Безбюджетне, або безкоштовне просування сайту самостійно

Безбюджетне, або безкоштовне просування сайту самостійно
Вміст Сховати

Існує думка, що безкоштовне просування сайту на топові позиції в пошукових системах неможливе. З усім тим, є способи, за допомогою яких можна вивести інтернет-ресурс на високі місця у видачі та отримувати пошуковий трафік без вкладення коштів.

Зазначимо, що це можливо насамперед для комерційних ніш із низькою конкуренцією чи інформаційними матеріалами на вузькі теми, у яких автори мають гарну експертизу. У випадках, коли потрібне просування сайту за високочастотними та конкурентними запитами, без інвестицій (грошових, ресурсних чи тимчасових) ніяк не обійтися.

Високочастотні запити, як можна зрозуміти з назви, – це ключові слова, які користувачі вводять у пошукових системах найчастіше – сотні тисяч або навіть мільйони разів на місяць. Швидко перевірити частоту запитів можна за допомогою сервісу Яндекса “Вордстат”.

До висококонкурентних найчастіше відносяться комерційні запити (пов’язані з купівлею певного товару або надання послуги), за якими просувається велика кількість сайтів і, як наслідок, велика конкуренція за місце в топ-10.

За самостійне (і, на перший погляд безкоштовне) просування сайту доведеться заплатити витраченим часом. При цьому ви повинні мати певні знання та навички, щоб правильно і без помилок зробити необхідні для розкрутки свого сайту дії без звернення до вебстудії, агентства або до приватних фахівців.

Чому хочуть просуватися безкоштовно

Статистика запитів «безкоштовне просування» наочно демонструє, що попит на самостійну роботу в галузі SEO має позитивну тенденцію.

Чому люди хочуть просуватися безкоштовно чи з мінімальним бюджетом?

  1. Молодий бізнес просто не має бюджету на інтернет-рекламу.
  2. Є побоювання, що агенції щомісяця братимуть за роботу гроші, нічого не гарантуючи, а ефекту від просування не буде. Можливо, хтось із цієї групи вже працював із недосвідченими фрілансерами, тому у них склалася така думка про SEO як послугу.
  3. Багато хто вважає, що SEO – це просто. У мережі є багато матеріалів щодо оптимізації та просування сайтів у пошукових системах, тому можна зробити все самостійно, за готовими інструкціями та отримати бажаний результат без оплати послуг спеціалістів.

Якщо мотиви у перших двох груп досить зрозумілі, то третя теза вимагає роз’яснень.

Давайте розберемося, чи дійсно пошукове просування — це просто і під силу будь-кому? Далі ми коротко розглянемо особливості розкручування сайту, висвітливши необхідні навички, тимчасові та інші витрати, а також можливі проблеми.

Внутрішня оптимізація

Внутрішня оптимізація сайту – комплекс заходів, спрямованих на покращення індексації та видимості сторінок сайту у пошукових системах. Це найважливіший етап просування, що включає етапи від розробки стратегії до наповнення сайту контентом і оптимізації юзабіліті.

Які будуть потрібні ресурси і чи можна обійтися без вкладень?

На оплату професійних сервісів та програм доведеться витратити відчутну кількість грошей – більшість SEO-інструментів умовно-безкоштовні. Але для поверхневого аналізу та роботи з обмеженим обсягом інформації може вистачити демо-версій програм та безкоштовних акаунтів сервісів.

Тут чітко простежується справедливість виразу «Час – гроші». Якщо хочете безкоштовно, доведеться витратити багато часу для обробки даних. Якщо хочете швидко і ефективно – знадобляться гроші на спеціалізований софт.

Етапи внутрішньої оптимізації

Які стадії та необхідні кроки включає процес внутрішньої оптимізації сайту?

Розробка стратегії просування

Правильно обрана стратегія багато в чому визначає успіх та швидкість просування сайту. Для її формування необхідно розуміти, яких цілей та у які терміни ми намагаємося досягти. Простіше кажучи, SEO-стратегія — це план дій для досягнення певної мети за зазначений період.

Що може йти не так?

Якщо стратегія просування була зроблена поспіхом, неправильно або була відсутня зовсім, власник сайту (читай, бізнесу) може зазнати великих втрат — як тимчасових, так і економічних, оскільки ресурси на просування за некоректною стратегією будуть витрачені даремно.

Такий поступ як мінімум не призведе до очікуваних результатів. Мало того: зусилля щодо реалізації спочатку неправильно обраної стратегії можуть загнати сайт під санкції пошукових систем, в результаті досягти якихось результатів у майбутньому буде дуже проблематично.

Основними діями для формування стратегії просування можна вважати аналіз конкурентів та розробку базового семантичного ядра сайту.

Аналіз конкурентів

Навички, необхідні для виконання задач:

  • Досвід роботи з сервісами Serpstat, Similarweb, Megaindex, Ahrefs.

Тимчасові витрати:

  • 10-20 годин, залежно від кількості конкурентів та ступеня знайомства із зазначеними сервісами.

Треба враховувати, що не завжди реальні конкуренти в бізнесі також є конкурентами в інтернеті. Якщо стоїть завдання захопити перевагу саме в онлайн-секторі, правильніше аналізувати в першу чергу топ видачі, а не тільки сайти відомих вам конкурентів по галузі.

При аналізі конкурентів звертайте увагу на наступні фактори:

  • Зовнішній вигляд сайту;
  • Вік домену та час існування сайту;
  • Кількість сторінок у індексі пошукових систем;
  • Рівень внутрішньої оптимізації – контент та мета-теги сторінок, структура сайту, організація навігації та перелінкування сторінок, типи посадкових сторінок та кількість можливих точок входу для пошукового трафіку тощо;
  • Зовнішню оптимізацію – кількість та якість донорів, динаміка та типи вхідних зовнішніх посилань;
  • Технічну складову – наявність мобільної версії сайту, реалізація пагінації, сортування, фільтрації, швидкість завантаження основних посадкових сторінок;
  • Комерційні фактори – наявність та якість опрацювання форм для зв’язку та замовлення, CTA-елементів та способів взаємодії з користувачем, фільтри підбору, сортування, пошук по сайту, специфічні галузеві рішення у вигляді калькуляторів розрахунків тощо;
  • Поведінкові фактори – попередні дані можна отримати за допомогою сервісу Similarweb;
  • Дані за структурою та обсягом трафіку – орієнтовні дані можна отримати за допомогою сервісів Ahrefs, Similarweb або Serpstat;
  • Семантичне ядро ​​– перевірка ключових фраз конкурентів. У разі виявлення будь-яких прогалин у порівнянні зі своїм ядром, необхідно оперативно розширювати кількість запитів, що просуваються.

Збір та кластеризація семантичного ядра

Навички, необхідні для виконання завдання:

  • Вміння працювати з сервісами для підбору та кластеризації запитів: Yandex.Wordstat, Букварікс, База Пастухова, Rush Analytics, Key Collector, MegaIndex, Topvisor;
  • Вміння працювати з табличними редакторами MS Excel або Google. Таблиці.

Тимчасові витрати:

  • від 20 до 80 годин, залежно від спеціалізації компанії.

Семантичне ядро ​​– це список пошукових запитів, який використовують при пошуку пропонованих на сайті товарів чи послуг потенційні клієнти. Всі подальші роботи з просування – внутрішня оптимізація та робота із зовнішніми факторами – ведуться відповідно до зібраного на цьому етапі списку запитів.

Збір та кластеризація семантичного ядра – одна з головних та основних дій для оптимізації сайту. Тільки правильно підібране та коректно згруповане семантичне ядро ​​дозволить зрештою залучати цільовий органічний трафік.

Що потрібно зробити для складання коректного семантичного ядра?

Крім парсингу списку запитів з Яндекс.Вордстат (а краще користуватися спеціалізованим софтом типу Key Collector), потрібно:

  • Проаналізувати запити конкурентів;
  • Зібрати пошукові підказки;
  • Видалити невідповідні за тематикою пошукові фрази;
  • Видалити запити із нульовою частотою;
  • Очистити ядро ​​від неявних дублів запитів;
  • Визначити сезонність запитів;
  • Визначити геозалежність запитів;
  • Зібрати статистику зі сторонніх сервісів та платформ: Liveinternet.ru, Яндекс.Метрика», Google Analytics, Google AdWords, Яндекс.Директ, «Вконтакте» та інших.

Що може йти не так?

Якщо зібрати неповне семантичне ядро, після оптимізації можна недоотримувати великий обсяг цільового пошукового трафіку на сайт.

Неправильно сформоване семантичне ядро ​​та просування сайту за таким списком запитів не принесе результату в наступних випадках:

  • Можна зібрати тільки високочастотні запити, які навіть при попаданні в топ-10 (що загалом малореально для будь-якого молодого проекту) не принесуть продажу із сайту через розмитість намірів користувача;
  • Можна зібрати лише інформаційні запити та просувати їх на сторінках під транзакційні запити, тоді ні про який комерційний успіх SEO не може бути й мови.

Поряд із збором повного семантичного ядра, можна виділити етап його кластеризації – угруповання запитів. Кластеризація необхідна для ефективного розподілу запитів на сторінках сайту.

Угруповання запитів допомагає уникнути таких проблем:

  • Просування інформаційних та комерційних запитів на одній сторінці. Неможливо просунути обидва типи запитів на одній сторінці. Кластеризація запитів по топу дозволяє уникати таких ситуацій.
  • Просування схожих запитів, однакових за інтентом (наміром користувача), але різних за формулюванням. Наприклад, «зняти квартиру» та «оренда квартири». Кластеризація може показати, що такі запити можна просувати однією сторінці, не створюючи дублі сторінок.

Технічна оптимізація сайту

Навички, необхідні для виконання завдання:

  • Знання HTML, CSS, Javascript, PHP, досвід роботи з CMS та «движком» сайту, досвід налаштування та адміністрування веб-сервера.

Тимчасові витрати:

  • Залежить від наявних навичок. Якщо є початкові знання мов програмування, від 20 до 80 годин. Якщо знань немає зовсім, вивчення основ можуть знадобитися довгі місяці.

Технічна оптимізація – один із найважливіших етапів внутрішньої оптимізації сайту. Дії спрямовані на виправлення технічних проблем для забезпечення найкращої взаємодії сайту з пошуковими роботами.

Що включає технічна оптимізація сайту:

  • Оптимізація коду сторінок, наприклад, для прискорення завантаження сайту;
  • Оптимізація та перевірка роботи сервера;
  • Створення та налаштування файлу Robots.txt;
  • Створення та настроювання генерації картки сайту у форматі файлу sitemap.xml;
  • Оптимізація дизайну сайту – адаптивний дизайн для всіх пристроїв та браузерів;
  • Пошук та видалення дублів сторінок;
  • 301-редиректи на головне дзеркало та основою протокол сайту;
  • Створення та налаштування сторінки з помилкою 404;
  • Видалення дублів мета-тегів title, description, заголовків h1 всіх сторінок сайту;
  • Налаштування шаблонів генерації мета-тегів та заголовків для типових сторінок;
  • Налаштування виведення блоків із тим чи іншим контентом у шаблонах сторінок сайту;
  • І ще сотні факторів для перевірки, по кожному з яких може бути спеціальний чек-лист.

При правильній технічній оптимізації роботи пошукових систем коректно і без помилок обходять сторінки сайту, «розуміють», які сторінки і як потрібно відображати в пошуковій видачі, отже, сайт швидко індексується і добре ранжується.

Що може йти не так?

Зазвичай, технічна оптимізація проводиться один раз — на першому етапі просування. А потім контролюється та при необхідності регулярно коригується. Також важливо налаштувати технічний моніторинг стану сайту, щоб повідомлення про всі помилки або зміни коду ключових сторінок надходили моментально.

