Sitemap XML

Sitemap.xml – це файл, в якому знаходяться посилання на всі сторінки мережевого ресурсу. Такий файл називають картою сайту. Його створюють перед тим, як дозволити пошуковим системам провести першу індексацію контенту. В процесі розвитку сайту цей файл оновлюють вручну або в автоматичному режимі. Дані в ньому представлені в форматі, зручному для пошукових роботів, але не дуже зрозумілою для користувачів. Тому часто створюють ще одну карту в текстовому форматі або з використанням гіпертекстової розмітки. В цьому випадку вона має вигляд деревовидного списку посилань, що ведуть на розділи, підрозділи, сторінки сайту. За допомогою такої карти користувачеві набагато легше знайти потрібний контент.

Інструмент картки сайту

  • Зберігання актуальної інформації про індексовані сторінки.
  • Передача пошуковим системам інформації про частоту оновлення контенту.
  • Передача роботу вказівок з приводу індексації, включаючи встановлений пріоритет сторінок відносно один одного і в структурі сайту.
  • Надання посилань на весь індексований контент в зручному форматі, що забезпечує швидкий доступ до всіх сторінок мережевого ресурсу.

Файл Sitemap.xml створюють після складання семантичного ядра, визначення структури сайту і підготовки до просування в інтернеті. Його розміщують в директорії ресурсу, після чого повідомляють пошуковим системам її мережеву адресу.

Користувальницька карта сайту

Звичайним відвідувачам сайту для пошуку потрібної інформації зручно користуватися списком звичайних посилань. Тому для них карту сайту створюють в звичному форматі HTML. У вікні браузера така сторінка виглядає як деревовидний список адрес, за якими користувач може швидко перейти в будь-який розділ і знайти потрібну інформацію. Для пошукових систем цей формат не підходить. Коли робот відвідує таку карту, він бачить звичайну сторінку, на якій розміщено велику кількість посилань практично без текстової інформації. Тому він вважає її марною і може не проіндексувати частину посилань або зовсім виключити сторінку з пошуку. Це негативно вплине на подальше просування сайту. Також є істотні обмеження на кількість розміщуваних посилань при створенні карти в форматі HTML. Щоб зробити карту корисною як для відвідувачів, так і для просування web-сайту в мережі, потрібно слідувати простим рекомендаціям:

  • не ставте на одній сторінці більше 100 посилань. Краще обмежитися зазначенням адрес, що ведуть на основні розділи, підрозділи, важливі сторінки, які недоступні з основного меню;
  • не використовуйте додаткове оформлення. До нього відносяться графічні елементи, CSS-стилі, скрипти, які роблять карту громіздкою.

Для пошукового просування сайту в мережі HTML-карту краще не використовувати. Для цього існує формат XML.

Карта сайту для пошукових систем

Карта sitemap.xml розпізнається Google, «Яндексом» і іншими популярними пошуковими системами. У файлі користувач може розмістити до 50 тис. Посилань з додатковою інформацією. Тобто крім адрес сторінок, розділів і підрозділів можна вказати частоту оновлення контенту, час останнього редагування запису, виставити відносний пріоритет в індексації. Роблять це за допомогою спеціальних тегів. Інформація в карті сайту є рекомендацією, а не суворої командою. Пошукова система врахує побажання вебмастера, але діяти буде так, як вважатиме за потрібне. Якщо користувач з метою підвищення ефективності СЕО-просування вкаже в файлі певний період оновлення контенту, то робот не стане точно слідувати вказівкам. Він вибере свій термін обходу на основі представлених даних і результатів, отриманих після чергової індексації ресурсу.

Як перевірити карту сайту і показати її пошуковим системам

Для якісного SEO-просування роботи пошукових систем повинні дізнатися про місце розташування карти сайту. Показати карту можна двома способами: передати пошуковій системі мережеву адресу файлу XML або записати посилання в файл robots.txt. При бажанні можна вказати відразу кілька посилань на різні карти. Всі вони будуть оброблені пошуковими роботами, і користувач отримає результати перевірок кожної з них. Перш ніж вказувати пошуковику на карту, слід перевірити коректність її складання. Зробити це можна за допомогою спеціальних сервісів, пропонованих пошуковими системами і звичайними розробниками.

Особливості складання карти сайту

  • Карта сайту sitemap.xml повинна знаходитися в директорії домену сайту. Не можна складати карту одночасно для домену та піддоменів, прописуючи посилання всіх сторінок в одному файлі.
  • Ім’я для карти сайту можна вибрати будь-яке, головне, не помилитися з розширенням файлу.
  • Максимальна кількість посилань – 50 тис.
  • Максимальний обсяг файлу – 10 Мбайт.
  • Якщо потрібно зробити карту сайту з кількістю посилань, що перевищує максимальне значення, то дозволяється ділити файл на кілька штук. Те ж саме роблять при перевищенні обсягу.
  • Інформацію в файлі зберігають в кодуванні UTF-8. Якщо сайту присвоєно кириличний домен, перетворення робити необов’язково. Пошукові системи розпізнають адреси в будь-якому вигляді.

