Оформлення портфоліо – це справжня проблема для деяких людей. Як правило, нетворчі. Хоча і дизайнери з фотографами іноді стикаються із питанням: які роботи вибрати для демонстрації майбутнім клієнтам? Звичайно ж, не всі поспіль і не хронологічно! Як грамотно скласти портфоліо?
Для початку необхідно визначитися з його форматом, а також де воно буде розміщене: на флеш-накопичувачі, ютуб-каналі або особистому сайті. Далі належить пройти кілька етапів створення та завершити оформлення. Портфоліо має складатися із конкретних розділів. Деякі професії мають свої. Як і які найкращі роботи брати для заповнення – про це ми докладно розповімо далі.
Види портфоліо
Гарне оформлення портфоліо допоможе вам випередити всіх конкурентів і активно рухатися кар’єрними сходами. Однак воно вимагатиме від вас багато чого: вміння грамотно здійснювати самопрезентацію, ефектну подачу своїх навичок, готовність представляти себе як компетентного фахівця.
Багато людей не знають, яким має бути оформлення портфоліо. Коли вони стикаються з вакансіями, в описі яких є вимога надсилати резюме разом із портфоліо, то розуміють, що шанс отримати цю роботу для них втрачено.
Розберемося для початку, що таке портфоліо? Це творчо оформлений каталог проектів, що ви створювали. Ваш потенційний роботодавець може подивитися його та зробити висновок, чи варто наймати вас у свою компанію. Якщо ви фрілансер, портфоліо можна показувати замовникам.
Портфоліо поділяються на такі види:
- Оціночне. Включає різні нагороди, сертифікати, відгуки клієнтів, дипломи.
- Показове. Тут буде зібрано кейси, що наочно показують, як йшла робота, який результат було отримано.
- Проблемно-орієнтоване. У такому портфоліо показано, яке завдання стояло перед фахівцем, якими способами та методами він його вирішував.
- Результативне розповідає про вигоду, яку замовник одержав від співпраці зі спеціалістом.
- Робоче – зведення інформації про всі напрямки вашої професійної діяльності з описом готових проектів.
- Тематичне. У такому портфоліо зібрані кейси на окрему тематику, на якій ви спеціалізуєтеся.
- Творче. У ньому розміщено різні матеріали, що демонструють навички його власника.
Кому потрібно портфоліо
Кому потрібно знати правила оформлення портфоліо? Насамперед, людям, чия робота має на увазі творчий підхід. Це дизайнери, художники, фотографи, моделі, автори текстів, люди, які займаються рекламою.
Але, крім того, і в багатьох інших професіях роботодавці все частіше просять від претендента підтвердити свої навички за допомогою портфоліо.
Вам обов’язково потрібно знати, як оформити портфоліо, якщо:
- Ваша робота є творчою.
- В рамках діяльності ви створюєте щось нове, наприклад, статті, ілюстрації, коди для сайтів.
- Ви займаєтеся дослідженням або готуєте проекти.
- Ваш потенційний роботодавець хоче бачити, як ви вирішували раніше свої професійні завдання.
У портфоліо можна додати документ, що підтверджує навчання на курсах підвищення кваліфікації, якщо ви розповідаєте про нього резюме.
Не плутайте:
- Резюме – це біографічні дані, що розповідають про ваш професійний шлях.
- Портфоліо це ваші проекти, оформлені так, що вся інформація про них стає наочною.
3 формати портфоліо
Роздруковане портфоліо.
Таке портфоліо є зібранням зразків ваших робіт. Купуйте папку в канцелярському магазині. Помістіть усі необхідні документи до неї. Ви можете принести цю папку на співбесіду і показати себе як досвідчену в цій сфері людину.
Наведемо приклад, яким буде оформлення цього портфоліо.
Нехай перший файл містить ваші ПІБ, інформацію про освіту та досвід роботи, контактні дані для зв’язку з вами.
Далі розмістіть той проект або кейс, яким ви найбільше пишаєтеся. Нехай роботодавець спершу побачить саме його.
Інші проекти можна розмістити по порядку, в якому ви над ними працювали, або структурувати за стилями та жанрами.
Якщо ви дизайнер або архітектор, то, ймовірно, використовуєте скетчбук. Виберіть із нього найефектніші нариси та додайте до портфоліо.
Якщо ваша робота не пов’язана з творчістю, тоді в портфоліо можуть бути різні сертифікати, дипломи, рекомендаційні листи від минулих роботодавців, патенти на винаходи, ліцензії, статті в тематичних журналах.
Портфоліо в електронному вигляді.
Таке саме портфоліо, але не роздруковане, а в цифровому вигляді на будь-якому відповідному носії. У нього ви також розмістите інформацію про себе та приклади своїх проектів.
Для створення та оформлення творчого електронного портфоліо вам знадобляться програми Microsoft Word, MS PowerPoint або редактор HTML.
Врахуйте, що його краще приносити на співбесіду на флеш-накопичувачі, а не надсилати роботодавцю електронною поштою. Непоодинокі випадки, коли вдалі портфоліо в таких ситуаціях просто привласнюють.
Портфоліо онлайн-формату.
Якщо у вас є свій сайт, ви можете виставити на ньому свої роботи, перетворивши його на віртуальне портфоліо. Тоді ви зможете просто дати на нього посилання у своєму резюме. Роботодавець зайде на сайт, вивчить його і зробить висновок, чи вас кликатимуть на співбесіду. Також ви зможете залишати посилання на сайт на фрілансерських біржах та форумах.
Онлайн-портфоліо можна розмістити на спеціальному сервісі пошуку роботи. Доповніть його резюме, супровідним листам, вкажіть свої контакти. Подбайте, щоб у роботодавця був зручний доступ до всієї потрібної інформації про вас.
Крім того, якщо у вас портфоліо з творчими роботами (наприклад ви художник або дизайнер), ви можете розмістити його в соціальних мережах, створивши для нього окремий альбом.
3 етапи розробки портфоліо
Розберемося, як зробити гідний зразок оформленого портфоліо. І пам’ятайте, що його потрібно буде не просто скласти, а й просувати, привертаючи увагу роботодавців, щоб мати можливість вибирати, з ким і за якими цінами ви хочете взаємодіяти.
Головне для вас – це зацікавити потенційних роботодавців та клієнтів, привернути їхню увагу, справити враження.
Якщо у вас спочатку виникають труднощі з натхненням, розвивайте в собі нагляд – візуальний досвід, тобто знайомтеся з роботами своїх колег і конкурентів, використовуйте шаблони конструкторів сайтів. Зрозуміло, треба зовсім не сліпо повторювати те, що сподобалося, а творчо переробляти, додаючи щось своє.
Етап №1. Підготовка до створення портфоліо
Як оформити портфоліо, чи є якісь шаблони? Ні, їх немає. Вашим помічником буде творча фантазія.
Потрібно буде продумати структуру портфоліо, ясно уявляти її собі. Можна оформити все на аркуші паперу, а можна скористатися одним із сервісів для створення інтелект-картки.
Етап №2. Вибір тематики портфоліо
Вам потрібно зрозуміти, у яких напрямках та тематиках у вас є не менше трьох гідних робіт. Потім розподіліть їх так, як вважаєте за потрібне: за алфавітом, хронологією створення, стилями, категоріями.
- Якщо ви тільки закінчили університет, не думайте, що вам нічого показати. Ви можете помістити у портфоліо студентські проекти, навчальні грамоти та нагороди.
- Якщо ви займаєтеся фотографією, додайте в портфоліо свої роботи у найпопулярніших жанрах: портрети, фотосесії з весіль, дитячі фотографії, пейзажі.
- Якщо ви дизайнер інтер’єру, розбийте портфоліо на частини. Нехай будуть окремо квартири у місті, окремо заміські будинки, нехай магазини та офісні приміщення не змішуються між собою.
Якщо ж ви хочете спеціалізуватися на якійсь вузькій темі, зосередьтеся при оформленні портфоліо саме на ній. Наприклад, якщо ви копірайтер, який хоче писати про моду та красу, не поміщайте у портфоліо статті про будівельні матеріали.
Етап №3. Підбір проектів
Не перевантажуйте портфоліо, поміщаючи в нього абсолютно все. Зазвичай роботодавці дивляться лише кілька проектів. Якщо у вас в портфоліо різні категорії робіт, нехай у кожній буде від 5 до 10 найефектніших і найгідніших кейсів.
- Спочатку помістіть найцікавіші роботи, які розкривають ваш творчий потенціал.
- Не розміщуйте в портфоліо однотипні проекти, щоб роботодавець не подумав, що ви не маєте креативності.
- Слідкуйте за трендами у вибраній сфері. Доводьте це тими роботами, які будуть у портфоліо.
- Не намагайтеся осягнути неосяжне. Насамперед відбирайте для портфоліо ті роботи, які розкривають ваш головний вид діяльності.
- У кожну категорію помістіть ті проекти, які справді для неї актуальні.
- Не заповнюйте портфоліо всіма роботами, які у вас накопичилися за час трудового шляху.
Правильне оформлення портфоліо
Коли ви займаєтеся оформленням портфоліо, пам’ятайте, що важлива візуальна складова. Саме за допомогою неї ви показуєте, які завдання перед вами стояли, як ви вирішили їх якнайкраще. Особливо це важливо, якщо оформляєте портфоліо дизайнера, фотографа, художника.
Від того, чи зможете ви оформити портфоліо красиво, залежить дуже багато. Підійдіть до цього питання як чергового проекту.
З чого ж вам розпочати? З плану, структури портфоліо. Нехай перед вами спочатку буде його прототип.
Щоб було простіше створити портфоліо, дайте відповідь на наступні запитання:
- Крім ваших проектів, яку інформацію ви помістите в портфоліо?
- Ці дані вмістяться на одній сторінці або займуть кілька?
- В якому порядку ви їх розподілите?
Під час створення портфоліо подбайте про те, щоб шрифти та зображення, що легко читаються, у світлих тонах. Таке оформлення ніколи не виходить із моди.
Рекомендуємо вам на початку оформлення портфоліо взяти кілька аркушів паперу, олівець і оформити найголовніші елементи, розмістивши їх по порядку (приклад ви побачите на малюнку нижче).
Не потрібно намагатися привернути увагу відразу до всього, розподіляйте елементи портфоліо грамотно і акуратно, щоб той, хто його дивитися, прийшов до цільової дії поступово.
Титульний лист.
Приділіть особливу увагу титульному аркушу вашого портфоліо або головному екрану сайту, якщо вирішили подавати свої досягнення в онлайн-форматі. Адже саме з обкладинки починається знайомство роботодавця із портфоліо. Саме вона допомагає скласти перше враження про вас.
Це правило поширюється на будь-який вид портфоліо, що оформляється, будь то презентація, PDF-файл, веб-сайт або анкета на біржі фрілансерів. Вмійте одразу зацікавити потенційного замовника.
Відомості про вас.
Що може містити більш важливу інформацію про вас, ніж особистий блог? Розповідайте про те, яку освіту здобули, над якими проектами працювали, з якими проблемами стикалися, чим надихаєтеся, які ваші професійні цілі та прагнення.
Почитавши записи у вашому блозі, потенційні клієнти відчують, що вже знайомі з вами, що вже готові вам довіряти.
Деталі кейсів.
Коли ви розповідаєте в портфоліо про виконані проекти, не спирайтеся лише на візуальну складову, забуваючи про текст. Обов’язково розпишіть, як називався проект, хто замовник, якою є мета, якими були етапи роботи, в яку суму обійшовся проект, яким був результат, у який термін ви його досягли.
Якщо вам доводилося напружено думати над якимись рішеннями або використати якийсь унікальний метод, обов’язково розкажіть про це, щоб замовники бачили, що ви наближаєтеся до роботи відповідально та креативно.
Заклик до цільової дії.
Не забувайте про те, що портфоліо має не тільки бути красиво оформленим, але й пробуджувати в потенційному роботодавці бажання зробити потрібну вам дію. Додайте в нього заклики залишити запит, зв’язатися з вами, уточнити інформацію, що цікавить, підписатися на розсилку.