Рекомендуємо технічні роботи довіряти спеціалістам, тому що є ризик «зламати» весь сайт, тоді і всі роботи з просування підуть нанівець. Наприклад, одним зайвим рядком або навіть символом у файлі robots.txt можна закрити весь сайт від індексації. Або навпаки, не додавши до цього файлу необхідної директиви, можна відкрити роботам доступ до непотрібної інформації на сайті.

Оптимізація контенту

Навички, необхідні для виконання завдання:

  • Вміння писати якісні продають та інформаційні тексти;
  • Навички роботи з CMS – системою керування контентом сайту – для розміщення текстів на сторінках сайту.

Тимчасові витрати:

  • Залежно від ваших навичок копірайтингу та обсягу необхідного контенту. Орієнтовно – 8-20 годин для невеликого сайту послуг і до нескінченності, якщо йдеться про інформаційний ресурс.

Що це і для чого потрібне?

Основна мета наповнення сайту текстами – донести користувачеві рекламне повідомлення про послуги або товари компанії або надати йому корисну інформацію, якої він потребує. При цьому той же контент використовують і пошукові системи при індексації сайту та визначенні його місця у результатах пошуку. Правильний підхід — допомогти пошукачам визначити, що сторінки сайту є максимально релевантними запитам користувачів саме за ключовими словами, що використовуються в тексті, при цьому не забуваючи про основну мету розміщення контенту — продаж та «щастя користувача» (у термінології співробітників Яндекса).

Загальні вимоги до текстів на сайті:

  • Тексти мають бути унікальними. Для успішного просування важливо, щоб усі тексти на сторінках сайту були оригінальними. Копіювати текст із інших сайтів не можна. Для перевірки унікальності можна користуватися сервісами text.ru або content-watch.ru.
  • Тексти статей або сторінок послуг повинні бути структуровані та оформлені відповідним чином. Для зручності читання та сприйняття інформації у тексті необхідно використовувати підзаголовки, списки, ілюстрації, схеми, інфографіку тощо. Для ключових посадкових сторінок або важливих лонг-рідів буде корисна індивідуальна верстка.
  • У тексті мають коректно використовуватися ключові слова. Використовувати входження ключів необхідно акуратно, не порушуючи природності та читабельності. Нормальна щільність ключових слів не повинна перевищувати 2%, щоб текст не став переоптимізованим. Розрахувати щільність можна за формулою: Щільність (%) = (Кількість ключових фраз / (Кількість слів у тексті – (Кількість ключових фраз х (Довжина запиту в словах – 1)))) х 100.

Проте не для всіх тематик потрібні тексти на посадкових сторінках іноді можна обійтися без них. Якщо йдеться про не найпопулярніші (тобто частотні) підкатегорії та товарні фільтри, то використовувати тексти для просування необов’язково. Як приклад можна навести інтернет-магазин квітів. Якщо каталог сайту дозволяє фільтрувати асортимент за вузькими критеріями, то готувати та розміщувати тексти для подібних вузьких пропозицій («Букет із 50 білих троянд на день народження») немає потреби.

Інший приклад – коли без тексту, навпаки, не обійтись. Припустимо, ваша компанія надає юридичні послуги та розміщує на сайті як пропозицію про реєстрацію юридичної особи красивий лендинг, насичений графікою та відео — але практично без тексту. У цьому випадку ви ризикуєте ніколи не отримати пошуковий трафік на цю сторінку, оскільки пошуковий робот просто не зможе правильно «рахувати» весь її зміст без текстового контенту, що індексується.

До оптимізації контенту належить і підготовка заголовків сторінок Title та мета-описів Description, а також текстових заголовків першого рівня h1.

Загальні вимоги до Title, Description та h1:

  • Унікальність – не повинно бути однакових тегів усередині сайту;
  • Не повинно бути переспам ключовими фразами, контент тегів повинен бути написаний природною мовою;
  • Мета-теги мають містити основний цільовий запит;
  • Теги повинні відображати вміст сторінки.

Що може йти не так?

Якщо текст скопійований з інших джерел, тобто є неунікальним, сторінка просто не з’явиться у видачі. Більше того, за розміщення таких публікацій може бути накладено санкції пошукових систем.

