- 1 Гріх №1
- 2 Судилася із підлітком
- 3 Шантажувала Linux
- 4 Примушує виробників смартфонів платити за використання Android
- 5 Зливала дані користувачів американським спецслужбам
- 6 Примушує виробників пристроїв встановлювати їхній софт
- 7 Допомагала китайській інтернет-цензурі
- 8 Примушувала китайських підлітків працювати по 15 годин на добу
- 9 Розробляла ІІ для масового стеження в Китаї
- 10 Опублікували фото 100 тисяч людей без їхньої згоди
- 11 Збирала особисті дані користувачів за допомогою Windows 10
- 12 Підіб’ємо підсумки:
Ці хлопці судилися за домен з канадським підлітком і зливали дані американським спецслужбам, але корпорація все одно стала однією з найбагатших у світі.
У 2021 році ринкова оцінка Microsoft досягла 2,5 трлн доларів. Так “дрібном’яка” обігнала Apple і знову стала найдорожчою публічною компанією у світі. А ще їх Windows 10 встановлена на більш ніж 1,3 млрд пристроїв. Бе бе бе.
Але ми легко деконструюємо будь-який світлий образ, тому підготували 10 фактів, після яких у вас не залишиться жодних сумнівів: саме Microsoft — справжня корпорація зла.
Гріх №1
Судилася із підлітком
У 2003 році Microsoft подала до суду на 17-річного підлітка з Канади Майка Роу. Хлопець зареєстрував сайт для своєї софтверної компанії на домені mikerowesoft.com, чим на думку юристів корпорації порушив права на її товарний знак. Щоб урегулювати питання «мирно», Microsoft запропонувала школяру 10 доларів — як компенсацію за доменне ім’я.
Юнак довго працював над сайтом і витратив багато грошей на друк брендованої канцелярії, тож висунув зустрічну пропозицію: 10 тисяч доларів, і він відмовиться від доменного імені. У відповідь Microsoft надіслала йому 25-сторінковий лист, в якому пояснювалося, чому її клієнти можуть переплутати його сайт із сайтом корпорації.
«Мене вразило, що вони запропонували так мало за доменне ім’я! 10 доларів – звучить досить образливо, з урахуванням зусиль, вкладених у сайт. Тому я розлютився і зажадав від них 10 тисяч доларів».
Майк Роу, екс-власник mikerowesoft.com
Хлопця підтримала громадськість, і небайдужі користувачі інтернету стали збирати гроші на адвоката. На добу сайт mikerowesoft.com навіть став недоступним, оскільки його відвідали понад 250 тисяч людей. Багато хто писав листи і пропонував грошову допомогу.
Коли суперечка набула розголосу, корпорація все-таки пом’якшилася:
«Ми завжди серйозно ставилися до своєї торгової марки, але цього разу, здається, перегнули».
ІЗ ЗАЯВИ MICROSOFT
На початку 2004 року суперечка все-таки залагодили. Microsoft отримала контроль над доменом та компенсувала Майку всі витрати на розробку сайту, створення власної торгової марки та перенаправлення трафіку на новий домен – mikeroweforums.com. Щоправда, цього сайту не існує.
Крім того, Microsoft надала Майку підписку на Microsoft Developer Network, сплатила поїздку на фестиваль Microsoft Research Tech Fest та навчання за програмою Microsoft для розробників. А ще подарувала Xbox із великою колекцією ігор.
Також Майк залишив гроші, які для нього зібрали в інтернеті. Коли суперечка з Microsoft затихла, він провів опитування і за його підсумками пожертвував більшу частину суми дитячій лікарні, а залишок витратив на навчання в університеті.
«Оскільки Microsoft люб’язно запропонувала сплатити мої витрати, ці пожертвування мені більше не потрібні. Як я й казав із самого початку, я не збирався заробити на цій ситуації».
МАЙК РОУ, екс-власник mikerowesoft.com
Гріх №2
Шантажувала Linux
Протистояння між Linux і Microsoft почалося ще в 2000-х, коли Стів Балмер, СЕО Microsoft, заявив, що вільне ПЗ – це «ракова пухлина»:
«Бізнес не може використовувати Open Source. Адже згідно з ліцензією, коли ви використовуєте софт з відкритим вихідним кодом у своєму продукті, то повинні відкрити його вихідний код. Уряд може зробити будь-що надбанням громадськості, але Linux – не суспільне надбання. Це рак для інтелектуальної власності, він пожирає все, чого торкається. Так працює його ліцензія».
