Репутаційні роботи: розбираємося в необхідності та особливостях проведення

Репутаційні роботи: розбираємося в необхідності та особливостях проведення
Вміст Сховати

Репутаційні роботи є невід’ємною частиною бізнесу незалежно від його популярності та віку. Таких заходів потребують як гіганти галузі, так і дрібні і середні компанії. Навіть без додаткових досліджень очевидно, що на вибір між двома фірмами величезний вплив надає їх репутація, і якщо одна з них має іміджеві проблеми, то це неодмінно позначиться на прибутку.

Існує цілий комплекс методів роботи з репутацією, що застосовуються залежно від поточних завдань та обстановки. У цій статті ми розповімо, які способи знадобляться завжди, які особливості мають репутаційний менеджмент нових фірм та окремих людей, а також розберемо помилки в даній сфері і намітимо тренди на найближчий рік.

Вплив репутації компанії на її ефективність

Customer journey map у дослівному перекладі звучить як картка подорожі клієнта. Це його візуалізований досвід, історія комунікацій з компанією з урахуванням думок, емоцій, цілей, мотивів і, звичайно, репутації компанії, яка грає величезну роль у відносинах між покупцями та фірмою. Поведінка споживача подібна до воронки – все починається з великої вибірки, метань між одним чи іншим вигідним варіантом, а після клієнт по черзі відкидає невідповідні для нього версії подальших подій і зупиняється на найвдалішій.

В наш час клієнти не шукають легких шляхів, а тому всупереч очікуванням продавців та виробників виявляють відповідні для себе варіанти, ґрунтуючись на критерії «рекомендація від друзів/знайомих».

Перерахуємо стадії шляху споживача, що він проходить перед прийняттям остаточного рішення:

  1. Розгляд різних пропозицій від кількох підприємств.
  2. Здійснення пошуку різноманітної інформації про фірми.
  3. Здійснення покупки у компанії, відгуки про яку займають лідируючі позиції.
  4. Складання своєї думки, оцінка покупки та співпраці з фірмою загалом.

Потрібно розуміти, що найефективніший вплив на клієнта можна зробити на стадіях під номерами 2 і 4. Саме відгуки допоможуть клієнту швидше вибрати компанію для співпраці:

  • Збільшення коефіцієнта конверсії на 270% можна досягти, розміщуючи відгуки на сайті фірми.
  • Більшість відгуків допоможе потенційному клієнту зробити вибір між двома продуктами-лідерами.
  • Статистика говорить про те, що 97 відсотків покупців робить вибір за онлайн-відгуками.
  • Дослідження показали, що позитивні відгуки для 68% клієнтів є важливими як стимул формування довірчого ставлення до фірми.

До речі, споживач готовий переплатити за товар, який випускає компанія – лідер за відгуками та оцінками.

Якщо компанія одного разу завоювала 100% довіри клієнта, то він наступного разу зробить вибір не замислюючись, повторно звернеться до тієї ж фірми, і жодні стадії споживача вже не відіграватимуть ролі.

Відмінності між іміджем та репутацією компанії

Схожість між іміджем та репутацією лише в тому, що ці моделі структурування інформації ділять один інформаційний простір та будуються на єдиних механізмах створення прагматичних текстів. У всьому іншому між цими поняттями немає нічого спільного.

Отже, імідж компанії – це її образ, а репутація – думка про неї та оцінка її споживачем.

Імідж – суб’єктивний, тому що формується у людській свідомості, найчастіше – після активної співпраці. Якщо воно було позитивним, то і образ фірми стає кращим в очах клієнта, він уже радитиме її іншим людям.

Репутація – це оцінка компанії середньостатистичного користувача. Сюди входить і бренд, і його надійність і якість послуг, які надає компанія. Загалом – об’єктивне уявлення про фірму у сенсі.

Фахівці стверджують, що і імідж, і репутацію можна варіювати у позитивний чи негативний бік, все залежить від активних дій компанії.

