Мережевий етикет – що це? Особливості інтернет етикету

Мережевий етикет (Інтернет етикет, нетикет)

Будь-яке явище рано чи пізно обростає певними культурними нашаруваннями і нормами. Спілкування в інтернеті давно вже стало повсюдним явищем, а значить, обзавелося певними правилами комунікації. Такий неписаний звід рекомендацій поведінки у віртуальному світі називають мережевий етикет,інтернет етикет або нетикет – від слова «Netiquette, нетикет»,  (network etiquette англійською). У цій статті звертаючи основну правила хорошого тону в Інтернеті.

Особливості мережевого етикету

Правила поведінки в Інтернеті не відрізняються від загальноприйнятих норм пристойності в реальному світі. Спілкування в Мережі також передбачає ввічливість, привітність і чуйність. Мережевий етикет – це ті ж норми етикету, але в віртуальному просторі. Але в багатьох інтернет-спільнотах часто утворюються власні правила (власне, як і в оффлайн-середовищі – наприклад, серед представників певної субкультури або в давно знайомій тісній компанії).

Крім того, багато норм і приклади інтернет-етикету обумовлені конкретними способами передачі інформації: в Інтернеті для того, щоб передати свою думку, ми використовуємо текст, картинки, рідше – відео та звукові повідомлення. Те, як саме ми це робимо, накладає свій відбиток на сприйняття нас іншими людьми. І ось в цьому випадку вже важливо знати, що по нетикету вважається допустимим, а що розцінюється як грубе поводження. Наприклад, людина, яка не знає, що текст повідомлення, написане у верхньому регістрі, прирівнюється до переходу на крик в реальному світі, не зможе зрозуміти, чому на його повідомлення реагують негативно. Щоб уникнути в майбутньому подібних ситуацій, необхідно розібратися, які правила мережевого етикету актуальні для користувачів Інтернету.

Спілкування на форумах

Хоч зараз інтернет-форуми вже відходять в небуття, поступившись місцем соцмережам і мессенджерам, саме на них стали формуватися основи сетікета. Це саме спілкування на форумах змусило користувачів задуматися про необхідність дотримуватися головної теми дискусії в гілці коментарів, а також навчило обчислювати тролів – розпалювачів конфліктів. Основні поняття, які до сих пір активно використовуються для характеристики норм спілкування в Інтернет-мережі – це флуд, оффтоп, бан, флейм і інші.

Флуд і оффтоп

Флуд походить від англійського слова, що означає повінь. Співвідноситься з наповненням гілки дискусії безглуздими і марними коментарями, які позбавлені будь-якої корисної інформації. Часто люди, початківці флудять в темі, не мають ніякого злого умислу – їм просто хочеться поспілкуватися, пожартувати і подуріти в коментарях. Саме для таких цілей і створюються окремо спеціальні теми, в яких можна флудити.

Оффтоп – відхід від основної теми дискусії. Схожий на флуд і часто в нього переростає. Як це зазвичай буває? Наприклад, на форумі любителів риболовлі відкривається нова тема «Порадьте, як вибрати вудочки». Кілька людей діляться своїм досвідом, один викладає фото з риболовлі на тлі автомобіля, другий зауважує модель іномарки і починає розмірковувати, чим вона краща або гірша, ніж будь-яка інша. До обговорення машин підключається третій – в результаті прийшов на форум новачок з подивом виявляє в темі про вудки п’ять сторінок з бурхливим обговоренням автомобілів. Такі випадки зазвичай закінчуються тим, що модератори спеціально створюють нову тему і переносять туди сторінки з оффтопом.

Бан і флейм

Бан в мережі отримує той, хто не вміє себе вести пристойно. Це досить сувора міра покарання – винний втрачає доступу до ресурсу. Зазвичай банять за відверте хамство, перехід на особистості, розпалювання конфлікту, навмисне поширення брехливої і шкідливої інформації. На кожному ресурсі, як правило, є власний звід правил, що визначає, як себе вести і за що можна заробити бан.

Флейм – занадто бурхлива дискусія. Якщо протягом бесіди переходить в досить напружене русло, розгорається полеміка, а потім початкова тема розмови виявляється забута, тому що учасники занадто захоплені з’ясуванням відносин – прийнято говорити про Флейм. Особливо активних учасників флейму можуть і забанити.

Етикет соцмереж

Зараз більшість користувачів Інтернету спілкуються не на форумах, а в соцмережах, негласні правила ввічливості які можуть трохи відрізнятися. Практично у всіх країнах світу використовують “Фейсбук”, і є кілька специфічних помилок спілкування в цій соцмережі, які всіх дратують:

  • Для вирішення особистих питань використовуйте тільки месенджер – не варто з’ясовувати стосунки або домовлятися щодо якоїсь важливої справи в коментарях. І тим більше не потрібно публікувати нічого на стіні у іншого користувача без попереднього дозволу.
  • Не бомбити малознайомих людей потоком повідомлень. Багатьох дратує спілкування в стилі “йду і пишу на ходу”. У розмові з друзями так зазвичай і відбувається, але якщо ви хочете звернутися з будь-яким проханням до незнайомої людини, то краще не складайте його на ходу, а сформулюйте заздалегідь і напишіть повноцінний текст.
  • Ніколи нікого не додавайте в групи без їх згоди – це дратує абсолютно всіх. Хорошим тоном буде написати пост про цю групу, де ви поясните, що це за спільнота, чому ви її створили (підписалися на неї) і що в ній публікують або збираються публікувати.
  • Запитуйте дозволу, перед тим як відзначити людини на фотографії, а також не викладайте в соцмережу то, що може вважатися компроматом. Не варто також відзначати друзів на вітальних листівках, як це часто прийнято робити.
  • Не варто дзвонити по відеодзвінках без попереднього попередження – це стосується не тільки месенджера в фейсбуці, але і інших схожих програм для обміну повідомленнями. Завжди краще запитати в чаті – чи зручно людині говорити.
  • Не поширюйте інформацію помилкового або спамного характеру. Також багатьох дратують жалісливі пости про бездомних кошенят і так звані листи щастя. Якщо будете ними зловживати, від вас досить скоро відпишуться.