Стів Балмер, колишній генеральний директор Microsoft
Щоб зрозуміти, як влаштований Open Source, корпорація навіть найняла консультанта. Він пояснив топ-менеджменту переваги Linux. Поступово Microsoft перейнялася ідеями Open Source і навіть почала впроваджувати його у свої проекти.
У результаті всередині корпорації створили окремий підрозділ роботи з Linux і Open Source. З 2007 року Microsoft почала брати участь у розробці Apache, PHP, Eclipse та інших відкритих проектів, а за рік відкрила Linux Interoperability Lab.
Проте в тому ж 2007 Microsoft заявила, що Linux порушує 235 патентів:
- 42 – в ядрі Linux;
- 65 – в елементах графічного інтерфейсу;
- 45 – у пакеті OpenOffice.org;
- 15 – у поштовому клієнті;
- 68 – в інших відкритих програмах.
Корпорація навіть збиралася вимагати ліцензійних відрахувань у великих корпоративних користувачів FOSS, серед яких Goldman Sachs, Walmart та AIG.
«Корпоративним користувачам FOSS доведеться грати за тими самими правилами, що й решті бізнесу. Це справедливо”.
Стів Балмер, колишній генеральний директор Microsoft
Суперечки спорами, а від перспектив, які відкривав Open Source, компанія відмовлятися не збиралася. Тому з 2009 року Microsoft стала контриб’ютором ядра Linux та проекту CodePlex. У 2011 почала розробляти версію Hadoop під Windows. А у 2018 році заплатила 7,5 млрд доларів за GitHub, найбільше сховище відкритого вихідного коду.
Гріх №3
Примушує виробників смартфонів платити за використання Android
У 2010 році Microsoft звинуватила компанію Motorola у порушенні дев’яти патентів у смартфонах на базі Android. А потім подала позов про порушення угод між Motorola, Міжнародним союзом електрозв’язку (ITU) та IEEE. Motorola виступила із зустрічним звинуваченням про порушення 16 їхніх патентів у продуктах Microsoft, зокрема у Windows.
У 2012 році Google купив Motorola за 12,5 млрд. доларів і став власником її патентів, а в 2014 році продав компанії Lenovo за 2,91 млрд. доларів. Зауважимо, що з 17 тисяч зареєстрованих та 7,5 тисяч чекаючих реєстрації патентів до Lenovo перейшло лише 2 тисячі.
У 2011 році Acer, HTC та ViewSonic вирішили не доводити до суду та погодилися виплачувати ліцензійні відрахування за використання Android на своїх планшетах та смартфонах. Поступово до них приєдналася більшість виробників пристроїв, які працюють під керуванням Android.
За неофіційними даними, які опублікувала Samsung, що відмовилася укладати угоду з Microsoft, розмір відрахувань з кожного виробленого пристрою становить 15 доларів. За оцінками незалежних експертів, Microsoft отримує з патентів близько 2 млрд . доларів на рік.
У 2015 році Google і Microsoft підписали угоду про відкликання всіх взаємних позовів та скарг щодо смартфонів, технологій бездротового доступу, ігрових приставок, операційних систем тощо.
“Google і Microsoft погодилися співпрацювати за патентами та іншими напрямками заради блага своїх клієнтів”.
У квітні 2021 року термін угоди минув, але корпорації не стали його продовжувати. Експерти вважають, що це може вилитися у новий конфлікт між Google та Microsoft. А в Microsoft взагалі заявили, що “пакт про ненапад” був більш вигідним для Google.
Гріх №4
Зливала дані користувачів американським спецслужбам
У 2013 році Едвард Сноуден передав The Guardian низку абсолютно секретних документів. Вони говорилося, що Microsoft співпрацювала з американськими спецслужбами.
Корпорація допомагала АНБ перехоплювати повідомлення користувачів у чатах на outlook.com та обходити свої механізми шифрування, а ще через систему Prism надавала ФБР та ЦРУ доступ до хмарного сховища SkyDrive, в якому, крім іншого, зберігалися записи відеодзвінків у Skype. На той момент у SkyDrive було понад 250 млн. користувачів по всьому світу.