Якщо ваше портфоліо розміщено у соціальних мережах, можна пообіцяти якісь бонуси тим, хто на вас підпишеться. Але для цього потрібно розуміти, які потреби користувачів, що зайшли до вашого облікового запису.
Контактні дані.
Часто люди не пишуть вам через те, що бояться відволікти, потривожити, здатися настирливими. Покажіть, що ви чекаєте повідомлень від роботодавців та клієнтів. Залиште якнайбільше контактних даних для зв’язку з вами.
Приклади заповнення портфоліо
- Якщо ви програміст, помістіть у нього розроблені вами коди, покажіть стартапи, якими ви займалися. А також програми, які ви створили.
- Якщо ви фотограф, відберіть свої найвдаліші роботи з тематики, яка буде цікава потенційним замовникам. Подумайте, хто звернеться до вас за вашими послугами. Якщо ви хочете знімати весільні фотосесії, не слід додавати в портфоліо фотографії пейзажів.
- Якщо ви дизайнер, нехай у вашому портфоліо будуть сайти, які ви створили, приклади того, як оформили офіси та квартири, проекти з ландшафтним дизайном прибудинкових територій.
- Якщо ви копірайтер, розбийте свої статті за темами та категоріями. Покажіть все, що ви можете робити: картки товарів, SEO-тексти, тексти для розсилок, прототипи сайтів. Якщо у вас профільна освіта, можна докласти дипломи.
- Якщо ви маркетолог, заповніть портфоліо статистичними даними. Роботодавець обов’язково має побачити у ньому графіки, таблиці, приклади укладених контрактів. Ваше портфоліо має демонструвати результат, який принесе замовнику співпрацю з вами.
10 правил успішного портфоліо
До підготовки портфоліо варто підходити дуже серйозно. Від того, чи зацікавить воно роботодавців та замовників, залежать ваша кар’єра та фінанси. Портфоліо потрібно практично скрізь: починаючи з біржі копірайтингу, де можна побачити замовлення від 30 рублів, закінчуючи великими сайтами для фрілансерів, де ви можете отримати роботу у солідному проекті.
Перерахуємо основні правила оформлення портфоліо:
- Розбийте всі кейси та проекти на категорії.
- Додайте в портфоліо не тільки блискучі роботи, але і більш звичайні проекти. Замовник повинен розуміти ваш середній рівень професіоналізму, щоб не мати завищених очікувань.
- Обновляйте портфоліо раз на пару місяців.
- Демонструйте проміжні результати, покажіть поетапно як йшла робота.
- Чітко та конкретно поясніть, які саме завдання було вирішено.
- Додайте в портфоліо коротке відео з інформацією про вас та ваш досвід роботи.
- Подбайте про швидкий та зручний доступ до даних, які містяться в портфоліо. Якщо воно у вас в електронному вигляді, має бути можливість все побачити через один клік, якщо у паперовому – через 1-2 сторінки.
- Не прагнете розташувати роботи в хронологічному порядку. Більш важливо показати, які завдання та проблеми ви вирішували.
- Якщо ви показуєте презентацію, пронумеруйте сторінки.
- У портфоліо має бути ваша фотографія.
7 варіантів, де розмістити своє портфоліо
Отже, ви оформили своє творче портфоліо, і ваш наступний крок – перенесення його ескізу в електронний формат. Якщо ви вмієте працювати з інструментами для прототипування, можете зробити це самі. Якщо ж ні, вам краще звернутися до веб-дизайнера.
При цьому варто використовувати такі формати, в які ви за бажання зможете внести редагування.
Тепер вам потрібно вирішити, на яких майданчиках і в якому вигляді ви демонструватимете своє портфоліо. Відповідних місць та способів досить багато. Далі розповімо, які ми вам рекомендуємо в першу чергу.
1. PDF-файл
Цей формат зручний тим, що ваше красиво оформлене портфоліо завжди буде під рукою, і не буде потрібно Інтернет, щоб з ним ознайомитися. PDF-файл може зберігатися на флеш-накопичувачі, жорсткому диску комп’ютера або в пам’яті смартфона.
Якщо потрібно, ви завжди зможете його роздрукувати, прикріпити до супровідного листа або дати клієнту посилання для його скачування з хмари.
Як створити PDF-файл? Для цього вам знадобиться програма MS Word та сервіс конвертації файлів:
- Створіть документ MSWord та наповніть його відповідно до попередніх пунктів статті.
- Додайте посилання на повну версію портфоліо та свої контактні дані.
2. Соціальні мережі
У сучасному світі залучати клієнтів через профіль у соціальних мережах дуже зручно та ефективно. Подбайте, щоб у ньому була наочна інформація про вашу діяльність, відгуки про роботу з вами, ціни на послуги.
Потрібно не просто створити профіль, а грамотно його заповнити, якщо ви хочете, щоб він викликав інтерес у потенційних клієнтів:
- Розмістіть на видному місці інформацію про те, чим ви займаєтесь.
- Згрупуйте пости по кожному виду послуг та публікуйте їх, дотримуючись структури.
- Виявляйте активність в інших профілях: пишіть коментарі, ставте лайки, намагайтеся публікувати такий контент, щоб люди його зберігали та репостили.
3. Youtube
Що можна показувати на Youtube-каналі? Наприклад, ваш трудовий процес: як ви робите ескізи для дизайн-проекту, як відбираєте референси, як готуєте макети. Подивившись такі відеоролики, потенційний роботодавець зрозуміє, що ви ставитеся до своїх завдань серйозно та відповідально.
Пам’ятайте, що відео, на яких видно вас, ваш трудовий процес, вселяють набагато більше довіри, ніж пости та фотографії.
Якщо ви хочете показати, що ви є експертом у своїй сфері, спробуйте створити свій курс або хоча б записати кілька відео-уроків. Покажіть, як навчаєте людей своєї професії, як вони досягають перших результатів. Буде чудово, якщо ваші учні залишать відео, які ви також опублікуєте на своєму каналі.
4. Сервіси для фрілансерів
На просторах Інтернету ви знайдете безліч сайтів, де фрілансер може розмістити своє оформлене портфоліо та знайти клієнтів. Їхній недолік у тому, що більшість відвідувачів таких сайтів становлять самі фрілансери. Але не сумуйте, потенційні клієнти теж на них заходять.
Ми рекомендуємо спробувати наступні сервіси:
- Behance.net
Це найбільший міжнародний сайт, де можуть розмістити свої портфоліо фахівці, які займаються графікою та анімацією, що працюють зі звуком та відео.
На цьому майданчику є висока конкуренція, тому що сюди на пошуки співробітників приходять HR-фахівці великих компаній. Якщо вирішили розмістити портфоліо тут, відберіть найдостойніші роботи.
- Pinterest.com
Це зручний безкоштовний фотохостинг, де можна публікувати зображення на різну тематику, ділитися ними з однодумцями, шукати натхнення та нові ідеї.
Цей сервіс може серйозно допомогти вам у пошуку клієнтів, тому що у нього велика платоспроможна аудиторія. Тут є облікові записи відомих компаній.
Інші цікаві сервіси:
- Coroflotcom – американська соціальна мережа для ілюстраторів та дизайнерів.
- Dribbble.com – аналог Behance. Щоб розмістити портфоліо, потрібно запрошення від іншого користувача.
- Contently.com – англомовний сайт для людей, які працюють з текстами (редакторів, копірайтерів).
5. Біржі для фрілансерів
На фрілансерській біржі ви можете розмістити своє портфоліо та сміливо шукати віддалену роботу. Докладно заповніть свій профіль, виконуйте замовлення сумлінно. Тоді ваш рейтинг зростатиме, ви зможете знайти постійних замовників і підвищити ціну на свої послуги.
