- 1 Вплив SEO-репутації на успішність компанії
- 2 Переваги та недоліки керування репутацією у пошуковій видачі
- 3 Для кого буде корисний SERM
- 4 Відмінність SEO-репутації від ORM
- 5 8 інструментів SEO-репутації
- 6 2 складові SEO-репутації
- 7 Етапи роботи над SEO-репутацією
- 8 Сайти, на яких найчастіше публікуються негативні відгуки про компанію.
- 9 Правила вибору майданчика для роботи над SEO-репутацією
- 10 6 сервісів для роботи над SEO-репутацією
- 11 Оцінка ефективності роботи над SEO-репутацією
- 12 Критерії пошуку спеціаліста з SEO-репутації
- 13 3 помилки, що вбивають SEO-репутацію
- 14 4 корисні книги, які допоможуть налагодити SEO-репутацію
Робота з SEO-репутацією є частиною SERM (search engine reputation management – стратегія створення іміджу в Інтернеті), який займається оптимізацією видачі в пошукових системах при запиті інформації про компанію. Якщо пустити цей напрямок на самоплив, то великий ризик формування негативу щодо бізнесу та просто недостовірної інформації про нього.
Природно, що такий стан речей у кращому разі знизить конверсію, а в гіршому – просто вб’є фірму, якщо вона пов’язана зі сферою послуг. У статті ми розповімо, з чого складається СЕО-репутація, як із нею можна і потрібно працювати, а також розберемо типові помилки у цій сфері.
Репутація – це регулярний трафік на сайт та ваші постійні клієнти. Подивіться, як SEO репутація у складі комплексного просування дозволяє залучити додатковий трафік на сайт.
Вплив SEO-репутації на успішність компанії
Чи задавалися колись питанням: «Чи варто відокремлювати в цілому роботу над іміджем компанії від просування її в соціальних мережах?» Якщо відповідь: «Варто працювати в обох напрямках», то ви маєте рацію.
Брендовим трафіком називають переходи на сайт компанії за назвою. Треба розуміти, що користувачі, які використовують саме ці слова при пошуку, відрізняються від інших певним набором дій. Вони зазвичай заходять у всі розділи сайту, що дозволяє забезпечити глибину переглядів, у них висока довіра до компанії. Це дозволяє знизити відсоток відмов. Тобто людина, якій знайома ваша фірма, робить своїми діями позитивний вплив на поведінкові фактори, заходячи на її сайт.
Якщо грамотно вибудували роботу над репутацією, то отримайте, крім основного трафіку з пошукових систем, зростання переходів за так званими брендовими запитами, за прямими заходами (із введенням самого сайту).
Давайте детально розберемо шлях потенційного клієнта. Людина вибирає зі списку лідируючих запитів продукт, який йому цікавий. Далі він збиратиме про нього більш детальну інформацію, щоб переконатися, що зробить правильний вибір. Тут ми відобразили тезами:
- Пошук продукту у рядку браузера.
- Вивчення повної інформації про товар/послугу.
- Збір та аналіз інформації про виробника або продавця.
- Рішення про покупку.
- Оформлення замовлення.
Якщо говорити про вирву продажів, то у неї набагато більше етапів, на яких доводиться враховувати безліч суттєвих нюансів. Але якщо залишатися в контексті цієї статті, то зараз нас цікавить лише інформація про товар та продавця. Сюди ми можемо віднести знайомство з продуктом та брендом, аналіз зворотного зв’язку з клієнтами. Власнику компанії варто подбати про те, щоб у запитах виходили ті матеріали, за якими можна сформувати позитивну думку про компанію.
Бувають ситуації, коли сайт бренду займає верхні рядки в пошуковій системі, але зіштовхнувшись із негативними публікаціями, потенційні клієнти можуть передумати. Якщо сказати інакше, то неякісне продумане SERM-просування здатне знизити ефективність SEO.