«Коли ми оновлюємо існуючі або випускаємо нові продукти, то зобов’язані дотримуватись законодавства. Ми надаємо дані про користувачів лише на вимогу уряду і лише у відповідь на запити про конкретні облікові записи або ідентифікатори».
Відповідно до американських законів, для стеження за громадянами потрібен ордер, але АНБ може збирати дані без ордера, якщо ціль — іноземний громадянин, який перебуває за кордоном. У цього правила досить кумедне формулювання: накази суду з таємного нагляду дозволяють збирати повідомлення без ордера, якщо оперативник «на 51% упевнений, що мета збору не громадянин США і не людина, яка проживає на території США».
«Це викриття здивує багатьох. У минулому керівництво Skype запевняло користувачів, що вони не можуть слухати телефонні розмови. Важко зіставити таємну співпрацю Microsoft з АНБ та її спроби конкурувати з Google у сфері конфіденційності».
КРІС СОГОЯН, експерт з технологій в ACLU
Насправді представники АНБ і раніше промовлялися, що мають прямий доступ до систем Microsoft, Skype, Apple, Google, Facebook та Yahoo. Коли вибухнув скандал, багато компаній публічно відхрестилися від співпраці з державою і заявили, що конфіденційність даних — це їхній пріоритет. Але ми ж з вами все розуміємо… 🙂
Гріх №5
Примушує виробників пристроїв встановлювати їхній софт
У 2015 році, після декількох років шантажу та судових розглядів, 31 виробник мобільних пристроїв погодився встановлювати програми Microsoft на свої планшети та телефони. Серед перших були Samsung (таки прогнулися), Dell, Acer та Pegatron. На сьогоднішній день у списку партнерів вже 74 виробники з 25 країн.
Крім того, Microsoft всіляко лобіює ініціативи, які забороняють або заважають продавати “голі ПК” – пристрої без попередньо встановленої операційної системи. У самій компанії це пояснюють турботою про користувачів.
На сайті Microsoft навіть з’явилася досить різка стаття продавців ПК. Щоправда, потім її замінили більш поблажливою і доброзичливою. У першій версії користувачів ПК зображували піратами, які хочуть вкрасти у Microsoft ліцензію на операційну систему.
«Попередьте клієнтів, що купівля „голого“ ПК та інше піратство – це погано. Поясніть ризики: технічні проблеми, проблеми з оновленнями, віруси та порушення закону. Чемно відмовляйтеся продавати приватним покупцям або компаніям такі ноутбуки».
А на другий — покупці вже були безневинними жертвами, які можуть постраждати, якщо виробник не поставить їм ліцензійну винду.
«Уявіть, що продаєте будинок без даху. Коли ви продаєте голі ПК, ваші клієнти залишаються такими ж незахищеними».
Гріх №6
Допомагала китайській інтернет-цензурі
Наприклад, пошукова система Bing, яка належить Microsoft, заблокувала політично чутливий для уряду Китаю контент. На забороненій фотографії зображено людину, яка стоїть перед танком. Фото зроблено під час роковин масового розстрілу протестувальників на площі Тяньаньмень у 1989 році. За різними оцінками того дня урядові війська стратили від кількох сотень до кількох тисяч людей.
У 2005 році Microsoft запустила китайську версію онлайн-порталу MSN. Для цього корпорації довелося створити спільне підприємство із Shanghai Alliance Investment Ltd. – венчурним фондом, який очолює син колишнього генерального секретаря ЦК Компартії Китаю Цзяна Цземіня. Фонд фінансується урядом Шанхаю.
Протягом першого місяця після запуску в китайському блозі MSN China Microsoft технічно заборонялося використовувати слова “демократія”, “свобода”, “незалежність Тибету” та “Фалуньгун” у заголовках статей. І хоча їх можна було використовувати в текстах, це призводило до закриття блогу за кілька днів. Таку політику Microsoft розкритикували як китайські, і західні ЗМІ.
Через критику в США Microsoft змінила політику цензури в китайських блогах:
- Почала видаляти доступ до контенту блогу лише після повідомлення уряду про те, що матеріал порушує місцеві закони. Або якщо вона порушує умови використання MSN.