Якщо ви вирішили скористатися послугами фрілансерів на одній із численних бірж копірайтингу, то фактичну складову отриманого тексту слід перевіряти самостійно. Копірайтер повинен розумітися на темі або мати великий досвід роботи, щоб написати якісний текст. Інакше автор може використати недостовірну інформацію з відкритих джерел, яка представляє будь-якої цінності для аудиторії. Чим більше користувачів залишать сторінку відразу ж і продовжать пошук в Яндексі або Google, тим вища ймовірність, що позиції сайту у видачі знизяться.

Текст може бути і якісним, але в ньому можуть бути відсутні ключові фрази. У такому разі пошуковик просто не зможе визначити, яким запитам користувачів є релевантна дана сторінка.

Ігнорування мета-тегів чи неправильне їх складання позначається ранжуванні сторінок. Якщо Title і Description не прописані або оптимізовані неправильно, ви не отримаєте або втратите трафік.

Тому контенту важливо приділяти особливу увагу і найкраще довірити цю роботу фахівцям.

Оптимізація юзабіліті сайту

Навички, необхідні для виконання завдання:

  • Досвід аналізу сайтів конкурентів;
  • Вміння працювати з аналітикою форм у Яндекс.Метриці;
  • Вміння аналізувати дані з Яндекс.Вебвізора;
  • Вміння розбиратися в UX/UI.

Тимчасові витрати:

  • Від 20 годин залежно від типу сайту та навичок.

Від юзабіліті (зручності користування сайтом) залежить скільки часу витратить користувач на отримання необхідної інформації, замовлення товару або послуги. Реалізацію юзабіліті рекомендується продумувати ще на етапі розробки сайту.

До факторів юзабіліті відносяться такі характеристики:

  • Зручність навігації по сайту;
  • Наявність та якість роботи фільтрів пошуку товарів;
  • Оформлення сторінок, розташування тексту, графічних та інтерактивних елементів;
  • Швидкість завантаження сторінок;
  • Наявність правильної перелінкування сторінок;
  • Оформлення контактної інформації;
  • Зручна реєстрація на сайті, оформлення замовлення;
  • Наявність та оформлення фото та відео на сайті.

Що може йти не так?

Допустимо, відвідувачі приходять на сайт, переглядають сторінки, але покупок не роблять. Причина може бути з тим, що зробити замовлення дуже складно або неможливо – кошик очищується при перезавантаженні сторінки, кнопку “Замовити” закривають інші елементи дизайну на певних дозволах екрану, перехід на форму оплати складно знайти або він некоректно здійснюється і т.д. Найчастіше власник сайту просто не знає про такі проблеми, оскільки добре знайомий з ним мул відкриває його на обмеженій кількості своїх пристроїв, де «все добре», тому навіть не бачить сенсу в юзабіліті-аудиті як окремій процедурі.

Якщо сайт не зручний для користування, відвідувачі покинуть його в перші секунди та повернуться у пошукову видачу. Це буде впливати на ранжування сайту в пошуку – якщо відвідувач не зміг знайти потрібну інформацію на сторінці, то Яндекс зменшить його у видачі як менш корисний сайт. А неможливість замовити щось в інтернет-магазині взагалі ставить під загрозу бізнес у цілому.

Зовнішня оптимізація

Навички, необхідні для виконання завдання:

  • Упорядкування правильної стратегії зовнішньої оптимізації;
  • Досвід аналізу маси посилань конкурентів;
  • Наявність платних облікових записів та вміння працювати з сервісами ahrefs.com, megaindex.com.

Тимчасові витрати:

  • 20 годин на місяць на протязі всього періоду просування проекту.

Зовнішня оптимізація сайту – аналіз та робота над масою сайту. Зовнішні посилання досі є важливим фактором ранжування, особливо для пошукової системи Google. Крім прямого впливу на SEO (зростання видимості сайту в пошуковій видачі), зовнішні посилання допомагають у швидкій індексації нових сторінок сайту, а також можуть стати джерелом цільового реферального трафіку.

