#stayhome, або 10 Лайфхаків, як працювати з дому і залишатися продуктивним

#stayhome, або 10 Лайфхаків, як працювати з дому і залишатися продуктивним

Ще недавно для багатьох перспектива перейти на «віддалену роботу» представляла щось з роду фантастики. Але ситуація змінилася, і перед тими, хто вперше зіткнувся з таким форматом, постала дилема — як не піддатися спокусі подивитись серіальчик, погортати соцмережу чи влаштувати рейд на холодильник у робочий час?

Це особливо актуально, якщо ви вдома не одні, а зі своєю другою половинкою, не говорячи вже про дітей.

Однак, як і будь-яка професійна навичка, вміння зберігати продуктивність при роботі з дому теж цілком можливо освоїти.

І в цій статті до вашої уваги будуть представлені 10 лайфхаків, як бути зосередженим і ефективним на «віддаленні», щоб робота, що виконується, приносила радість навіть в умовах самоізоляції.

Але перед тим, як перейти, власне, до самих рекомендацій, розберемо всі плюси та мінуси роботи у стінах рідного дому.

Переваги роботи з дому

Найочевидніший плюс: працювати з дому означає не витрачати час на дорогу до офісу та назад . Для багатьох людей і до COVID-19 вже цього було достатньо, щоб перейти на «віддалення». І їх можна збагнути. За даними опитування, більше третини респондентів добираються до роботи півгодини-годину. У результаті лише на дорогу у мешканців та жителів столиці йде 5-10 годин на тиждень або 300-500 годин (~16 днів) на рік.

При цьому у великих містах регіонів ситуація лише трохи краща, згідно з аналогічним дослідженням Superjob від 2014 року:

Таким чином, робота з дому дозволяє заощадити близько 1-2 тижнів на рік, щоб провести цей час із сім’єю або витратити на інші корисні заняття. І це не єдиний плюс. Крім цього на віддаленні:

  • ви можете дозволити собі більш гнучкий графік роботи;
  • приділяти більше уваги своєму денному раціону та харчуватися здоровішою їжею;
  • економити гроші на обідах у закусочних та кафе;
  • персоналізувати свій робочий простір так, як вам завгодно;
  • носити те, що вам подобається, та відпочити від дрес-коду, прийнятого в компанії;
  • вас не будуть відволікати ваші колеги.

Всі ці вигоди віддаленої роботи справді приваблюють, і здається дивним, що далеко не всі прагнуть перейти на такий формат.

Насправді нічого дивного немає, адже крім завидних переваг «віддалення» має й низку істотних недоліків.

Недоліки віддаленої роботи

Коли люди, які проводять цілі дні в офісі, починають гортати різного роду пости про те, як складно працювати з дому, вони просто закочують очі. Але ці товариші навіть не усвідомлюють, що варто їм самим вийти на віддалення – вони перші “полізуть на стіну”.

Власне зараз так і відбувається. І хоча всі переваги віддаленої роботи нікуди не поділися, виявляється, насправді не все золото, що блищить.

Не зрозумійте неправильно: робота з дому може стати чудовою перспективою. Але є низка моментів, які можуть завадити цьому, особливо якщо ви ніколи раніше не практикували. І, звичайно, найбільші проблеми, як нескладно здогадатися, виникають з дисципліною і з тим, що вдома її дотримуватись важче.

У рідних стінах у вас знайдеться мільйон причин, щоб відволіктися, щоб зайнятися чимось іншим, але не роботою. Школярам потрібно допомогти з уроками, з малюками — пограти, ваші дружина чи чоловік захочуть обговорити з вами якісь важливі питання, а новенький смартфон постійно притягує до себе ваш погляд. Загалом ви зрозуміли.

Крім того, досить важко залишатися мотивованим день у день. Ви можете думати все, що завгодно про своє начальство і колег, але їх присутність поряд дійсно допомагає зберегти високу продуктивність: гортати стрічку Instagram, Facebook, а тим більше TikTok — досить ризиковано, якщо будь-якої хвилини до вашого кабінету може зайти керівництво.

Коли ж ви починаєте працювати з дому, часом вам будуть потрібні неймовірні зусилля волі, щоб утримати себе від онлайн-розваг.

А ще ви можете просто скучити за своїми колегами. Так, зрозуміло, проводити більше часу з сім’єю це добре, але і з колегами ви теж могли поговорити про щось цікаве, чи не так?

До того ж доведено, що наявність теплих відносин на роботі робить людей щасливішими і навіть продуктивнішими. І коли ви зводите це спілкування нанівець, ваша робоча мотивація теж може впасти.

Зрештою, є проблема з комунікацією. Коли ви знаходитесь в офісі разом зі своїм колективом, ви можете швидко уточнити щось в інших, не чекаючи відповіді в месенджері по кілька годин, і будь-яка проблема вирішується набагато ефективніше.

Але коли ви працюєте з дому, все інакше.

Якщо ваша компанія не використовує для організації віддаленої роботи будь-який корпоративний месенджер типу Slack, вам буде важче встановлювати контакт із колегами, і це може призвести до падіння продуктивності.

Але все не так безнадійно. Робота з дому може бути настільки ж захоплюючою, захоплюючою та гнучкою, якою вона здавалася вам із самого початку.

Інакше кажучи, у ваших силах отримати від режиму віддаленої роботи тільки найкраще, виключивши неприємне.

Як це зробити? Читайте далі, і ви, можливо, виявите, що поточний віддалений формат допомагає вам бути навіть більш продуктивним, ніж будь-коли.

1. Починайте день із приємної ранкової рутини

Для початку вам потрібно знайти те, що бадьоритиме вас і даруватиме гарний настрій з самого ранку.

Якщо ви живете один, то знайти потрібні заняття буде простіше. Ви можете прокинутися у зручний для вас час, не поспішаючи прийняти душ, приготувати каву і зробити все, що потрібно, щоб ваш день почався правильно. Якщо ж ви ділите житлоплощу з іншими людьми і їм теж доводиться працювати з дому, то вам доведеться взяти до уваги цих нових «колег». А якщо ви не тільки працюєте, але ще й зайняті доглядом за нащадками, то заспокійлива ранкова рутина особливо важлива.

Незалежно від вашої ситуації вам потрібно знайти спосіб забезпечити себе цією ранковою рутиною, яка допоможе вам увійти в робочий ритм. Якщо у вас є сім’я, то, можливо, для цього вам доведеться вставати раніше.

Не рідкість, коли люди, щоб за день встигнути зробити більше, встають рано, до 5 години ранку, і таким чином забезпечують себе форою. Марк Волберг, як відомо, прокидається о 2:30 ранку, щоб встигнути помолитися, потренуватися, поснідати і прийняти душ до того, як його сім’я стане.

І ні… ніхто не рекомендує вам заходити так далеко. Але ви все одно повинні докласти зусиль, щоб почати день так, щоб він був спокійним, розслаблюючим і дозволяв вам зосередитись.

2. Одягніться

Так, робота з дому дозволяє вам сидіти за комп’ютером навіть у трусах чи піжамі. Але це не означає, що треба робити так. Адже це дуже швидко зіпсує весь ваш робочий настрій.

При цьому зовсім необов’язково надягати на себе свій робочий гардероб — чиста пара джинс/штанів і футболка напевно можуть привести вас у зовсім інше настрій.

Як компроміс можете ставитися до кожного дня, як до п’ятниці. Це означає, що ви можете трохи розслабитися, але все ж таки повинні дотримуватися певного дрес-коду, який збереже ваші думки в порядку.

І як бонус ви можете побалувати себе «супер-п’ятницями», де піжами цілком прийнятні.

Суть у тому, щоб працювати в нормальному одязі більшу частину тижня.

3. Організуйте робочий простір

Незалежно від того, чи маєте ви окремий кабінет в офісі або працюєте за загальним столом у коворкінгу, одна річ залишається незмінною: коли ви йдете на роботу, у вас, ймовірно, є якесь місце, яке ви можете називати там своїм власним.

Але робота з дому може порушити цей звичний уклад. Коли ваш «домашній офіс» включає ліжко, диван, обідній стіл та інше, що живуть з вами поруч людям може бути важко зрозуміти, коли вони зайняті, а коли вільні.

Насправді часом визначитися з цим складно і самому працюючому.

Спробуйте знайти невеликий простір, який ви можете захистити від навколишнього світу та використовувати як робочу зону. Якщо у вас є така розкіш, як вільна кімната, перетворіть її на офіс. А якщо ні, то не біда.

Ви все ще можете організувати собі робочий куточок на кухонному столі.

Просто візьміть із собою вранці кілька предметів для роботи, такі як ручка та блокнот. Відтворюючи вдома те, як виглядає ваш робочий стіл на роботі, ви можете нагадати собі, що робота з дому це не відпочинок.

4. Винагороджуйте себе перервами

Не важливо, хочемо ми в це вірити чи ні, але треба сприйняти як факт, що просто неможливо бути продуктивним 100% часу, 24/7. Так, це справедливо навіть для офісних співробітників.

Щоб зберігати мотивацію та продуктивність, протягом дня всім нам потрібно робити короткі перерви. І не важливо, де ви працюєте: в офісі чи з дому. Важливо те, як ви проводите ці хвилини відпочинку.

На віддаленні завжди є спокуса зробити перерву, щоб трохи відволіктися, виконавши деяку роботу по дому: закинути білизну в пральну машину, винести сміття, розігріти їжу домашнім, навести лад у квартирі або будинку.

Зрештою, що більше ви зробите сьогодні, то менше треба буде робити завтра, вірно? На жаль, це досить ризиковано.

А все тому, що коли йдеться про домашні справи, завжди знайдеться проблема, якою потрібно було зайнятися ще вчора. Це означає, що та перерва, за яку ви повинні були відновити свої сили та енергію, витрачається на виконання іншого типу роботи.

І ця обставина легко може виснажити вас.

Натомість організуйте свій час так, щоб ви могли влаштовувати реальні перерви в роботі, ніби ви в офісі. У цей час можете випити кави, погортати новини, перекинутися парою слів із чоловіком/дружиною або трохи розім’ятися.

Виділяйте не більше 5-10 хвилин наприкінці кожної години на те, щоб перевести подих, і ваша продуктивність збережеться на цілий день.

Якщо ви живете один, але у вас є домашня тварина, це чудово. Пограйте з собакою, погладьте свого кота, погодуйте рибок – і напруга як рукою зніме. І бажання працювати нікуди не пропаде. Та й вам не буде так самотньо без своїх колег. До речі, про колег.

5. Залишайтеся на зв’язку зі своїми колегами

Вище ми вже згадали, що люди, які добре спілкуються зі своїми колегами на роботі, зазвичай щасливіші і продуктивніші. Чи означає це, що ви втратите це, перейшовши на віддалений формат?

Зовсім немає.

І наступна порада допоможе вам не тільки зберегти продуктивність і гарний настрій, але й зробити перехід від роботи в офісі на «віддалення» плавнішим: просто тому, що той факт, що ви працюєте з дому, не означає, що ви більше не можете спілкуватися зі своїми колегами.

Сучасні засоби зв’язку дозволяють спілкуватися як завгодно, коли завгодно та майже не беруть за це грошей. Киньте колегам швидкий привіт у месенджери або почніть чат у Skype або Zoom.

Ваші колеги – це люди, разом з якими ви проводите дуже багато часу, іноді навіть більше, ніж із власною родиною. Не дозволяйте цим відносинам зникнути, коли ви перейдете на віддалений формат.

6. Інвестуйте в правильні інструменти

Це одна з найкумедніших порад, але поставитися до неї потрібно серйозно.

Справа в тому, що якщо ви дійсно хочете встигати багато і виконувати свою роботу на високому рівні, вам доведеться придбати сучасне обладнання, ну або оновити те, що у вас вже є.

Сказане зовсім не означає, що вам потрібно зараз же бігти замовляти новий комп’ютер, встановлювати всі модні програми або купувати дорогу передплату на сервіс.

Для початку визначте ваші потреби (саме потреби, а не бажання) та оберіть найбільш підходящі для роботи інструменти. Тільки ви знаєте, що вам потрібно, тому поставтеся до цього періоду вашого життя як приводу, щоб провести якийсь апгрейд. Тим більше, можливо, що ваш роботодавець візьме на себе частину витрат на організацію вашого віддаленого робочого місця.

Ось деякі програмні інструменти, які ви, можливо, захочете інвестувати:

  • якісний email-провайдер;
  • система управління контентом (CRM);
  • інструменти зв’язку з колегами, наприклад, Slack;
  • модернізоване комунікаційне програмне забезпечення для вас та ваших клієнтів, наприклад, Nextiva.

Це лише деякі типи програм, які зроблять перехід до віддаленого формату роботи більш плавним. А якщо ви знаходитесь у тимчасовій «відпустці» будинку і змушені шукати нові можливості для заробітку, то розгляньте платформу LPgenerator — до неї вже включені всі найсучасніші інструменти та технології генерації лідів та інтернет-маркетингу:

  • Створення та публікація лендингів, конверсійних шляхів, міні- сайтів та мобільних цільових сторінок
  • Механізм оптимізації конверсії та спліт-тестування
  • Повна статистика та аналітика вхідних каналів трафіку
  • CRM-система управління лідами з багатьма налаштуваннями
  • Управління клієнтськими обліковими записами з різними рівнями доступу.

Якщо ви завжди мріяли поповнити ряди підприємців, але при цьому чекали на ідеальні умови для початку свого проекту: цей момент настав. Зі статті нижче ви дізнаєтеся 23 секрети, які допоможуть вам досягти успіху у власному бізнесі, не звільняючись з основної роботи.

7. Їжте здорову їжу і займайтеся спортом

Здорове харчування та фізичні вправи можуть і не ставитися до ваших професійних обов’язків, але ви надасте своєму організму велику послугу, якщо в період роботи з дому (та й не тільки) дотримуватиметеся дієти, що оздоровлює, і займатися фізкультурою.

Спокуса час від часу заглядати в холодильник і витягувати звідти стратегічні запаси, знайомий кожному, кому доводилося працювати вдома. Оскільки ніхто за вами не стежить, то замість свіжої моркви або салату ви легко можете піддатися спокусі і побалувати себе, наприклад, тортом. Тим більше, як багато хто вважає, перекус — це ж неповноцінний прийом їжі, вірно? Значить і на вашу фігуру він ніяк не вплине (це не так).

Якщо ви зіткнулися з ненажерливістю на віддаленні, ніхто вас не засуджує. Всі ми люди, і всі ми любимо, іноді смачно поїсти. Але треба розуміти, що дисципліна у прийомі їжі, як і відповідність певному дрес-коду, — необхідна умова продуктивного робочого дня. Заготуйте корисної їжі відразу на кілька прийомів їжі і набийте холодильник овочами – так ви будете впевнені, що забезпечуєте себе здоровими калоріями, що дозволяють працювати як ніколи ефективно.

Те саме стосується і фізичних вправ.

Ви можете або викроїти у своєму розкладі повноцінну перерву для занять домашнім спортом, або робити якісь вправи у невеликих перервах протягом дня. Пари, які по черзі сидять із дітьми, можуть перетворити заняття на сімейну фізкультуру.

Справа в тому, що правильне харчування та фізичні вправи надають величезний сприятливий вплив на вашу здатність до концентрації уваги та насиченість мозку киснем. Крім того, якщо поставитися до всього цього без фанатизму, жодних недоліків у ПП та фізкультури немає.

Тому, якщо ви хочете бути максимально продуктивним під час роботи з дому, залиште чіпси та гамбургери осторонь.

8. Погодьте свій розклад зі своєю сім’єю

Ця порада більшою мірою орієнтована на людей, які ділять дах з іншими людьми і при цьому змушені працювати з дому. І особливо на тих, хто відчуває через це певні незручності та напруження.

Як вам скаже будь-який консультант із відносин, будь-яку проблему можна вирішити розмовою. І це насправді так.

На початку тижня візьміть календар і домовтеся з домашніми про те, як ви ділитимете робочий простір будинку, коли проводитимете свої онлайн-зустрічі і в який час дня до вас «заборонено» звертатися.

Одна невелика розмова у понеділок позбавить вас від численних сварок та скандалів протягом тижня.

9. Ознайомте своїх колег та клієнтів зі своїм графіком роботи

Крім затвердження режиму дня зі своєю дружиною/чоловіком, батьками чи іншими співмешканцями, вам потрібно довести свій графік роботи до колег та клієнтів. До цього питання слід вибрати дещо інший підхід, як ви розумієте.

Незалежно від того, наскільки нове для вашої компанії перекладати частину, а то всіх своїх співробітників на «віддалення», залишатися з ними в тісному контакті та синхронізувати роботу між собою може виявитися справою зовсім непростою.

Компанія LPgenerator вже має деякий досвід у цій галузі — усі наші співробітники вже давно працюють віддалено. Тому у нас знаходять своє застосування системи обліку робочого часу, корпоративні месенджери, а робочі збори мають формат коротких та максимально ефективних зустрічей.

На жаль, далеко не всім фірмам такий спосіб роботи підходить.

Напевно, серед ваших колег знайдуться люди, які прагнуть розмов з вами кілька разів на день. Знову ж таки, розставити всі крапки над «i» допоможе діалог.

Підкажіть людям, коли ви доступні для спілкування, та поділіться з ними своїм розкладом. Не звинувачуйте себе в ситуації, будьте максимально чесні перед своїми колегами і керівництвом, і в більшості випадків ви зустрінете розуміння з їхнього боку.

Ви навіть можете створити табличку на будь-якій безкоштовній платформі типу Google Sheets і розмістити там свій Календар – непоганий спосіб повідомити всіх зацікавлених осіб про те, коли ви доступні (або ще важливіше, недоступні).

10. Блокуйте вплив відволікаючих факторів

Найважче, з чим вам доведеться мати справу в процесі віддаленої роботи – це правильно розподіляти свій час, щоб встигати все, що потрібно зробити за день. Грамотний тайм-менеджмент лежить в основі продуктивної роботи, тому навичка керування часом просто обов’язкова для освоєння на віддаленні.

На початку цієї посади було порушено проблему відволікаючих факторів. Згідно зі звітом Digital за 2019 рік, загалом у світі користувачі проводять онлайн 6 годин 42 хвилини, росіяни — трохи більше шести годин.

А тепер уявіть собі, що всі ці люди працюють віддалено. Як ви думаєте: більше чи менше вони почнуть дивитися YouTube і перегортати Інстаграм? Питання риторичне.

Проблема в тому, що незалежно від того, чи знаходитесь ви в офісі чи вдома, ви повинні встигати виконувати за день конкретний обсяг роботи. То як навчитися не відволікатися?

Є така приказка: клин клином вибивають. А в даному випадку технологію — технологією.

Використання програм підвищення продуктивності цілком зможе допомогти вам зберегти робочий темп. У статті нижче ми описали інструменти, які допоможуть вам дотримуватися робочого розпорядку, поки ви працюєте віддалено:

Висновок

Гонитва за високою продуктивністю може завести вас в ще одну поширену пастку: планування може стати вашою формою прокрастинації.

Щоб уберегти себе від цієї напасті, пам’ятайте, що ви не повинні втрачати на увазі головну мету вашої професійної діяльності – розвивати свій бізнес або сприяти розвитку компанії, в якій ви працюєте. Тоді бажання витрачати час марно відпаде само собою.