Тому взаємодія з цільовою аудиторією по будь-яких каналах треба прагнути робити якомога релевантнішим. Скорочуйте різні нетаргетовані контакти (нецільові електронні, sms-розсилки тощо), щоб зосередитись на цільовому маркетингу, перейнятися потребами клієнтури та знайти способи задовольнити їх.
Переваги та недоліки керування репутацією у пошуковій видачі
Переваги методики SERM:
- формує позитивний образ бренду на перших сторінках пошукової видачі;
- прибирає негативно впливають на репутацію статті та відгуки з топу запитів;
- показує наявні проблеми як самий товар або сервіс, що надається.
Управляти SERM – це проводити роботу з тими клієнтами, які знаходяться на останньому етапі вирви продажів. Вони, як правило, вже зацікавлені у здійсненні покупки та вивчатимуть бренд. Переконати у правильності намірів їх зможе позитивна інформація про компанію у запитах Google чи Яндекс.
3 основних недоліків системи управління репутацією
- Часто реальні клієнти охочіше залишають негативні відгуки, ніж діляться позитивними оцінками. Для вирівнювання цього співвідношення доводиться купувати останні, які, як відомо, відразу можуть бути розпізнані потенційними клієнтами. Це позначається збільшення періоду їх прогріву.
- Вибрана стратегія буде ефективною лише у поєднанні з ORM. Для формування позитивного іміджу компанії необхідно використовувати комплексний підхід та опрацьовувати репутацію компанії в мережі інтернет. SERM є лише її малою частиною.
- Відбувається зміна сторінок пошукової видачі. Те, що було вчора в лідерах, завтра може бути звалене вниз іншими веб-ресурсами. Ніхто не застрахований від того, що на інших майданчиках про вашу компанію не напишуть негативного відгуку, з яким теж доведеться працювати SERM-фахівцеві.
Для кого буде корисний SERM
Не має значення розмір компанії – федеральний холдинг або невелика приватна фірма – репутація завжди повинна підтримуватись на належному рівні. Звичайно, чим більша організація, тим рідше цей метод використовують власники, але якщо стався якийсь скандал, то й вони звертаються до SERM із метою виправити ситуацію.
Вам точно цей метод буде корисним, якщо компанія:
- готується до запуску нової продуктової лінійки на ринок або збирається надати унікальну послугу;
- відчуває гострий дефіцит купівельного попиту;
- переживає важкі часи у зв’язку з нападками, що почастішали з боку конкурентів: вони випускають замовні статті негативного змісту і намагаються очорнити вашу репутацію.
Відмінність SEO-репутації від ORM
І SERM, і ORM націлені на управління репутацією компанії в інтернет-просторі, але їх відмінності дуже суттєві:
- SERM – на топові позиції у пошукових системах;
- ОРМ-активність здійснює контроль за репутацією компанії в інтернеті в цілому, без акценту на лідерів пошуку.
Іншими словами, SERM можна назвати окремим випадком ORM. Методи ORM іноді можна використовувати для виконання SERM. Але максимальний ефект ці маркетингові інструменти можуть принести лише в тандемі.
Наприклад, ви будете зациклюватися лише на seo-reputation у видачі, але ризикуєте упустити популярні форуми та інші спільноти за інтересами, які можуть впливати на формування думки про компанію або товар. Вийде, що навіть найідеальніші лідери переглядів в Яндекс і Google лише створять видимість. Звичайно, на частину клієнтів це подіє, а та категорія, хто давно сидить на втрачених форумах – навряд чи. Подумайте, чи варто втрачати прибуток?
Також і навпаки – якщо приділяти увагу лише певним майданчикам у рамках ORM, при цьому не займаючись SERM та не моніторуючи ситуацію на сторінках пошукових систем, для компанії в інтернеті це буде лише локальний плюс. Варто пам’ятати, що левова частка клієнтів надходить саме через пошукові системи. Тому так важливо поєднувати ORM та SERM.
8 інструментів SEO-репутації
- Моніторинг
Класика ORM – моніторинг з використанням систем семантичного пошуку та напівавтоматичне відстеження новозгадуваних згадок у видачі за допомогою Sermometer.