Збільшення природної маси посилань

Збільшення природної маси посилань (лінкбілдінг) – невід’ємний етап у просуванні сайтів.

Основна мета лінкбілдингу – отримати посилання з якісного інтернет-ресурсу, не вдаючись до його покупки чи оренди. Закупівлю посилань на біржах або безпосередньо біля майданчиків не можна віднести до лінкбілдингу, оскільки така покупка не має відношення до безкоштовного «будівництва» маси посилань.

Які засоби лінкбілдингу існують:

  • Обмін посиланнями. Ви можете домовлятися та обмінюватися посиланнями з власниками інших сайтів, наприклад, ваших партнерів та клієнтів.
  • Реєстрація у великих галузевих каталогах. У кожній галузі та регіоні є тематичні каталоги організацій, до яких можна додати свою компанію разом із активним посиланням на сайт.
  • Великі дошки оголошень. Для деяких сфер може бути актуальним розміщення оголошень та створення карток компаній на великих дошках оголошень та сайтах-агрегаторах, наприклад Авіто, TIU, Пульсцен та інші.
  • Форуми. Можна взяти участь у тематичних форумах, ставити та відповідати на запитання, показувати свою експертність. Посилання можна ставити у коментарях, у підписах до коментарів.
  • Розміщення вакансій на великих порталах. Можна зареєструватися на сайтах з вакансіями та додати посилання на сайт своєї компанії, навіть якщо вам не потрібні нові співробітники.
  • Контент-маркетинг. Написання та розміщення тематичних статей у блогах, галузевих ЗМІ з активним посиланням на першоджерело (ваш сайт).
  • PR (прес-релізи). Поширення прес-релізів та новин компанії з активними посиланнями на сайт у галузевих та регіональних ЗМІ.

Використання спеціалізованих бірж

посилань Існують спеціальні майданчики, на яких можна за гроші замовити розміщення посилань на ваш сайт – як вічних, так і орендних. Працювати з біржами слід вкрай акуратно, щоб не закупити багато спамних та неякісних посилань, за що на ваш сайт можуть бути накладені санкції пошукових систем (фільтри Мінусинськ у Яндекс та Пінгвін у Google).

Без відповідного досвіду працювати з сервісами не рекомендується зовсім, щоб назавжди не зіпсувати посилання сайту і не загнати його під вічні фільтри пошукових систем. А якщо ви вирішили самостійно зайнятися закордонним SEO та просувати свій сайт в інших країнах, біржові майданчики як такі там найчастіше відсутні, і отримувати якісні посилання можна лише через індивідуальні домовленості із сайтами.

Висновки

Варто пам’ятати, що швидких результатів у просуванні сайту, особливо молодого, складно досягти навіть за допомогою професіоналів або великих агентств. Треба розуміти, що при просуванні сайту безкоштовно і самостійно ви виконуватимете як мінімум сім (!) різних фахівців: SEO-оптимізатора, програміста, веб-аналітика, дизайнера, верстальника, контент-менеджера та копірайтера. Якщо є хоч крапля сумнівів у своїх навичках, або ви боїтеся щось зробити не так, радимо віддати цю роботу фахівцям.

Кому можна делегувати завдання?

Самостійне та безбюджетне просування сайту в пошукових системах цілком можливе. Проте для цього недостатньо лише навичок та часу — потрібно постійно відслідковувати актуальні фактори ранжування пошукових систем, а також бути в курсі останніх трендів, методів, кейсів та рішень у галузі.

Кожен має право вирішувати сам — делегувати просування фахівцям або виконувати всю роботу самостійно, освоюючи нові професії та навички. Спробуйте порахувати, скільки коштує година вашого часу? Час роботи агентства, який включає всі зазначені вище типи робіт, коштує від 1500 до 3000 грн (фрілансер може пропонувати набагато менші ставки). Якщо ви цінуєте свій час вище, сміливо можете доручити просування свого сайту агентству або зовнішньому спеціалісту з SEO. Якщо ж хочете здобути нові знання, навички або навіть професії — пробуйте та опановуйте самостійне SEO.