5 трендів в управлінні репутацією 2022

Пошук в мережі стає ще більш актуальним

Запити від користувачів задають орієнтир на популярність. Згадайте: ми завжди дивимося в пошуковій системі інформацію на першій сторінці, тому компанія повинна докласти зусиль, щоб опинитися на піку популярності, розміщуючись у перших пунктах таких списків.

Статистика показує, що 93% всіх онлайн-взаємодій бере початок з пошукової системи, а 95% споживачів B2B-ринку кажуть, що контент – надійний маркер при оцінці бізнесу.

Модерація на майданчиках з розміщення відгуків стає ретельнішим

Розробники борються з накрутками і ретельніше перевіряють тих, хто залишає відгук про співпрацю з тією чи іншою компанією. Дивляться всі критерії: і обліковий запис користувача, і кількість написаного, і підтвердження користування послугою / покупки товару, унікальність фото, що викладаються, і т.д.

Бренд роботодавця стає важливішим

Конкуренція стала настільки серйозною, що тепер для співробітників важлива не лише своєчасна та висока заробітна плата, але й імідж, репутація фірми. Чим вище ці критерії, тим більше кваліфіковані фахівці опиняються у штаті компанії за лічені дні пошуку нових працівників.

Особистий бренд став трендом 2021-2022 років

Якщо є особистий бренд, то і репутація компанії вища. Якщо керівник зміг створити щось своє і це має успіх, то й фірма його не може не досягати успіху, а значить лояльність клієнтів такому підприємству забезпечена. Усе це підвищує вартість акцій організації на фондовий ринок.

Ще один тренд – корпоративна соціальна відповідальність

Форум Forbes «Стійкий розвиток. Вигідно разом активно просуває цей тренд. Принципи корпоративної соціальної відповідальності давно і успішно діють російському підприємницькому ринку.

Особлива увага приділяється благодійності, приклад – благодійний фонд Ощад «Внесок у майбутнє», що розвиває освіту та створює інклюзивне середовище для дітей.

Репутаційні роботи у молодій компанії з нуля

Наведемо приклад, як молодій компанії обрати грамотний підхід до формування її іміджу. Особливо корисно це буде для тих фірм, які спрямовані на пошук клієнтів в інтернеті, або прибуток яких залежить від того, як поширюється інформація про них у соціальних мережах.

Умовно: існує компанія “Z”. Вона розпочала свою роботу, відрегулювавши та налаштувавши нещодавно бізнес-процеси. Їй дуже важливо не загубитися серед конкурентів та не постраждати фінансово під час просування.

Який вихід можливий?

Перше – поставити мету: формування брендового та репутаційного запиту, тобто «назва бренду» та «назва бренду + відгуки».

Формуйте видачу

Це потрібно, щоб клієнти (як теплі, так і холодні) вибрали потрібну компанію серед інших конкурентів.

Потрібно помістити у вільний доступ якнайбільше статей, повідомлень для покупців, відгуків від споживачів та знавців цієї сфери. Так, якщо йдеться про продаж комп’ютерної техніки, то потрібно отримати позитивні відгуки від шанованого у цій сфері спеціаліста, а потім домогтися розміщення його позитивної рецензії у вільному доступі.

Статті необхідно просувати у видиму зону видачі, головне – не нехтувати таким видом розкручування, навіть коли контенту стане в рази більше.

Звичайно, ведення блогу чи сайту необхідне, потрібен постійний контент для споживача. Різниця між ними в тому, що блог веде сама компанія, а статті (про які написано в розділі нашого матеріалу вище), публікуються на сторонніх ресурсах типу Пікабу, ВК, ЖЖ. Ці статті вже посідають своє місце в інфополі. Блог постійно оновлюється.

Відмовтеся від накручених та проплачених відгуків, стимулюйте написання реальних відгуків від справжніх покупців. Запропонуйте їм знижку або бонус за цю дію.

Обов’язково налаштуйте зворотний зв’язок зі споживачами, наприклад, створіть групу у ВКонтакті, тисячі користувачів вибирають саме мережу для спілкування.

Контролюйте інфополе

Поставте собі за мету – постійно контролювати (відслідковувати) думку про компанію. Це допоможе ефективно управляти репутацією, покаже справжню активність клієнтів, дасть змогу відслідковувати справжню успішність ваших каналів залучення аудиторії.

Тримайте руку на пульсі і одразу давайте зворотний зв’язок, якщо побачили, що виникло якесь роздратування діями компанії. Перебувайте в контакті з незадоволеним клієнтом, вирішіть його проблему, при цьому по-справжньому перейміться проблемою, а не ускладнюйте натягнуті відносини відписками та банальними скриптами.

Основні стратегії управління репутацією

  • Стратегія «Ми пишаємося нашим керівником»

Якщо репутація керівника дорівнює думці про фірму, то це в кілька разів збільшує лояльність до неї. Конкретна особа викликає довіру зацікавлених груп. У споживача є уявлення, хто особисто відповідає за виробництво. Штат співробітників працює успішніше, адже перед очима лідер, мотиватор, приклад для наслідування. Мінус стратегії – якщо раптом керівник вирішить залишити посаду, то і вся компанія може впасти, бо на ньому трималося все – і зв’язки, і контакти, і реклама, і штат працівників, і довіра партнерів.

  • Стратегія «Ми пишаємося своєю командою»

Якщо в компанії кожен сам за себе, штат включає сотні окремих робочих одиниць, то на такому виробництві неможливо підтримувати ефективну комунікацію зі специфічних питань з широким спектром цільових груп.

За такої стратегії у фірмі повинні бути групи співробітників, які відповідають за різні напрямки її діяльності. Особливо цінною є команда як основа репутації для компаній, які пропонують експертні послуги або технологічні рішення. Мінус стратегії – нерівномірний розподіл уваги громадськості між публічними персонами фірми, а також можливість затримок у прийнятті рішень, через що можуть страждати відносини членів команди з різними цільовими групами.

  • Стратегія «Ми пишаємося своєю продукцією»

Звичайно, будь-яка компанія готова кричати про гордість та відповідальність за своє виробництво. І тут основним акцентом і те, що фірма пропонує ринку. Товари завжди на увазі, їх можна перевірити за бажання, довіра за рахунок такої відкритості зростає. Мінус – “нежива” продукції як об’єкта комунікацій. Зазвичай це компенсується з допомогою змішування кількох стратегій управління репутацією.

  • Стратегія «Ми пишаємося нашими досягненнями»

Ця стратегія є особливо актуальною в парі з будь-якою іншою. Основний наголос робиться на тому, чого вже досягла компанія, яку має бекграунд, наскільки успішна, як довго перебуває в лідерах та інше. Часто цю стратегію вибирають фірми, які пропонують впровадження технологічних рішень, оскільки їхній досвід роботи на ринку та кількість успішних впроваджень – важливі показники для формування репутації. Мінуси стратегії – досягнення з минулого мають властивість швидко забуватися, потрібно бути на вершині успіху, а це буває складно.

7 методів управління репутацією компанії або товару

Створення та оптимізація контенту

Дуже важливо працювати з клієнтами на інтернет-майданчиках з великими трафіками та активністю користувачів. Це допоможе постійно бути на зв’язку з найбільшим відсотком діючих та потенційних клієнтів, максимально швидко висвітлювати будь-яке питання для широкої публіки, розміщувати останню оновлену інформацію про компанію чи товари. Чим більше говорять і пишуть про вашу фірму, тим вище вона у списку видачі пошукових систем.

Дуже важливо ретельно продумати офіційний сайт, там має бути найактуальніша і лише правдива інформація. Зверніть увагу на розділ із відгуками.

Під цим поняттям мається на увазі розміщення позитивних думок на майданчиках, воно має відношення до вашої продукції або компанії. Працювати із посівом відгуків потрібно дуже акуратно.

Цілі посіву:

  • підвищити впізнаваність;
  • залучити аудиторію;
  • знизити кількість негативних відгуків;
  • підвищити частоту оформлення замовлень.

Пам’ятайте, що такий інструмент не має на увазі розміщення проплачених відгуків. Скористайтеся іншими способами, скажімо, попросіть своїх клієнтів представляти відгуки на підконтрольних вашій компанії майданчиках, ще у відповідних тематиках розміщуйте відгуки від співробітників або партнерів.

SERM

Багато ЗМІ не гарантують сталість піару вашого бренду, а ось антиреклама може бути на слуху дуже довгий час. Вживайте комплекс заходів, які допоможуть збільшити кількість позитивного контенту про виробництво – зверніться до методики SERM.

Її автоматичні сервіси відстежують те, як змінюється репутація вашої компанії, спираючись на те, що розміщується про неї на численних сайтах. Моніторинг позитивних та негативних відгуків підкаже шлях до успіху. Головне, не забудьте про призначення відповідальної особи, яка вестиме роботу з усунення негативних відгуків, пов’язаних із вже вирішеними проблемами.

SEO просування також може допомогти серед інших репутаційних робіт. SEO-інструменти підвищать пошукову віддачу вибраних майданчиків, підвищуючи імідж компанії.

Згодом компанія може бути постійно на зв’язку з клієнтами, моментально вирішувати питання, усувати недоліки, відстежувати динаміку відгуків. Складність полягає лише в тому, що потрібно навчитися грамотно поєднувати і виведення у топ підконтрольних майданчиків, і постійну роботу з негативними коментарями.

Прихований маркетинг

Його сенс у тому, щоб створювати інформаційний контент від імені зацікавлених користувачів.

Співробітник створює на сайті гілку, ставить вектор діалогу, а інші фахівці підхоплюють, починають розвивати розмову про товар. До розмови підключаються покупці, починається бурхливе обговорення. Це прямий вплив на потенційних клієнтів, а також стимулювання зростання зацікавленості у виробництві.

Якщо менеджери компанії змогли грамотно проаналізувати пошукову видачу, такі репутаційні роботи підуть на користь бізнесу. Покупець частіше бачитиме згадки про товар, що просувається. Це додасть популярності вашої продукції.

Мінуси цієї технології теж є – через прихований маркетинг немає можливості спостерігати за джерелами переходів на офіційний сайт виробника або інші подібні показники. А ще прихований маркетинг спрямований на роботу виключно з позитивними відгуками і не дозволяє контролювати негативні. Тому така стратегія підходить для компаній, що недавно утворилися, не мають негативних відгуків.

Online Reputation Management

Інакше: управління репутацією в інтернеті, тобто відстеження будь-яких згадок про продукцію на просторах Мережі за допомогою різних сервісів.

Вся інформація, що надходить, сортується за тематиками: питання, скарги, пропозиції тощо. Це дозволяє організувати роботу штату співробітників так, щоб кожен оперативно вирішував проблеми та не виникало плутанини. Один спеціаліст відповідає за діяльність за скаргами клієнтів, негайно реагує на них, усуває негатив. Інший – розглядає речення. Оскільки все відбувається швидко, існує велика ймовірність активного діалогу зі споживачем «тут і зараз».

Інший аспект управління репутацією – робота з постійними клієнтами: якщо людина не вперше звертається до вас, значить вона задоволена якістю послуг, що надаються їй. Можливо, він швидше відгукнеться на прохання розмістити позитивний відгук на офіційному сайті або спеціалізованому майданчику.

Мінус цієї стратегії – якщо у повідомленні не зазначено найменування товару чи ні згадки фірми, програма не зможе розпізнати інформацію. Відповідно, такий зворотний відгук від клієнта буде втрачено.

Крауд-маркетинг

Має на увазі розміщення реклами на тих ресурсах, де знаходяться потенційні клієнти. Якщо компанія займається ювелірними прикрасами, то логічніше розміщувати PR на жіночих форумах. Якщо інформація грамотно сформульована, то й залучення покупців буде значно ефективнішим.

Крауд-маркетинг ефективний у компаніях з постійними клієнтами і не дуже популярний у фірм, які надають разові послуги, наприклад, встановлення програмного забезпечення на техніку.

Мультиканальне SEO

Алгоритми пошукових програм дуже мінливі, топ видачі пошуковика постійно змінюється, тому потрібно подумати, як забезпечити постійний цільовий трафік. Звернемося до мультиканального SEO. Так можна контролювати не лише позицію у списку видачі, а ще й просування усередині каналів, соціальних мереж.

Слід пам’ятати, що кожен майданчик має свої критерії лідерства серед різноманіття контенту, тому потрібно підлаштовуватися під те чи інше ранжування, хоч би як це здавалося складно.

Мультиканальне SEO-просування допоможе захопити увагу покупців одразу кількох майданчиків та зробить вас популярним у соцмережах.

Сервіси для керування репутацією

  • Сервіс сповіщень від Google – покаже вам найновіші опубліковані записи про вашу компанію або товар, всі запити будуть надіслані на пошту підприємства.
  • Пошук по блогах від Яндекс – продемонструє кожну згадку у соціальних мережах про вашу фірму, дає можливість ранжувати їх за заданими критеріями (за хронологією або джерелами, наприклад).
  • Babkee – сервіс збере та опрацює все, що знайде за назвою вашої компанії.
  • Brand Analytics – ця система моніторингу дозволяє отримати широке охоплення інформаційного поля та отримати глибокий аналіз даних. Тариф «BA Express», вартістю 700 рублів за 100 згадок, дасть можливість познайомитися з системою.
  • YOUSCAN – найкращий сервіс моніторингу соціальних медіа, надає звіт за джерелами, авторами та тональністю згадок. Тест можливий завдяки тижневій демоверсії, а професійний тариф коштує 29925 рублів/місяць.
  • IQbuzz – система моніторингу з гарною функціональністю, вона автоматично визначає тональність відгуку, робить наочні графіки та формує звіти. Також можна перший тиждень користуватися безкоштовно, а потім ціна становитиме від 7 900 рублів на місяць.
  • Buzzsumo – сервіс англійською мовою, який показує, який контент вашої компанії є найпопулярнішим. Підходить як міжнародним, і вітчизняним фірмам.

PR-тактики в управлінні репутацією

Репутаційні роботи ґрунтуються на грамотних PR-тактиках.

Ось їх приклади:

  1. Сайт є обличчям вашої фірми, а тому зробіть його максимально приємним, зрозумілим та зручним для клієнтів. Презентуйте компанію, розвивайте репутацію в соціальних мережах, взаємодійте зі споживачами якнайбільше і частіше.
  2. Стратегія корпоративної соціальної відповідальності (КСВ) необхідна фірмі поліпшення іміджу. Тим самим ви піклуєтеся про природу, про людей – це сподобається вашим клієнтам.
  3. Весь штат працівників повинен мати уявлення про використання соціальних медіа, щоб не допустити розголошення конфіденційної інформації.
  4. Розробте антикризову стратегію: попереджений – значить озброєний. Ваша компанія залишиться на плаву при правильному довгостроковому плануванні у лихоліття.
  5. Затвердіть спеціаліста, який може відповідально представляти вас у ЗМІ. Він має також займатися статтями для галузевих видавництв та бути профільним експертом. Усе це допоможе сформувати образ фірми лідера виробництва.
  6. Заведіть знайомства з представниками ЗМІ у своїй сфері та постійно оновлюйте список контактів із журналістами, щоб уникнути неприємних ситуацій.
  7. Не нехтуйте послугами PR-консультанта. Він допоможе визначитися з дієвими стратегіями, уникнути неефективних рішень задля забезпечення окупності інвестицій.