- Відпрацювання згадок
Усім, хто незадоволений, допомагають виправити причину поганої оцінки, тим, хто залишив хороший відгук, – дякують, а тим і іншим ще роздають безкоштовні «плюшки» та промокоди на знижки при оплаті подальших покупок.
- Просування в топ керованих майданчиків
Вважається одним з основних інструментів: коли більшість видачі вже зайнята керованими майданчиками, потенційний негативний відгук буде з’являтися в першу чергу на них.
- Видалення старих негативних згадок з контрольованих ресурсів, які вже потрапили в топ
Відбувається ця зачистка послідовно, щоб у користувачів не склалося враження, що негативних відгуків стало набагато менше за короткий час.
- Проведення досудової роботи, підготовка позову та ведення справи в арбітражному суді
Ваше завдання – щоб негативну інформацію про компанію визнали наклепом та видалили з некерованих сайтів. Іноді доводиться вдаватися до юридичних методів, оскільки ряд майданчиків відмовляються модерувати відгуки (до таких відносяться www.otzovik.com, irecommend.ru та інші).
- Написання та розміщення публікацій від агентів впливу
Основне завдання – перенести усно отримані позитивні відгуки від лояльних клієнтів на простори інтернету, оскільки часто буває, що людина не залишає відгук лише через відсутність часу та низьку мотивацію до цього.
- Розробка системи мотивації розміщення реальними лояльними клієнтами відгуків на спеціалізованих інтернет-майданчиках
Тут буде потрібно підключення системи перепризначення відгуків на потрібні сторінки.
- Переговори з майданчиками, що збирають негативні відгуки
Отримання інформації про власників таких доменів та обговорення з ними моментів подальшої взаємодії.
2 складові SEO-репутації
Вище ми торкалися питання, навіщо бізнесу керувати репутацією в пошукових системах. Тепер давайте розберемо два основні етапи цієї діяльності – аудит та стратегію:
SERM-аудит
Аудит: спочатку збираємо інформацію про представлення компанії у пошукових системах. На допомогу – програма Seo Pult чи будь-яка інша, яка допомагає аналізувати видачу. Далі отримані результати має переглянути людина, оскільки машина зможе відрізнити позитивний відгук від негативного.
SERM-аудит можна поділити на три етапи:
- знаходимо запити, за якими зазвичай шукають компанію, товар, послугу чи конкретну персону. Наприклад, вам може допомогти Яндекс.Вордстат;
- сайти, що потрапили в топ видачі, з перших сторінок вивантажуємо вручну або за допомогою спеціальних програм, що призначені для аналізу пошукової видачі;
- відокремлюємо позитивні коментарі від негативних. Іноді буває складно навіть двом спеціалістам визначити, який відгук вважати хорошим, а який має негативну тональність.
Аудит рекомендується проводити не рідше одного разу на півроку. Якщо ж ваш бізнес має сезонний характер, то за три – шість місяців до початку продажів. Найчастіше буває так, що недобросовісні конкуренти для того, щоб забрати собі левову частку клієнтів, вкидають негативні відгуки перед початком максимальної реалізації.
SERM-стратегія
Аудит проведено. Далі слід перейти до розробки стратегії, тобто чіткого покрокового плану кожного ресурсу. Потрібно визначити, на якому необхідно негативну тональність змінити на позитивну, а який повністю виключити з видачі. Також у стратегії варто передбачити бюджет.
Багато хто запитує: «Як SERM-спеціаліст зможе поміняти послідовність у пошуковій видачі?» Тут буде потрібно поєднання SEO з юридичними методами. Частина ресурсів просто знижуються у видачі за цим брендом, десь доводиться змінювати тональність коментарів, а в інших допомагає взаємодія з адміністрацією ресурсу.