- Стала забороняти доступ до контенту лише у країні, де діє заборона.
- Почала повідомляти користувачів, що доступ до ресурсу обмежений через заборону уряду.
Microsoft заявила, що користувачі MSN повинні дотримуватися її кодексу поведінки. А в кодексі йдеться, що користувачам не можна завантажувати, публікувати чи розповсюджувати контент, який «порушує місцеві та національні закони».
«Microsoft — це багатонаціональний бізнес, і тому ми дотримуємося законів різних країн». ПРЕДСТАВНИК MICROSOFT ДЛЯ BBC NEWS
Гріх №7
Примушувала китайських підлітків працювати по 15 годин на добу
Згідно з звітом Національного комітету праці (NLC), постачальник периферійних пристроїв Microsoft у Китаї KYE змушував неповнолітніх працювати по 15 годин на зміну важких.
Після трирічного розслідування скарг на фабрику в Дунгуані комітет праці опублікував фотографії змучених підлітків, які сплять на конвеєрі під час перерви. На фабриці працювали до 1000 дітей віком 16–17 років по 6–7 днів на тиждень. Зміна тривала 15 годин. Хлопці збирали веб-камери, миші та іншу комп’ютерну периферію для Microsoft та інших компаній США.
Фабрика платила робітникам 65 центів на годину і 52 центи після відрахувань за заводські обіди. NLC заявляє, що керівництво контролювало «кожну секунду» життя робітників, змушуючи їх працювати у виснажливому темпі та збирати не менше 2000 мишей за зміну.
На фабриці також працювало багато жінок віком 18–25 років. За даними NLC, вони піддавалися сексуальним домаганням з боку охоронців і могли вийти за територію заводу лише у встановлений регламентом годинник.
«Керівництво KYE стверджує, що умови на фабриці чудові, і що вони повністю відповідають трудовому законодавству Китаю. Але молоді жінки описують фабрику як в’язницю, звідки всі, хто може, втікають упродовж шести місяців. Неможливо знайти людину, яка пропрацювала на заводі більше року. Як правило, кодекси поведінки Microsoft, HP та Ради електронної промисловості не мають жодного значення». Чарльз Кернаган, директор NLC
Microsoft заявила, що проведе власне розслідування і розбереться в ситуації.
«Microsoft прагне до справедливого поводження з працівниками, яких наймають наші постачальники, та забезпечення їх безпеки. Ми бачили звіт NLC і вже розпочали розслідування. Ми серйозно ставимося до подібних заяв і вживемо відповідних заходів щодо будь-яких неправомірних дій наших постачальників».
ЗАЯВА ПРЕДСТАВНИКА MICROSOFT
Проте директор NLC Чарльз Кернаган стверджує, що Microsoft знали про зловживання на фабриці ще за сім років до публікації звіту, але чомусь всі, включаючи топ-менеджерів, ігнорували проблему.
Гріх №8
Розробляла ІІ для масового стеження в Китаї
Microsoft Research Asia працювала з Національним університетом оборонних технологій Китаю над дослідженнями в галузі штучного інтелекту. Результати досліджень можна використовувати, наприклад, для стеження за громадянами та цензури. Національний університет контролюється головним військовим органом Китаю – Центральною військовою комісією.
В одному із трьох досліджень, опублікованих у 2018 році, вчені описали новий метод навчання штучного інтелекту. Він дає змогу відтворювати докладні карти навколишнього середовища за допомогою аналізу людських осіб. Відповідно до доповіді, система дозволяє бачити, що відбувається у зонах, які не проглядаються камерою.
«Ці документи викликали багато суперечок у суспільстві. Усіх бентежить характер технології, місце, де проводилися дослідження, та потенційні засоби її застосування. Китайський уряд створює за допомогою таких технологій розумні системи спостереження та переслідує релігійні меншини у Сіньцзяні». СЕМ САКС, старший науковий співробітник аналітичного центру New America та експерт з китайської технічної політики
Гріх №9
Опублікували фото 100 тисяч людей без їхньої згоди
В 2016 році Microsoft випустила MS-Celeb-1M — дата сет з приблизно 10 мільйонами фото 100 000 людей, зібрані в інтернеті. Базу даних розробили для зберігання фотографій знаменитостей, але, як зазначив берлінський дослідник Адам Харві у проекті MegaPixels, визначення «знаменитості» було досить широким. База також містила дані та фотографії журналістів, художників, музикантів, активістів, політиків, письменників та вчених.