Персональні способи роботи з репутацією

  • Формування «острівів контенту»

Клієнтів можна залучити, розмістивши в соціальних мережах нейтрально-позитивну інформацію про конкретну людину, попередньо обговоривши це: біографічні нотатки, історії з життя, цікаві факти тощо. Це буде доречно зробити на таких майданчиках як LiveJournal, Яндекс.Дзен. Якщо особистість має велику популярність, то ці факти розміщуються на таких сайтах, як Вікіпедія.

  • Оптимізація опублікованого контенту

Потрібно ретельно стежити, щоб опублікована інформація була актуальна. Якщо щось вимагає оновлення, не затягуйте. На інтернет-майданчиках найчастіше є можливість редактури, а якщо ні – опублікуйте нову статтю з відповідними правками. Не вводьте клієнтів в оману, вони повинні довіряти вам, а ви повністю виправдовувати їх довіру.

SEO-фахівець відповідає за те, щоб усі матеріали були в топі за певними ключовими запитами.

Правила роботи з відгуками

Всі відгуки (а також коментарі, статті, пости та інше) збираються для ретельного аналізу та розбивки за категоріями:

  • Нейтральні реакції – не вимагають негайного реагування, але можна постаратися з’ясувати, чого забракло позитивної оцінки.
  • Позитивні реакції – можна подякувати за співпрацю та за певний час.
  • Негативні реакції – вимагає обов’язкової реакції. Спочатку – перевіряємо достовірність, розуміємо причину, вибачаємося, пропонуємо рішення, розповідаємо, які зміни були впроваджені.
  • Наклеп – обов’язково подбаємо про те, щоб вона була видалена. Звертаємось до автора чи адміністрації ресурсу, у крайньому випадку — доводимо справу до суду.

Найчастіше, якщо покупець щиро незадоволений або у нього виникла реальна проблема, а ви допоможете її вирішити (чи то знижка, бонус, компенсація), то він піде назустріч і видалить негативний відгук. А якщо це витівки конкурентів, і ви зіткнулися з чорним піаром, то боріться, видаляючи такі відгуки, видавлюючи їх з перших сторінок пошукових систем.

Вдавайтеся за допомогою партнерів або лояльно налаштованих покупців. Попросіть їх допомогти покращити думку про вашу фірму. Будьте обережні у роботі з компаніями, які пропонують штучну активність. Вони можуть лише посилити хитке становище, довіра до фірми буде підірвана.

Роботи з управління репутаційними ризиками

Під репутаційними ризиками організацій маються на увазі потенційні втрати у зв’язку з негативним ставленням клієнтів, партнерів та інвесторів до компанії. Таке може статися через некваліфіковану роботу ваших співробітників, їхнє хамство, затримки виконання роботи, а також збоїв у технічному забезпеченні організації.

Негативно вплинути на імідж компанії здатний низький рівень сервісу, завищені ціни, негативні відгуки, аудит, погана історія взаємовідносин із державними органами (прокуратурою, податковою інспекцією, судом).

Дуже важливо прораховувати репутаційні ризики, розуміти їх причини та нівелювати втрати. Чим більше ризиків компанія зможе передбачити і детальніше пропрацювати, тим простіше підтримувати позитивний імідж.

Методи управління ризиками

  • Ухиляння. Ефективний метод; наприклад, керівник проведе «чистку» штату та звільнить нелояльних, ненадійних працівників, що допоможе йому уникнути наслідків негативних відгуків.
  • Зниження. Зведення до мінімуму можливих збитків, особливо того, що може принести банальний людський фактор. У цьому допоможе постійна робота з негативними відгуками у соціальних мережах. Завдяки цьому компанія вирішить конфліктну ситуацію та підвищить лояльність клієнтів, а також зможе виявити слабкі сторони свого виробництва.
  • Аналіз. Потрібно постійно досліджувати нові ризики та його наслідки, прибирати неефективні методи. Таку роботу достатньо проводити кілька разів на місяць.

5 помилок в управлінні репутацією

Відсутність управління іміджем бренду

Контролюйте, щоб люди дізнавалися про виробництво з керованих джерел. Інформація повинна виходити від вас, тому що:

  • Навіть лояльні клієнти з найкращими намірами можуть зробити це неправильно (мимоволі).
  • Тільки ви можете вигідно розповісти про свої переваги та грамотно приховати недоліки.

Новина має виходити від вас як від першоджерела:

  • Переконайтеся, що громадськість бачить ваш погляд на речі.
  • Організуйте атмосферу чесності.
  • Опишіть свої погляди на відповідальність у своєму бізнесі.

Відповідь на будь-яку критику

Звичайно, не буває компаній зі 100% щасливими клієнтами, але, що важливіше, писати відгуки частіше починає саме категорія незадоволених. Потрібно це постійно контролювати.

Відповідайте на негативні коментарі обережно, дотримуйтесь етикету, не кидайтеся бездумно захищати компанію і не дратуйте на несправедливі та грубі відгуки.

Пам’ятайте – не весь зворотний зв’язок необхідний! Якщо негативна думка конструктивна – розв’яжіть проблему, відповідаючи ввічливо. Якщо це висловлювання заради негативу, залиште без уваги.

Фальшиві огляди

Не використовуйте цю технологію. Такі матеріали легко відстежуються та перевіряються.

Власник компанії, який публікує підроблені огляди на сайті конкурента або навпаки, добрі – про свій бізнес, формує у потенційних клієнтів негативну думку, що є абсолютно виправданим. Зверніться за допомогою до задоволених споживачів, нехай вони допоможуть вам та залишать відгуки.

Відповідь як оборона

Навчіться грамотно відповідати на відгуки, що містять негатив. Замість того, щоб реагувати з образою – почніть із звернення до проблем ваших клієнтів. Підтримуйте дружній, розуміючий тон.

Приклад: пекарня Емі у 2010 році отримала негативний відгук від рецензента на Yelp. На жаль, відповідь Емі була нестримною, у ньому читалися гнів і образа. Історію підхопили місцеві ЗМІ, Phoenix, New Times – це було головною історією блогу. Репутацію пекарні було підірвано. Власники Емі досі не вміють тримати себе в руках та відповідати адекватно на такі коментарі.

Дозволяє комусь ще «нести факел»

Пам’ятайте, що ви повинні захищати свій бізнес усіма можливими (правомочними та грамотними!) способами, бо вклали багато крові, поту та сліз у його створення. Не дозволяйте нікому знищити справу всього життя.

Достатньо фірм зазнало краху через зайнятість власників та їх нездатність через це керувати своєю репутацією. Вони наймають інших спеціалістів, і не завжди PR-професіоналів. Зазвичай – це просто штатний співробітник, які не дуже завантажений.

Пам’ятайте, що яким би не було якісним виробництво, як би ви не намагалися догодити всім і кожному, завжди знайдуться не дуже чесні люди, які ставлять собі за мету зіпсувати вашу репутацію. Не піддавайтесь на провокації, будьте чесні, відкриті, ввічливі та тактовні зі своїми клієнтами.

Пам’ятайте, що суперники провокують репутаційні ризики, як і бездіяльність компанії.

Намагайтеся розібратися по всіх тонкощах репутаційних робіт, приділіть особливу увагу SEO-просування для початківців та власників сайтів, щоб зайняти міцну позицію серед численних конкурентів.

Клієнти (нині існуючі та потенційні) повинні бачити стабільну присутність бренду в Мережі, його активність та грамотне самопозиціонування. Тільки це допоможе зберегти бізнес і примножити дохід.