а це, як ми вже говорили, невід’ємна складова показника якості).

Релевантність – це не тільки текст, але і його актуальність, мета-теги, зовнішній вигляд, структура сторінки та ряд інших факторів. Регулярне покращення сторінки за всіма цими параметрами дозволяє підвищити її цінність для пошукових систем та користувачів. Сподіваємось, ця стаття була для вас релевантною.