Найпопулярніші біржі:
- Kwork.ru – російськомовна;
- Work-Zilla.com – російськомовна;
- Freelance.ru – російськомовна;
- Freelancer.com – російськомовна;
- Fl.ru – російськомовна;
- Freelancehunt.ru – російськомовна;
- Weblancer.net – російськомовна;
- Upwork.com – англомовна;
- Fiverr.com – англомовна.
6. Особистий блог
Якщо ви маєте свій сайт, ви зможете розмістити на ньому оформлене творче портфоліо і залучати клієнтів, просуваючи його. Звичайно, вам знадобиться працювати над маркетинговою стратегією: наповнювати сайт цікавим контентом, розвивати особистий бренд, аналізувати статистику відвідувань, налаштовувати контекстну рекламу.
Отримавши популярність персональний блог стане чудовим підтвердженням вашого професіоналізму та експертності. Проте все ж таки краще додатково просувати портфоліо на інших майданчиках.
Якщо ви вважаєте, що створити сайт складно, потішимо вас: зовсім ні. Для цього потрібно лише скористатися безкоштовною системою керування блогом WordPress та сплатити хостинг.
7. Конструктори сайтів
Однак, якщо вам цей спосіб таки здається складним, ви можете використовувати конструктор сайтів. В Інтернеті їх чимало.
Конструктори різняться між собою кількістю готових шаблонів та вартістю доступу до розширеного функціоналу. Перерахуємо найпопулярніші:
- ru.wix.com;
- tilda.cc;
- nethouse.ru;
- lpgenerator.ru.
Нюанси оформлення портфоліо на біржах
Як правильно оформити портфоліо, якщо ви розміщуєте його на біржі? Тут є свої правила та нюанси. Так, на багатьох біржах ви зможете вказати назву роботи, залишити коментар у розмірі приблизно 300 символів, опублікувати фотографію та посилання на джерело. Тут усе залежить від специфіки вашої діяльності.
- Якщо ви працюєте з графікою, то як фотографія може вибрати будь-яку свою ілюстрацію або скріншот зробленого вами сайту.
- Якщо ви працюєте з текстами, ставте скріншот сторінки з вашою статтею.
- Займаєтесь програмуванням? Коротко розкажіть у коментарях про свою роботу та дайте посилання на сайт, для якого писали код.
На біржі ви зможете вказати свою спеціалізацію та додати документи з портфоліо з усіх напрямків діяльності. При цьому добре, якщо проект буде не один, а хоча б 2-3, щоб роботодавець міг скласти повне уявлення про вас як про спеціаліста.
Насправді, кількість ваших робіт у порфоліо має велике значення. На багатьох біржах є рейтинг фрілансерів. І кількість продемонстрованих проектів може впливати на ваше місце у ньому. Так, біржа Free-Lance.ru нараховує по 5 додаткових балів за кожну роботу. Тому можна зустріти і такі портфоліо, де опубліковано кілька сотень проектів.
Чи завжди це виправдано? Так, так у вас буде багато балів, але чи буде замовник дивитися всі ці роботи? Малоймовірно, йому буде надто складно зрозуміти такий обсяг інформації та засвоїти його. Можливо, він взагалі закриє таке портфоліо і шукає іншого фахівця. А найвищий рейтинг можна отримати і іншими шляхами. Наприклад, завдяки відвідуваності портфоліо або відгукам вдячних замовників.
Тож скільки ж робіт оптимально буде помістити в портфоліо? Ми вважаємо, що 10-15 у кожному напрямку. Так ви і не перевантажите своє портфоліо, продемонструєте експертність, піднімете рейтинг і допоможете замовнику скласти уявлення про ваші здібності. Можливо, дочитавши до цього місця ви розгубилися, тому що у вас недостатньо робіт. Просто поділіть їх! Припустимо, ви готуєте сюжети новин на якому-небудь порталі. Подайте кожне повідомлення як окремий проект, так у вас буде багато робіт, зросте рейтинг.
Отже, тепер ви знаєте, яким має бути красиве оформлення портфоліо, яке допоможе виділитися серед конкурентів, залучити клієнтів і роботодавців. Скористайтеся рекомендаціями цієї статті. І у вас неодмінно з’являться замовлення та пропозиції про роботу.