Значення смайликів

У сучасному інтернет-спілкуванні смайли грають важливу роль – дають зрозуміти емоції співрозмовника незалежно від тексту. Звичайно, ви не станете використовувати емодзі (як ще називають смайли) або стікери в діловому листуванні, проте в листуванні (хоча, де як) з друзями це можна і потрібно робити. Є навіть такий жарт, що людина, яка пише без смайликів, викликає підозри.

Але є й інша крайність – надлишок смайликів. Зустрічаються такі пости, де замість половини слів використовуються піктограми. Можливо, комусь це здасться смішним, але значення смайликів в тому, щоб трохи розбавити текст (на 10% максимум), а не перетягувати всю увагу на себе.

Вчіться писати красиво

У більшості випадків текст в Інтернеті – це ваша основна самопрезентація (звичайно, якщо мова не йде про стрічку “Інстаграм” або “Ютуб”-каналі). Уміння писати грамотно, логічно будувати речення, сама манера письма – все це може залучити або відштовхнути читачів, розповівши багато про те, хто ви є насправді. Поспостерігайте за тими, чиї тексти вас приваблюють і візьміть для себе на замітку, що б ви хотіли запозичити з їх стилістики.

Не шкодуйте слів

Якщо ви спілкуєтеся з близькими друзями, то граматика, орфографія і лексика стають не настільки важливі – куди важливіше швидко донести інформацію. Проблема в тому, що багато хто вважає подібне ігнорування розділових знаків, великих літер і навіть банальних правил ввічливості нормою нетикету. Це можна проілюструвати таким прикладом: часто в інтернет-магазинах в соцмережах під фото з товаром людина пише «Ціна?», «Скільки?» Замість того, щоб звернутися більш чемно і розгорнуто. З іншого боку, продавець, який не вказує ціни під фотографією товару, теж не відрізняється уважністю до своїх клієнтів. Хоча декому це доволі звично.

Ніякого КАПСЛОКУ!

Часта помилка початківців користувачів – використання великих літер (заголовних букв) для написання тексту. Запам’ятайте, за правилами інтернет-етикету це – перехід на крик. Він доречний тільки в листуванні добре знайомих людей, та й то найчастіше у випадках, коли потрібно висловити подив чи обурення. Листуватися в режимі КАПСЛОКУ, або капс (як ще називають суцільний верхній регістр), з незнайомими людьми точно не варто. І точно не варто в одному слові чергувати літери у верхньому і нижньому регістрі – це було модно років десять тому, але зараз тільки дратує.

«Гріхи» користувачів “Інстаграм”

Так як все більше контенту в соцмережах публікується у вигляді зображень і фотографій, то в рамках вивчення мережевого етикету як правил поведінки спілкування варто торкнутися і цієї теми. Найбільше це стосується мережі “Інстаграм”, чиї користувачі часто «грішать» одноманітними фотографіями мізерної тематики.

Будь-який неякісний знімок – це перш за все неповага до вашого читача. Це можна пробачити, тільки якщо ви дуже хочете поділитися моментом з друзями і додаєте підпис, часто з вибаченнями за погану якість. Якщо ж людина просто викладає фото сумнівної якості без підпису, то це розцінюється як бажання поділитися гарним фото – проблема в тому, що воно за фактом таким не є.

Припустимо, якість фото відмінна – тоді людина може вдаритися в іншу крайність. У кожного є такий знайомий, який щодня постит Селфі, свою їжу, каву, букет квітів, красивий захід. Подібні мережеві персонажі дратують не менш, а то й більше, ніж люди, що постять фотографії поганої якості. Щоб ваша стрічка складалася з цікавих передплатників, а не випадкових людей, які клюнули на вашу милу мордочку, розбавляйте потік нескінченних Селфі більш інтелектуальними постами.

Спілкування по електронній пошті

Поняття інтернет-етикету стосується і електронної пошти. Кардинально в області особистої кореспонденції нічого не змінилося. Лист, відправлений через електронну пошту, має бути таким же ввічливим і чемним, як і написаний на папері. Але будьте уважні до деталей – в них криються способи проявити повагу до свого віртуального співрозмовника:

  • Не пишіть текст суцільним блоком – використовуйте структурування і розбивку на абзаци. Так текст буде простіше сприйматися, і вашому співрозмовнику буде зручніше його читати.
  • Не використовуйте прийняте в Мережі звернення «доброго часу доби» – воно вже встигло багатьом набити оскому.
  • Обов’язково вказуйте тему листа – не залишайте це поле порожнім.
  • Якщо ви берете участь в груповому листуванні і хочете відправити лист у відповідь тільки одному адресату – обов’язково перевірте, чи не вказані в полі «Кому» всі інші учасники листування. І навпаки, якщо ви хочете відправити однакове повідомлення групі людей, краще встановити галочку на позначці «Прихована копія» – тоді загальна база адрес залишиться доступна тільки вам.
  • Для того щоб відповісти на лист, скористайтеся спеціальною кнопкою «Відповісти» – це дозволить відстежити всю попередню переписку.
  • Адресу одержувача найкраще вказувати в останню чергу – це позбавить від незручної помилки, коли незакінчений лист потрапляє до адресата через випадкове натискання кнопки «Відправити».
  • Не затягуйте з відповіддю. Електронна пошта має на увазі миттєве попадання листа до адресата і швидку відповідь.
Позначки: