Хто такі асесори, чим вони займаються і яку роль грають для пошукових систем?

Хто такі асесори, чим вони займаються і яку роль грають для пошукових систем?

Коли-небудь нас захопить комп’ютер, але тільки не сьогодні. Сьогодні ще люди допомагають пошуковим системам вибирати релевантні сайти. Асесор – це людина, яка приймає рішення за пошукову систему. Докладніше хто він такий, як стати і чому це цікава робота – читайте у нашій статті.

Асесор – хто ти?

Асесор, тобто assessor – це незалежний оцінювач. Він перевіряє відповідність стандартам та проводить незалежну оцінку. Професія асесора поширена США, там вони перевіряють відповідність стандартам робочих місць, персоналу, системи у кампанії та інше. У Росії її часто асесором називають оцінювача рухомого і нерухомого майна.

Асесор у SEO – це людина, яка перевіряє відповідність сайту пошуковому запиту, тобто визначає його релевантність. Чи правда, з пошуку в Яндексі «дитячі іграшки» на перші рядки потрапляють іграшки для дітей, а не заборонений контент. Також асесор коригує роботу пошукової системи та вирішує наскільки сайт відповідає критеріям запиту. Тому деякі ресурси, які заповнювали SEO-фахівці, можуть опинитися в рейтингу нижче через рішення асессорів.

Основа роботи асесора:

  • Вивчити та зрозуміти пошуковий запит та видачу.
  • Визначити відповідність сторінки запиту.
  • Поставити оцінку ресурсу та знайти порушення, якщо є.

На що ще дивиться асесор:

  • Наповнення сторінки та відповідність запиту.
  • Текстова інформація: заголовки, title, description та інші.
  • Графічні та відеоматеріали, розташовані на ресурсі.
  • Достовірність інформації, збіг із запитом.
  • Наявність порушень у SEO просуванні, спам та заборонений контент.
  • Оцінка загальної релевантності за ключами.

Критерії оцінки запиту та інші інструкції асесору видає компанія, яка ставить завдання. Також лише роботодавець оцінює роботу спеціаліста. Крім того, над одним завданням працює компанія асесорів і рішення щодо видачі сайту в пошуковій системі приймається при збігу оцінок експертів. Кожна оцінка індивідуальна і суб’єктивна, залежно від розуміння запиту самою людиною, тому ресурс оцінює не один, а команда за однаковими критеріями.

Посадові інструкції залежать від компанії, чи це тестування порталу, запиту або інформації на сторінці. Яндекс не розкриває свої основні робочі інструкції та критерії оцінки.

Професія має завдання, які вирішує асесор незалежно від компанії:

  • Оцінка релевантності сторінок, які входять на перші рядки за запитом. Потрапляння в топ 10 залежить від асесора теж.
  • Тестування пошукової видачі якість роботи. Раптом сайти не шукаються, тому що алгоритм збився чи працює некоректно.
  • Пошук ресурсів, на яких користувач може отримати інформацію за необхідним запитом. Також, якщо у перші топ 10 потрапляють новини чи реклама, а на другій та наступних сторінках – потрібна інформація, асесор виправляє це.
  • Оцінка актуальності відомостей, що видаються за ключовими словами у запиті. Наприклад, останні новини на тему вірусу не наповнені SEO, як новини однорічної давності. Асесор виводить потрібні ресурси на перший план, щоб інформація не губилася.
  • Оцінка релевантності. Наскільки точна чи абстрактна релевантність, точніше сторінка відповідає запиту користувача чи ні. Критерії точної релевантності – повний збіг теми, а абстрактної – неповне.
  • Перевірка сайту на наявність заборонених матеріалів або обмежених віком. Наприклад, тестування сторінки на контент, заборонений особам віком до 18 років.
  • Розгляд скарг на сайти та оцінка вмісту. У службу підтримки надходять запити зі скаргами на сторінки. Саме асесори їх розглядають та перевіряють.
  • Вивчення сайту на наявність настирливої ​​реклами або безлічі посилань. Посилання можуть призвести до вірусів або шкідливих програм, як і реклама.
  • Оцінка працездатності сайту, наявність помилки 404. Якщо портал знаходиться першим у пошуковому рядку, при цьому не працює в принципі його слід прибрати.
  • Аналіз заборонених методів просування сайту. Наприклад, оцінка наявності Чорного SEO. Чи є на сторінці прихований текст, а може, інформація сайту складається тільки з ключових слів.
  • Перевірка на достовірність геолокації та контактної інформації. Наприклад, чи правда компанія знаходиться за вказаною адресою і чи телефон працює.
  • Наявність вірусів на веб-сайті. Оцінка, чи є на сторінці небезпечні посилання на шкідливі та вірусні програми.

Асесор – це професіонал, якого наймають основні пошукові системи. Наприклад, Яндекс, Google та Mail. Можна подивитися вакансії на HeadHunter:

Також асессор — це зручна віддалена робота з частковою зайнятістю. Вакансії є на повний день, за годинами та за завданнями. Це практичний варіант додаткового заробітку. Асесори шукають собі підробіток на Яндекс.Толоці.

Професія асесора

Асесором можна працювати як повноцінно, так і віддалено. Робота монотонна, тому часто наймають працівників на неповний день, щоб вони не втомлювалися від рутини. Зарплата погодинна або виконання певної кількості завдань. Наймають асесорів не лише пошукові системи. Наприклад, маркетплейси, банки, як Тінькофф або навіть великі інтернет-магазини, як Ozon.

Для підробітку асесором потрібно мати комп’ютер і доступ до швидкого інтернету. Отримати завдання від роботодавця, виконати та здати звіт за певними критеріями. Спеціальних навичок не потрібно, тільки уважність, усидливість та готовність приймати рішення. Досвід напрацьовується, відповідно до нього підвищується ваша заробітна плата.

Зарплата залежить від кампанії та кількості завдань. Наприклад, у Яндекса ЗП від 5 тис. рублів при навантаженні від 20 годин на тиждень. Інші компанії ставлять 20-60 тис. Google пропонує від 5 $ на годину.

Що більше виконуєте завдань, то більше досвіду набираєте. В Яндексі та деяких інших кампаніях можливо пройти навчання та підвищити свою зарплату не лише кількістю витраченого часу, а й якістю роботи.

Асесори з кожним роком дедалі частіше стають частиною процесу навчання алгоритмів. Оскільки деякі завдання може виконати лише людина. Наприклад, перевірити смислове наповнення сторінки, а за його прикладом вже навчається алгоритм. Також асесори допомагають налаштовувати чат-ботів, переглядати відповідність зображень тексту та виконувати інші завдання.

Перспективи

Професія асесора є перспективною, особливо якщо поєднуєте завдання асесора та інші суміжні спеціальності: тестування, розробку, копірайтерство.

Інтернет розвивається, користувачів стає більше, сайтів також. Алгоритми видачі потребують перевірки та навчання. Жодна нейромережа не поставить оцінку сторінці з погляду здорового глузду і не збере всі чинники воєдино. Людський мозок у будь-якому випадку справляється із завданням з аналізу релевантності набагато краще за комп’ютер. Тому у будь-якого професіонала буде великий обсяг роботи та можливості зростання та розвитку всередині професії.

З іншого боку, сучасна політична ситуація серйозно змінюється буквально щотижня. Не виключено можливості появи професії у сфері державного контролю інтернету. Наприклад, блокування та розгляду сайтів, які не підходять під нові закони, що постійно виходять.

Асесори не тільки працюють з релевантністю сторінок у пошукових системах та із запитами за ключовими словами. Також вони:

  • Відбирають товари для маркетплейсів, дивляться відповідність картинці, якості, опису та запиту. Перевіряють інтернет-магазин та постачальника товару.
  • Пишуть чи виправляють тексти на сервісах Яндекса. Перевіряють тематичні тексти та їхню релевантність щодо сфери. Переглядають заголовки, title та description, на збіг з інформацією сайту.
  • Перевіряють актуальність інформації в картах та довідниках. Обдзвонюють власників бізнесу, запитують час роботи або дізнаються, чи не знесли будівлю, яка відображена на карті.
  • Відповідають на коментарі, стежать за поширенням спаму та припиняють його. Якщо асесори знаходять постійне повідомлення або посилання на один і той же ресурс, тоді блокують і його.
  • Тестують платформи та нововведення, знаходять помилки та недоліки. Наприклад, розглядають нові продукти, випущені компанією або оновлення мобільного додатку.
  • Навчають ботів, нейромережі, програми з розпізнавання голосів та осіб, проводять оцінку їхньої роботи. Допомагають налаштовувати ботів так, щоб ті відповідали максимально близько до мови живої людини. Наприклад, вчать розрізняти акценти в мові, щоб програма могла розпізнавати команди людини з різними акцентами.

Плюси та мінуси професії

У роботі асесором є позитивні та негативні сторони, як і скрізь.

Плюси бути асесором:

  • Віддалена робота або з плаваючим графіком, зручно підлаштувати під основну.
  • Прості завдання не вимагають багато навичок, лише усидливість та логічність.
  • Потрібен комп’ютер та інтернет, від швидкості інтернету залежить швидкість роботи.
  • Якщо є співбесіда чи навчання, вони короткі. Достатньо пояснити схему та алгоритм роботи, показати систему звітності та дати інструкції.
  • Немає необхідності бути фахівцем у тематиці, за якою будуватиметься завдання. Наприклад, ви шукайте сайти з м’якими іграшками і не обов’язково знатися на виробниках та основних постачальниках.
  • Наймають лише великі компанії типу Яндекса, навіть на невеликі завдання. Дрібні компанії не займаються пошуковими системами, хіба що публікують вакансію опосередковано пов’язану з навичками асесора. Наприклад, протестувати робота.
  • Діяльність переважно шаблонна, одні й самі алгоритми і звіти, заплутатися буде складно.

Мінуси бути асесором:

  • Професія проста, початківців багато, велика конкуренція на старті. Саме через це починають шукати не просто асессорів, а людей на суміщені посади.
  • Не дуже велика заробітна плата, тому краще вибирати як додаткове джерело доходу, якщо роботодавець не ставить інші умови.
  • Одноманітні та шаблонні завдання змушують нудьгувати. Особливо якщо хочете вирішувати креативні питання, а монотонність вас втомлює.
  • Постійне коригування інструкцій через нестабільність поведінки користувачів. Залежно від поведінки користувачів перебудовуються і ваші завдання як спеціаліста.
  • Відсутність розвитку та кар’єрного зростання у кампанії. Асесора зазвичай наймають, як людину здатну провести кілька однотипних завдань, тому кар’єрне зростання рідкісне явище, тільки якщо ви дуже багато працюєте і готові міняти свої посадові обов’язки та брати відповідальність.

Якщо не лякає одноманітність, а додатковий заробіток дуже потрібен, то асесор – підходяща підробіток для вас.

Вакансії асесора

Найбільше в нашій країні шукає Яндекс. Тільки HH більшість вакансій саме від цієї кампанії. Крім того, саме Яндекс запустив сервіс Яндекс.Толока у 2015 році, де є можливість брати сторонні завдання від різних замовників.

Деякі компанії шукають асесорів із знанням певної сфери, наприклад, медицини чи фізики. Також потрібні фахівці зі знанням англійської, іспанської, французької та інших європейських мов.

Будьте уважні, багато вакансій поєднують спеціальність асесора та одночасно розробника або тестувальника та інші професії, що потребують навичок у сфері IT. Тестувальник виконує перевірку помилок програми, що створюється компанією. Розробник же створює ці продукти. Асесори тестують і перевіряють видачу в пошуковій системі, але нічого не створюють самостійно, крім звітів.

Просто знайти посаду асесора трохи складніше, але на стику професій є перспективні напрямки. Ви зможете розвиватися, тестувати не тільки пошуковик, але й програми, ботів та ще щось. Також як можете допомагати налаштовувати видачу пошуковика різними мовами.

Основні варіанти – як стати асесором в Яндексі та інших компаніях.

HeadHunter

Зайдіть на сайт з вакансіями, як HH або Авіто, введіть у рядок пошуку «Асесор» та підберіть відповідну. На жаль, на подібних сайтах можна довго чекати відповіді на відгук. Проте зручно дивитися список майбутніх посадових інструкцій.

На HH пишуть необхідність пройти навчання. Тобто компанія готова провести вам оплачуване навчання. Також написано про можливість поглибити знання, що означає — нададуть кар’єрне зростання та можливість подальшого навчання та прокачування навичок.

Яндекс

Введіть у пошуковій системі Яндекса запит «асесор в яндекс» — у відповідь вискочить посилання на вакансії всередині Яндекса. Там також вбиваєте в пошуковик «асесор» і підбираєте підходящу вакансію.

На сторінці з вакансією одразу є можливість заповнити всі дані, завантажити резюме та пройти тестове завдання. Посадові інструкції та тестові відрізняються одна від одної. Якщо ви обрали посаду на маркетплейсі, а не тестувальника, вам будуть дані різні завдання.

Плюси роботи в Яндексі

  • Офіційне працевлаштування.
  • Вільний графік.
  • Мінімальний час роботи 5 годин на тиждень.
  • Оплата залежить від кількості виконаних завдань, отже від вас.

Яндекс.Толока

Толока – це платформа-посередник між замовником та виконавцем. На Толоці ви тестуватимете різні сервіси, не завжди пов’язані з Яндексом. Ще там є завдання, які не мають відношення до професії.

Зайдіть на Яндекс.Толоку, зареєструйтесь там, прочитайте правила та можливості виведення грошей. Після цього дивіться доступні завдання, прочитайте інструкції та виконуйте. У вас буде індивідуальний рахунок, на який прийдуть гроші. Як система додаткового заробітку – досить простий варіант.

Google та інші

Асесорами працюють і в інших кампаніях у Росії та за кордоном. Наприклад, у 2020 році актуальні вакансії були в Тінькофф, OZON, Mail.ru.

Якщо ви маєте хорошу англійську, то подивіться вакансію асесора прямо в Google. Просто відкриваєте пошуковик і шукайте, набравши google vacancies в браузерний рядок. Першим висвітиться сайт із вакансіями у міжнародній компанії.

Щоб стати асесором

Для роботи асесором потрібна лише одна навичка – вміння користуватися комп’ютером. Тому, щоб стати асесором, необхідно подати заявку до компанії або відгукнутися на заявку на підробіток.

Що потрібно:

  • персональний комп’ютер чи смартфон;
  • вільний час.

Неочевидні навички, які стануть у нагоді:

  • посидючість;
  • любов до аналізу даних;
  • вміння ставити оцінку за заданим алгоритмом;
  • безстрашність перед шаблонною та рутинною роботою.

Звертайтеся за вакансіями в Яндексі, Толоці або Google. Будьте уважні, інші компанії теж періодично шукають собі асесорів або асесорів-тестувальників програмного забезпечення.

Висновок

Асессор – професія, яку можуть подужати постійні користувачі ПК і вона знаходиться у сфері IT. Асесори займаються тестуванням релевантності сайтів та незалежною оцінкою за потрібними запитами, ще допомагають навчати нейромережі та алгоритми. Фахівці допомагають зіставляти дані, адреси, інформацію та робити інтернет-простір безпечнішим.

Асесори потрібні постійно. Можете вибрати вакансію або взяти віддалену задачу. Навантаження та зарплата залежать повністю від вас. Підробіток підходить для додаткового заробітку, але деякі компанії вимагають людей із зайнятістю на повний день.

Сучасний ринок праці дозволяє поєднувати різні підробітки. Тому, якщо закралася в голові ідея спробувати себе асесором, сміливо відгукуйтесь на вакансію.