Створення карти сайту

При SEO-оптимізації створення карти сайту є важливим процесом, від правильності цього залежить якість швидкість і ефективність майбутнього індексування контенту. Якщо призначену для користувача карту можна швидко створити вручну, просто скопіювавши в текстовий файл посилання на всі важливі сторінки сайту, то з формуванням карти в форматі XML доведеться повозитися. В такому файлі інформація представлена в зручному для пошукових систем вигляді. Крім звичайних посилань на сторінки з контентом в ньому присутні спеціальні теги, директиви, параметри. Щоб правильно створити карту, веб-майстер повинен навчитися користуватися ними.

Додавання карти сайту в Search Console

SEO та sitemap.xml тісно пов’язані. Незалежно від того, яким способом буде створена карта сайту, головне – правильно прописати в ній посилання на контент, який повинен знаходитися в пошуку. Дуже важливо не допускати помилок, не заплутувати робота наявністю посилань, заборонених в файлі robots.txt, присутністю неканонічних адрес. Не потрібно вивантажувати в файл XML все, що є на сайті. Від цього користі в рамках оптимізації сайту не буде. Навпаки, робот може порахувати таку карту некоректно сформованою, що може вплинути на індексування і позиції ресурсу в пошуковій видачі.

Методи створення карти в форматі XML

Краще робити генерацію sitemap.xml автоматично. Зробити карту можна за допомогою онлайн-сервісів, вказавши мережеву адресу ресурсу. Робот відвідає сайт, збере всі посилання, додасть їх в файл, збереже його в потрібному форматі і запропонує користувачеві завантажити на свій комп’ютер або відразу в директорію сайту. В інтернеті існує велика кількість сервісів, які пропонують різні додаткові можливості і мають певні обмеження. Програми-генератори, що працюють на комп’ютері користувача, зазвичай поширюються платно. Вони мають безліч функцій, які будуть дуже корисні в ефективній роботі з декількома ресурсами.

Наповнення карти сайту вручну. Багато платних і безкоштовних CMS пропонують користувачам інструменти ручної і автоматичної генерації карти сайту. При наявності ручного інструменту вебмайстру доведеться самостійно оновлювати карту в міру наповнення мережевого ресурсу новим контентом. Якщо присутній автоматичний генератор, думати про актуальність карти сайту не доведеться. Сервіс регулярно перевіряє стан наявних карт і оновлює їх у міру необхідності.

XML-формат

При ручному створенні або перевірці карти сайту на наявність помилок користувачеві буде потрібно знання XML-схеми протоколу Sitemap. Формат складається зі спеціальних тегів, які бувають обов’язковими і додатковими. Додаткові теги вебмастер використовує за бажанням. Підтримка необов’язкових тегів залежить від пошукової системи, для якої вони додаються в карту. З детальною інформацією про додаткові теги можна ознайомитися на сторінці допомоги пошукового сервісу.

XML-схема Sitemap:

  1. Файл відкривають тегом <urlset> і закопують </ urlset>. Все, що знаходиться між ними, є картою сайту і буде прочитано пошуковим роботом. У відчиненому тезі вказують стандарт використовуваного протоколу.
  2. Кожен адреса сторінки сайту записують між тегами <url> і </ url> із зазначенням додаткових параметрів.
  3. Між тегами <loc> і </ loc> записують адреси сторінок.

Розширені можливості пошуку для мережевих адрес:

  • Його використовують для вказівки часу поновлення сторінки;
  • Параметр повідомляє роботу про частоту оновлення контенту;
  • У ньому вказують відносний пріоритет сторінок.

При формуванні декількох карт в одному файлі в якості відкриваючого і закриваючого тега використовують sitemapindex. Для відкриття і закриття чергової карти сайту застосовують тег sitemap.

Вплив карти сайту на ефективність пошукового просування

Роботи пошукових систем індексують сайти незалежно від того, є в директорії карта сайту чи ні. Пошукова система здатна самостійно знаходити посилання на наявні сторінки, переходити по ним, аналізувати контент і додавати його в пошук. Карта сайту лише допомагає роботу уникати помилок при індексуванні великих порталів з заплутаною структурою і великою кількістю посилань. Причини виникнення помилок при скануванні без карти сайту:

  • наявність контенту, доступного тільки при переході по довгому ланцюжку посилань;
  • присутність динамічних URL-адрес.

Карта спрощує і прискорює процес індексування, але не впливає на ранжування сторінок. Вона допоможе веб-майстру швидше виводити в пошук нові матеріали. Переваги використання правильно створеної карти сайту:

  • підвищення швидкості виявлення нових сторінок і додавання їх в індекс пошукової системи;
  • швидке знаходження та індексація оновленого контенту;
  • прискорення потрапляння сайту в результати пошукової видачі.
Позначки: