Внутрішня перелінковка: схеми та поради щодо оптимізації

Внутрішня перелінковка: схеми та поради щодо оптимізації

Складно орієнтуватися в місті, де немає табличок з назвами вулиць і нумерацією будинків, де немає доріг та й запитати нема в кого. Так само справа з сайтами, у яких немає збудованої продуманої структури, немає ієрархії та логіки розташування розділів, а посилання заповнили весь лендинг або зовсім не працюють. На такому сайті користувач не затримається ресурс не готовий для адекватного використання. Але все можна виправити.

Розповідаємо у матеріалі, навіщо потрібна внутрішня перелінковка сайту та як її робити, щоб підвищувати оптимізацію та збільшувати дохід.

Що таке внутрішня перелінковка

Перелінківка – це процес вибудовування зв’язку сторінок та сайтів за допомогою гіперпосилань. Такий спосіб збільшує глибину залучення користувачів до ресурсу та підвищує рівень сайту для аналізу пошуковими системами.

Внутрішня перелінковка – це проставлення посилань, які ведуть на іншу сторінку того ж ресурсу. Тобто вибудовування загальної зручної структури сайту: користувачі легко орієнтуються на сайті, залишаються на ньому та здійснюють цільові дії → збільшується глибина перегляду → сайт виходить у ТОП у пошукових видачах → на сайт приходить більше трафіку → збільшується кількість клієнтів → збільшується кількість доходу.

Навіщо потрібна внутрішня перелінковка

Перелінковка структурує дані всього ресурсу, послідовно та логічно їх пов’язує, спрощує пошук подібних товарів чи статей на аналогічні тематики. Саме завдяки такій перелінковці ви гуляєте Вікіпедією від рослин сімейства Астрових до філософських навчань Канта і при цьому не вводите жодних нових пошукових запитів.

Суть подібної перелінковки навіть у банальній зручності — не потрібно заново щось уточнювати, шукати схожі товари чи послуги та намагатися сформулювати запити у пошуковій системі. Фахівці вже подбали і про вас, як користувачів, і про себе: вам зручно і легко робити покупки, а вони радіють новим клієнтам.

З технічного боку перелінкування збільшує швидкість індексації. Тобто роботи набагато швидше та легше знайдуть нові сторінки на сайті, якщо вже на знайомих проставлені посилання. Наприклад, роботу відома сторінка «Меню», а на ній є посилання на сторінку «Сніданки», він її з радістю просканує, якщо немає заборони на індексацію. Ці дії робота та його знання дозволять видавати контент на запит користувачів у пошуковій системі.

Масштабні великі сайти зазвичай мають складну структуру, в якій легко заблукати. Перелінковка якраз допомагає орієнтуватися на них – анкори дають користувачам необхідну інформацію, за рахунок чого вони проводять на сайті більше часу і цільові дії.

Перелінковка знижує показник відмов – співвідношення кількості відвідувань сторінки до кількох відмов, тобто коли користувач заходить на одну сторінку і йде з неї. Посилання перелінкування дають можливість користувачеві залишитися: він може прокрутити сторінку, знайти цікаву інформацію за посиланням і перейти – виходить, він залишається на сторінці і продовжує блукати сайтом.

Перелінковка розподіляє вагу сторінок та виводить бажані в авторитетні. Припустимо, сторінка про шифоньєри має мало посилань і просувається за більш конкурентними ключами, а сторінка про табурети рясніє посиланнями і показується за мало конкурентними запитами. Щоб допомогти просувати шифоньєри, треба на їхню сторінку дати посилання на сторінку табуретів.

Види внутрішньої перелінкування сторінок

Перелінкування можна виконувати вручну або автоматично. Вручну процес займає більше часу, але дає повний контроль за всіма діями. Автоматична перелінковка здійснюється за допомогою скриптів та плагінів: формуються розділи сайту та генеруються блоки. Автоматична більше про масштабну історію, коли компанія має багато статей чи товарів, висока активність.

Також перелінковку можна розділити на анкорну та безанкорну:

  • Анкорна перелінковка про використання ключового запиту, який перенаправить користувача на потрібний розділ сайту. Анкорні посилання забезпечують зростання релевантності. Особливість анкорів – клікабельні непомітні текст або картинка: точне посилання; точне посилання зі зміною відмінка або числа; точне посилання з потрібним текстом.
  • Безанкорна перелінковка має на увазі посилання у вигляді універсальних слів: тут, тут, докладніше.

Контекстна перелінковка

Посилання розміщуються всередині тексту, що зручно для користувачів та пошукової оптимізації сайту. Текст посилання вписується у зміст фразами у стилі рекомендацій «дізнайтесь більше тут» або на статті з суміжною тематикою «рекомендуємо прочитати». Конкретне місце розміщення посилання визначайте із контексту статті та потреб компанії.

Наскрізна перелинковка

Посилання на інші сторінки сайту знаходяться в меню і сайдбарі, тобто ви можете їх побачити з будь-якого ресурсу. Такий спосіб перелінкування по суті є просуванням авторитетних сторінок, але, за великим рахунком, наскрізні посилання не дуже важливі для користувачів — клік буде не таким масовим, як за контекстними посиланнями.

Розташування посилань при внутрішньої перелинковке

Існує кілька основних локацій, на яких найчастіше розставляють посилання: логічне розташування для користувачів, щоб він залишався на сайті і в підсумку зробив цільове дію, дізнався більше про компанію і її продукції і так далі.

Хлібні крихти

Зручна навігація по розділах усередині сайту. Такі текстові посилання прокачують як головну сторінку, так і окремі категорії — якщо правильно вибудовано ієрархію, то «сусідні» сторінки посилатимуться на дочірні. Посилання легко налаштовуються при автоматичному перелінковуванні і не заважають загальному стилю верстки.

Блоки

займають багато місця на лендингу та привертають увагу користувачів. Це посилання, які збільшують результативність просування та конверсію, і зазвичай вони пропонують схожі чи супутні товари чи послуги.

Текстові

Збільшують глибину перегляду сайту, тому що ведуть користувача по ресурсу все далі і далі – пропонують користувачеві читати все більше статей, дивитися більше відео або продукції, щоб він розібрався в темі та знайшов рішення для своєї проблеми.

Меню з семантичного ядра

Розумні спеціалісти відштовхуються від семантики та пропонують всі статті та продукти за ключовими запитами поряд один з одним.

Схеми внутрішньої перелинковки

Якщо сайт збудований за семантичному ядру, має чітку головну сторінку і дочірні , то ні автоматична перелінковка, ні ручна не викличуть жодних труднощів – досить вибрати зручну схему. Допустимо, ви робите сайт для інтернет-магазину, у вас з головної сторінки підуть посилання на розділи → на категорії та сусідні розділи → на матеріали та статті, нотатки та лайфхаки → на схожі категорії.

Розберемо три базові схеми перелінкування, побудова яких залежить від ключових запитів для просування. Саме такі схеми використовують для сайтів інтернет-магазинів.

Низькочастотні запити

Головні сили кинуті на сторінки, оптимізовані під низькочастотні запити. Посилання на них потрібно ставити і з головного, і з розділів. Між собою категорії, що просуваються, теж пов’язані, наприклад, пропонують статті або продукцію схожих категорій.

Середньочастотні запити

Встановлення ваги сконцентровано більше на розділах або категоріях. На них введуть посилання, які проставлені на головній сторінці, на сусідніх категоріях та на дрібніших сторінках. Так будуються варіанти пропозиції подивитися всю продукцію категорії.

Високочастотні запити

Просування головних сторінок добре працює у високому конкурентному середовищі. Такий спосіб перелінкування зазвичай найдорожчий і не завжди виправдовується. Посилання на головну представлені на всіх сторінках ресурсу: сторінки, категорії та інші. За такою схемою, наприклад, вас по всьому ресурсу інтернет-магазину переслідує назва цього магазину.

При кращому розкладі треба досягти такої побудови перелінкування, щоб потрібна сторінка була не далі трьох-чотирьох кліків від головної. Інакше сайту буде важко просуватися та індексуватися. Якщо у вас інтернет-магазин, створіть розширене меню з розділами і категоріями прямо на головній.

Інструменти для перелінкування

Існують програми та сервіси, які полегшують та прискорюють роботу над перелінкуванням. З їхньою допомогою перевіряють і зовнішнє перелінкування в тому числі.

  • Google Search Console, Google Analytics, SemRush, Яндекс.Вебмайстер та Ahrefs – перевірити розподіл ваги. Знайти менше і оптимізувати за потребою, наприклад, якщо хочете зробити авторитетним лендинг. Дивіться в інструментах дані як за внутрішніми посиланнями, так і зовнішніми. Слідкуйте за помилками і фіксуйте — сервіси самі покажуть, де система при аналізі побачила неточності. Перевіряйте розподіл ваги.
  • SiteAnalyzer, Netpeak Spider, Screaming Frog SEO Spider – відстежуйте биті посилання та посилання на неіснуючі сторінки.

Поради щодо роботи над внутрішньою перелінковкою

Перелінковка – творчий процес, але існує кілька рекомендацій, які допомагають краще в ньому орієнтуватися та вибудовувати зручні навігації:

  • Пропрацюйте меню. Складіть структуру, перевірте логіку навігації, щоб користувач легко знаходив потрібні категорії.
  • Перевірте всі посилання та заберіть биті. Вони не приносять ніякої користі, а лише погіршують картину – псують репутацію сайту і просто дратують. Усі ресурси перевіряють роботи, не давайте їм приводу опускати ваш сайт у видачі.
  • Періодично чекайте на всі посилання і прибирайте зайві. Якщо після аналізу даних виявилося, що за посиланням мало переходів, оптимізуйте її. Заберіть посилання зовсім, якщо воно дублює інформацію або сторінку – зайві посилання на ресурсі ні до чого.
  • Використовуйте одне посилання з кожної сторінки на URL, що просувається. Дублювання не принесе користі – робот візьме в роботу ту, яка в коді буде вищою.
  • Створюйте унікальні анкори для контекстних посилань, тобто змінюйте формулювання за числами та відмінками, додавайте синоніми.
  • Розподіляйте вагу посилань — ведіть на сторінки, що просуваються, великою кількістю посилань, ніж з них на інші.
  • Зв’язуйте категорії, які схожі на тематики. Очевидно, так, але буває, що компанії не звертають на це уваги і так знижують релевантність.
  • Розташовуйте по лендингу посилання на інші сторінки рівномірно, а не концентровано в одній точці.

Висновок

Правильна внутрішня перелінковка сайту – ефективний інструмент просування, який можна використовувати самостійно, тобто у відриві від зовнішніх посилань з інших ресурсів на ваш. Перелінковку не можна провести один раз і назавжди: спочатку треба проаналізувати дані сайту, визначитися зі структурою та схемою, вибудувати ієрархію та оптимізувати, але періодично необхідно перевіряти роботу сайту за допомогою додаткових програм та сервісів. Не кидайте процес, шукайте слабкі місця та опрацьовуйте їх — збільшуйте трафік та прибуток.