Microsoft Research обробила мозаїку приблизно з 70 000 зображень осіб більш ніж 750 журналістів, яку продовжує використовувати для розробки технологій розпізнавання осіб і систем спостереження. Мозаїка наведена нижче, а зображення обличчя зменшені для захисту конфіденційності.
Зі слів Харві, MS-Celeb-1M використовували китайські компанії SenseTime і Megvii, які пов’язані з китайським урядом. Вони розробляли системи розпізнавання осіб для відстеження та придушення уйгурів. Зараз база видалена, але її сліди, як і раніше, є в Мережі.
«Незважаючи на недавнє закриття веб-сайту msceleb.org, набір даних все ще зберігається в декількох репозиторіях на GitHub, жорстких дисках незліченних дослідників і, ймовірно, далі використовуватиметься в дослідницьких проектах по всьому світу». АДАМ ХАРВІ, берлінський дослідник
Наприклад, Imperial College London використовував один із наборів MS-Celeb-1M у своїх дослідженнях і навіть пропонує завантажити результати.
Гріх №10
Збирала особисті дані користувачів за допомогою Windows 10
У 2016 році Electronic Frontier Foundation (EFF) звинуватила Microsoft у порушенні правил конфіденційності в Windows 10. У статті для EFF Амул Каліа заявив, що Windows 10 збирає «безпрецедентні» обсяги даних і закликав Microsoft чесно розповісти про проблеми конфіденційності в їхній операційній системі.
Калія стверджує, що Windows 10 відправляє в Microsoft дані про місцезнаходження, введення тексту, голосове та сенсорне введення, відвідування веб-сайтів та інших даних телеметрії.
“Хоча користувачі можуть відключити деякі з цих налаштувань, це не гарантує, що комп’ютер перестане надсилати ваші дані на сервери Microsoft”.АМУЛ КАЛІА, співробітник EFF
На думку EFF, головна проблема – це телеметричні дані, які отримує компанія. Microsoft раніше наполягала, що зберігає їх в анонімному вигляді, але так і не пояснила, як саме вона забезпечує анонімність.
Microsoft також не повідомляє, як довго зберігаються дані. Натомість вона надає лише загальні терміни». АМУЛ КАЛІА, співробітник EFF
У 2016 році Комісія із захисту даних Франції наказала Microsoft «припинити збір надмірної кількості даних». Тоді в Microsoft заявили, що співпрацюватимуть із Французькою службою контролю конфіденційності даних, щоб знайти рішення. Пізніше робоча група із 28 представників органів Євросоюзу із захисту даних написала в Microsoft листа. У ньому вона висловила фірмову європейську “заклопотаність” проблемами конфіденційності Windows та інших продуктів Microsoft. На цьому санкції скінчилися.
Підіб’ємо підсумки:
- Microsoft – найбагатша компанія світу. У 2021 році вона обігнала Apple із капіталізації. Її публічна оцінка становить близько 2,5 трлн доларів.
- Microsoft співпрацює з американськими спецслужбами, у тому числі АНБ та ФБР, та передає їм дані про своїх користувачів. Органи Євросоюзу навіть офіційно висловлювали із цього приводу невдоволення.
- Корпорація любить позиватися: наприклад, з підлітком — за співзвучне під назвою компанії доменне ім’я, а з Linux та виробниками смартфонів на базі Android — за патенти. Ще вона змушувала виробників ПК продавати пристрої з попередньо встановленою Windows та іншим своїм софтом.
- Microsoft змусила виробників смартфонів платити ліцензійні відрахування за те, що вони використовують Android. Тільки на відрахування вона заробляє більше 2 млрд доларів на рік.
- Корпорація допомагала китайському уряду стежити за громадянами та переслідувати релігійні меншини, сприяла цензурі у китайській версії MSN, а на фабриках її китайських постачальників підлітки та молоді жінки працювали по 15 годин на добу.