Нижче ми наводимо кілька варіантів методів роботи з репутацією у видачі:
- видаляємо посилання пошукової видачі. Це виконують діджитал-юристи. Але не всі ресурси на це йдуть;
- підвищуємо рейтинг компанії, змінюючи негативні відгуки на позитивні. Для цього складається план: замовлення позитивних відгуків, знижки для кожного клієнта, хто залишить відгук і т. д. На деяких сайтах ви самостійно зможете скоригувати інформацію (наприклад, у «Вікіпедії»);
- за допомогою SEO витісняємо негативні посилання з топ-10 або -20 у пошукових системах, щоб вони якомога рідше траплялися на очі користувачам. Позитивні посилання, навпаки, підвищуємо у видачі. Звичайно, є такі ресурси, які витіснити не вдасться: наприклад, Booking.com у будь-якому випадку залишиться в топ під час пошуку готелю. Аналогічним прикладом можна вважати TripAdvisor. На ньому ви зможете змінити тональність відгуки на позитивну. Це легко робиться за допомогою таких акцій як «даруємо безкоштовно келих вина за відгук». До таких ресурсів також можна віднести Банки.ру, Кінопошук, Карти Яндекс та Google. SERM-фахівцям потрібно навчитися з ними працювати і розумітися на їх алгоритмах.
Етапи роботи над SEO-репутацією
Після того як моніторинг майданчиків на згадки про компанію або продукт завершено, стратегія розвитку репутації обрана, можна приступати до опрацювання веб-ресурсів:
Формуємо список майданчиків, з якими будемо працювати
Для кожної з них варто скласти план дій: де будуть розміщуватися офіційні відповіді, PR-матеріали, позитивні коментарі та відгуки, які слід витіснити з топ-10. Визначаємо ті ресурси, котрі допоможуть розширити нашу присутність в сіті: карточки на форумах та порталах, геосервіси, справники організацій та ін.
Готовимо матеріали, котрі будемо розміщувати
Для цього потрібно:
- відгуки – далі ми розповімо, як мотивувати клієнтів залишити свої коментарі та якими саме вони мають бути;
- офіційні відповіді – обов’язково зберігаємо ввічливий тон і намагаємось максимально швидко та коректно вирішити проблему заявника або відповісти на поставлене запитання. Звертаємо увагу на те, щоб ім’я облікового запису співпадало з назвою компанії, а у спеціаліста, який веде листування з користувачами, обов’язково була вказана посада;
- SERM-статті по праву можна назвати PR-матеріалами, але останні адаптовані під конкретні запити користувачів. Запустили нову продуктову лінійку, здобули перемогу в конкурсі, рейтинг вашої компанії підвищений відомим агентством – розкажіть про це цікавою, доступною мовою, залиште посилання на сайт-джерело. Так зможете підвищити впізнаваність, вийти в топ-10, за рахунок чого зменшите негативні публікації про вас.
Розміщуємо матеріали та моніторимо їх
Не майте на меті опублікувати все і відразу, так ви зробите тільки гірше, викликавши підозри в аудиторії. Необхідно планомірно працювати над створенням та підтримкою позитивної репутації компанії. Тобто офіційні відповіді мають надаватися на зворотний зв’язок користувачів, а публікація відгуків – у міру появи їх на ресурсі.
Слідкуйте за тим, щоб ваші матеріали були опубліковані після модерації, аналізуйте реакцію аудиторії на них. Це необхідно для того, щоб не пропустити коментарі та не залишити їх без відповіді.
Оцінюємо результати та коригуємо стратегію
На щомісячній основі проводимо повторний моніторинг топ-20. Це необхідно для того, щоб зрозуміти, чи успішна вибрана вами стратегія чи вона потребує коригування. Можуть з’являтися нові джерела запитів. Обов’язково опрацьовуйте негатив. Пам’ятайте, що ви можете лише впливати на видачу, але керувати нею не вдасться.
Чим більше відвідуваність клієнтів на тому чи іншому майданчику, тим більше уваги потрібно приділяти їй, захищаючи свою репутацію. Профільні форуми та портали також не варто ігнорувати, навіть незважаючи на те, що вони мають низьку відвідуваність. Їх відвідувачі мають вже сформований попит і, побачивши переваги вашого продукту, цілком можуть приєднатися до покупців ваших товарів/послуг.
Сайти, на яких найчастіше публікуються негативні відгуки про компанію.
Нижче наведено список основних сайтів, на яких публікуються відгуки:
- Рецензенти – сайти, що агрегують рейтинги компаній. Найбільшими в Росії вважаються Irecommend, «Отзовик» і Tripadvisor (для мандрівників).
- Геосервіси – сайти, що базуються на просторових даних. На них також розміщують відгуки та виставляють оцінки. найбільш популярні Google.Maps, Google Мій Бізнес, Яндекс.Карти, Яндекс.Довідник та 2GIS.
- Прайс-агрегатори — сайти, де порівнюються ціни та відображаються характеристики товару, їх наявність у магазинах та відгуки. Наприклад: Яндекс.Маркет.
- Спецпроекти від пошукових систем (наприклад, відгуки про сайт від користувачів Яндекс).
- Відгуки на Яндекс.Послуги.
- Запитання та відгуки з назвою вашого бренду на Яндекс.Кью.
Для модераторів зазначених майданчиків вкрай важлива достовірність усіх оцінок, що публікуються. Не рекомендуємо розміщувати на них фейкові (як позитивні, так і негативні) відгуки. В іншому випадку, коли обман буде розкритий, обліковий запис вашої компанії буде заблокований, а репутація знижена і т. д. У будь-якому випадку, для початку вивчіть всі правила співпраці з майданчиком і тільки після цього починайте відпрацьовувати заперечення.
Наприклад, на «Відгук» ви не побачите придбаних думок, оскільки це заборонено. Рівно з тієї ж причини не можна попросити користувача даного ресурсу написати рекомендований відгук або зареєструвати кілька облікових записів для публікації різних оцінок.
Правила вибору майданчика для роботи над SEO-репутацією
На яких майданчиках краще публікувати позитивні матеріали та як їх знайти?
Робота над репутацією загалом полягає у просуванні бренду в мережі через публікації на тих сайтах, через які можна витіснити всі негативні матеріали, що знаходяться у топ-10.
Щоб зрозуміти, чи не помилилися у виборі майданчика, потрібно звертати увагу на такі параметри:
- висока відвідуваність сайту – від цього показника залежатиме ефективність просування вашої статті;
- тематика повинна співпадати з темою публікації, що розміщується – погодьтеся, навряд чи статтю про автомобільні запчастини цільова аудиторія побачить на сайті для рукоділля;
- домен повинен співпадати з регіоном просування. Наприклад, якщо розраховуєте на те, що ваша аудиторія знаходиться тільки на території України, його ім’я має закінчуватися на ua або юа;
- https на початку адреси майданчика виступає гарантом безпеки ресурсу та, як правило, не викликає побоювання у користувачів;
- сайт повинен добре відображатися як на десктопних, так і на мобільних версіях, оскільки багато хто зараз користується лише смартфонами;
- ІКС – індекс якості сайту від Яндекс (або від Domain Rating) має бути високим, тому що є однією з основних метрик у сервісі Ahrefs.com, що визначає популярність сайту за вагою. Чим вище дані метрики, тим більша можливість для опублікованої статті зайняти місце в топ.
6 сервісів для роботи над SEO-репутацією
- IQBuzz
Сервіс, за допомогою якого можна моніторити стрічки новин, соціальні мережі та блоги. В основі представлені сотні тисяч ресурсів. Відбувається пошук згадок про бренд або перелік ключових запитів. Кількість компаній, які ви зможете проаналізувати, залежить від придбаного пакету послуг, оскільки інструмент діє на платній основі.
IQBuzz залишає всю знайдену інформацію у власному сховищі, до неї ви отримуєте цілодобовий доступ. Можна знайти згадки про компанію навіть із давністю кілька років, оскільки дані зберігаються. Також ресурс може сортувати отриману статистику залежно від віку та статі автора коментаря та визначає його місцезнаходження.
- YouScan
Є прямим конкурентом IQBuzz: функції схожі, причому інтерфейси різняться. Кожен вибирає найзручніший для себе. На YouScan є площадки, які не представлені на першому сервісі.
- Opiner
Здійснює аналіз соціальних мереж. Сервіс допомагає не тільки знайти згадки про компанію або продукт, але ще й визначити емоційне тло відгуків і швидко на них відповісти. За допомогою Opiner ви можете провести аналіз репутації не тільки вашої компанії, а й конкурентних.
- «Крібрум»
Інструмент, який так само, як і попередній, дозволяє аналізувати майданчики соціальних мереж, автоматично формувати необхідні звіти, в яких видно всі згадки та їхнє емоційне забарвлення. Для зручності користувачів звіти представлені як графіків.
- SERMometer
За допомогою цієї програми ви отримуєте можливість відстежити репутацію компанії в Яндекс та Google. Основне його відмінність від аналітичних сервісів у цьому, що може показати перебування сторінки з відгуком про компанії у результатах пошукових систем. Також ви можете переглянути на початку або в кінці сторінки знаходиться ця оцінка. SERMometer сортує відгуки щодо емоційного забарвлення та збирає їх скріншоти.
- Сервіси, що спеціалізуються на розміщенні відгуків
За допомогою найбільших ви зможете керувати репутацією – SPR, Jams, Yell. Ступінь доступу користувачів у цих майданчиків різний. За допомогою одних ви можете видаляти негативні фейкові відгуки, за допомогою інших – давати офіційні коментарі від імені бренду, а треті дозволяють редагувати опис бренду. Ряд сервісів платні, тому перелік можливостей визначається придбаним пакетом послуг, інші доступні на безоплатній основі.
Оцінка ефективності роботи над SEO-репутацією
Ефективність SERM ми можемо оцінити, провівши аналіз репутації фірми до та після виконаної роботи. Якщо кількість негативного контенту на перших позиціях у пошуковій видачі в рази скоротилася, а кількість позитивних відгуків багаторазово зросла, ефект очевидний.
Головним показником ефективності SERM вважається актуальна, позитивна та релевантна інформація про компанію/особу за запитами від користувачів у рядку видачі.
Крім цього характеристиками, що доводять ефективність, вважаються:
- кількість цільового трафіку та переглядів нового розміщеного контенту;
- вихід у топ за ключовими запитами відповідно до плану та чітких часових параметрів.
Варто сказати, що в залежності від проекту основні показники ефективності можуть бути динамічними. Але незмінними залишаються наявність репутаційного тла та кількість позитивних матеріалів у топових позиціях пошукової видачі.
Розглянемо це з прикладу.
Звернувся клієнт, який бажає покращити репутаційний фон конкретної особи. Завдання, що надійшло від нього, – мінімізувати, а краще виключити повністю посилання негативної тональності з топ-10 пошукової видачі за запитами про людину. Провівши аналіз вихідних даних, ми отримали такі цифри: позитивних посилань було лише 5%, а негативних – 15,4%.
Робота проводилася шість місяців. Підсумком стало створення нового та актуального позитивного контенту, відпрацювання негативних публікацій та витіснення їх із топ-10 пошукової видачі.
На момент завершення проекту кількість позитивних посилань становила 50%.
Більшість бізнесменів цікавитиметься тим, як швидко зможуть окупитись кошти, вкладені в SERM.
Існує ряд факторів, які безпосередньо впливають на термін відновлення та зміцнення позитивної репутації:
- чи є релевантний контент у топ-10;
- кількість конкурентів у пошуку;
- термін рекламної кампанії та кінцева мета;
- існуюче репутаційне тло (кількість негативу в пошуковій видачі на першій сторінці на поточний момент).
Після того, як фахівець проведе вхідний аналіз, він зможе дати прогноз. Але, виходячи з практики, варто розраховувати терміном від трьох місяців.
Робота над створенням позитивної репутації має проводитись постійно. SERM – це безперервний процес. Необхідно аналізувати пошукову видачу на наявність негативних відгуків від конкурентів та клієнтів.
Критерії пошуку спеціаліста з SEO-репутації
Зрозуміти, хто перед вами, дилетант або професіонал своєї справи, можна за допомогою кількох ознак:
Чітка постановка завдань
Фахівець із високим рівнем компетенцій легко розпише вам докладний план своїх дій, надасть список майданчиків, на яких він розміщуватиме інформацію, повідомить скільки негативних відгуків він зможе витіснити з топ-10, а також скільки коштуватимуть його послуги.
Хто не перший день займається SERM, вже знають, що найефективніша співпраця виходить з тими ресурсами, де найлегше домовитися з адміністрацією та тими, де найпростіша модерація. Такі сайти отримали назву «керовані майданчики». Фахівці працюють, зазвичай, лише з ними.
Технічна грамотність
Технічно підкований спеціаліст з SERM знає, наскільки важливо залишатися непоміченим і ретельно приховувати IP, розміщуючи відгуки з одного комп’ютера. Якщо вас розсекретять, то всім відомо про те, що компанія розміщує фальшиві відгуки.
Готовність виходити за межі домовленостей на користь клієнта
Безумовно, договір – це основа партнерських відносин. Але часом буває, що замість 5 негативних відгуків, про які було досягнуто домовленості, доводиться відпрацьовувати набагато більше. Новачок може просто проігнорувати їх, тому що це не було застережено заздалегідь. А професіонал виконає додаткову роботу безкоштовно чи попросить збільшити оплату, але не залишить свого клієнта.
Зворотний зв’язок та консультації на регулярній основі
Грамотний спеціаліст порадить створити сторінки на всіх сайтах, що користуються найбільшою популярністю, щоб ви могли оперативно реагувати на негативні відгуки та вирішувати проблеми клієнтів. Це, безумовно, підвищить лояльність аудиторії до бренду, оскільки користувачі бачитимуть, що фірма готова прийти на допомогу будь-якої миті, а не ігнорує їх.
3 помилки, що вбивають SEO-репутацію
Існують помилки в управлінні репутацією, які можуть створити деякі проблеми в SEO-просуванні сайту:
Бренд зовсім не займається репутацією
Рекомендується на сайті передбачити окрему сторінку для відгуків. Так ви мінімізуєте можливість появи негативних оцінок інших ресурсах.
Якщо вважаєте, що займатися репутацією компанії потрібно починати тільки в тому випадку, коли негативні характеристики вже заполонили весь інтернет, то глибоко помиляєтесь. Ви опинитеся в топ-10 видачі, але замовлень із зрозумілих причин так і не буде.
Приклад: Просування піцерії. Сайт закладу увійшов до топ-10. Дана ніша має високу конкуренцію, а значить потенційні покупці захочуть упевнитися, чи така гарна кухня, як це заявлено на сайті.
У пошуковому рядку Яндекс переважають негативні відгуки незадоволених клієнтів, рейтинг фірми – 3,4. На 85% тональність негативна. Зрозуміло, що після ознайомлення з такими даними, більшість ЦА піде до конкурентів. Якщо звернутися до Google, то ситуація трохи райдужніша – рейтинг компанії середній. Страви відповідають очікуванням, але обслуговування у закладі бажає кращого.
На просування ресторан витрачає чималий бюджет, при цьому не вкладаючи жодної копійки у відпрацювання негативних відгуків. Зрозуміло, що негатив потрібно знімати. Гнів незадоволеного клієнта можна згладити, запропонувавши йому знижку на наступне замовлення або безкоштовну доставку, і т. д.
Якщо провести порівняння з рестораном, який працює над керуванням репутацією в пошукових системах, то побачимо таку картину: тональність відгуків переважно позитивна. Виникає бажання ознайомитися з асортиментом та прайсом. Адміністрація закладу не залишає поза увагою жодного відгуку.
Також важливо розміститися на релевантних сайтах-відгуків – це забезпечить приплив свіжих відгуків і підніме впізнаваність будь-якої фірми.
Робити посів виключно позитивних відгуків.
Постійно варто оновлювати відгуки. Клієнт побачить, що компанія діє. Також це необхідно для алгоритмів пошукових систем – це сигнал для підняття сторінки у рядку видачі.
Дуже важливо прописувати у різних довідниках у картці компанії основну інформацію: назву, рід діяльності, контакти, акаунти у соціальних мережах.
Якщо хочете підвищити зацікавленість клієнтів, публікуйте якнайбільше корисної інформації: про проведення майстер-класів, акції, знижки, тематичні вечори тощо. Так ви не змусите відвідувачів ресурсу переходити на інші джерела, отримавши всю необхідну інформацію для прийняття рішення на одному сайт.
Крім сайтів-відгуків та різних довідників варто зареєструвати вашу компанію на тематичних порталах. Але вони повинні відповідати предмету самого сайту. Якщо ви просуваєте ресурс IT-компанії, то є сенс зареєструвати обліковий запис на vc.ru або на Хабр. Так можна не лише підвищити впізнаваність, а й регулярно отримувати відгуки від клієнтів.
Не проводити аналіз пошукової видачі за брендовими запитами
Якщо не проводити моніторинг таких запитів, то вам не вдасться зрозуміти, як просуваються публікації позитивної тональності у видачі, чи прогнозується ризик репутаційного скандалу, чи похибки в контент-стратегії та ін. Цей аналіз неможливий без складеного SEO-фахівцями семантичного ядра. Підібрані ключі підійдуть і для використання у відгуках. Головне, щоб запити максимально вбудовані в основний текст. Так, за умови влучення картки компанії в топ, користувач не зверне увагу на оптимізацію.
Вплив на результативність просування у пошукових системах надають апдейти Яндекс і Гугл, дії несумлінних конкурентів, негативна репутація. Саме тому дуже важливо займатися покращенням репутації компанії в мережі, моніторити видачу та публікувати контент, що впливає на імідж бренду.
4 корисні книги, які допоможуть налагодити SEO-репутацію
- Джек Шафер та Марвін Карлінс. «Включаємо чарівність»
До того, як Джек Шафер став співавтором книги, він працював у ФБР, займаючись наймом та підготовкою агентів. Якщо ви хочете пограти в шпигунів голлівудських блокбастерів і відкрити завісу таємниці, то варто прочитати «Включаємо чарівність», де автори розповідають про вербальні та невербальні методи, що застосовуються спецслужбами, щоб справляти хороше враження і правильно впливати на співрозмовника.
- Річард Денсон. “Чорна риторика”
Річард Денсон у книзі ділиться так званими забороненими прийомами, які пропонує використовувати під час важливих переговорів, дискусій та публічних виступів. Це не просто поради, які допоможуть зробити вашу мову красивішою. Автор упевнений, що маніпуляція емоціями та поведінкою співрозмовника цілком прийнятна.
- «SERM: управління репутацією в пошукових системах», блог Ingate
Літератури, що висвітлює безпосередньо тему SERM, дуже мало. Агентство Ingate випустило допомогу на тему роботи з негативними згадками про компанію. Автори діляться з читачами блогу тим, як відстежувати відгуки, реагувати на критику та формувати позитивний чи нейтральний образ фірми.
- Микита Прохоров та Дмитро Сидорін. «Керування репутацією в інтернеті»
У книзі описується, як працювати з пошуковими системами, моніторити інформацію. Також її автори розповідають, яка саме стратегія підходить для великої компанії, інтернет-магазину, приватної особи чи стартапу.
SERM-технології допомагають відпрацьовувати негативні відгуки, замінюючи їх на позитивні. Але це лише малою частиною маркетингової стратегії, що складається з кількох етапів. Тільки щоденна робота, комплексний підхід та використання кількох інструментів у комплексі принесуть бажані результати. У такому разі репутація почне працювати на вас: дозволить вибудувати довірчі відносини з аудиторією, підвищить її лояльність, приверне нових клієнтів, а значить збільшить ваш прибуток.