Гід Стіва Джобса по маніпуляції, та досягненні своїх цілей

Гід Стіва Джобса по маніпуляції, та досягненні своїх цілей
Вміст Сховати

Цього року виповнилося п’ять років зі смерті Стіва Джобса. Джобс запустив дві найцінніші та творчі компанії сучасності – Apple та Pixar. Але якби він завжди грав за правилами, то ніколи б цього не досяг.

Щоб зрушити Apple і Pixar з мертвої точки, Джобсу довелося зіткнутися з багатьма перешкодами. Але він мав унікальний метод, з допомогою якого він створював реальність навколо себе, «поле спотворення реальності». Він користувався ним, щоб переконати людей у ​​тому, що їхні особисті переконання просто факти — і так він і просував свої компанії.

Джобс застосовував маніпулятивні тактики, щоб гарантувати собі перемогу — зокрема, на засіданнях ради директорів серед найвпливовіших керівників у світі.

Ось кілька порад з прикладами з життя Джобса, які можуть стати вам у нагоді як в кар’єрі, так і в житті.

Вкладайте у ваші виступи та заходи пристрасть. Сильний прояв емоцій має великий вплив на людей

Виступи були важливою частиною роботи Джобса – ви теж повинні приділити їм належну увагу. Процес продажу (себе чи якогось продукту) — ось що найнеобхідніше у тому, щоб люди купилися на ваші ідеї.

2001 року Apple запустила сервіс iTunes. Перш ніж це сталося, Джобсу довелося зустрітися з десятками музикантів, щоб втягнути звукозаписні лейбли у свій план iTunes. Серед знаменитостей, перед якими виступав Джобс, був знаменитий трубач Вінтон Марсаліс.

За словами Марсаліс, той говорив дві години без зупинки.

«Він був просто одержимий, – сказав він. — Через якийсь час я відірвався від монітора і дивився тільки на нього — настільки я перейнявся його пристрастю».

З такою ж пристрастю Джобс доносив ідеї та свого рекламного відділу, «щоб кожна реклама, яку вони створювали, була наповнена його емоціями». Так, завдяки рекламному ролику «1984» та знаменитій рекламі iPod із чорними силуетами Apple стала чимось більшим, ніж просто компанією з виробництва комп’ютерів.

Будьте гранично чесні – і у вас з’являться вірні послідовники

Коли в 1997 році Стів Джобс повернувся в Apple, він тут же спробував надихнути компанію, яку заснував – в той час вона якраз страждала від надлишку продуктів і відсутності єдиної. Джобс зібрав топ-менеджерів Apple у залі, вийшов на сцену одягнений у шорти та кросівки та попросив розповісти, «що ж не так із цим місцем».

Після низки стандартних відповідей і бурмотів, Джобс різко всіх перервав: «Справа в продуктах! Що з ними не так? І знову у відповідь невиразне бурмотіння.

Люди купували ідеї Джобса, тому що він завжди був чесним. Пізніше він розповів своєму біографу:

«Не думаю, що я тримаю людей у ​​їжакових рукавицях. Але якщо щось відстій, то я говорю про це в обличчя. Бути чесним – моя робота. Я знаю, про що говорю, і зазвичай маю рацію. Саме таку культуру намагався створити. Ми всі дуже чесні один з одним. Будь-хто може сказати мені, що я повне лайно, і я відповім тим самим… Гранична відвертість — це своєрідний внесок за право перебувати в одній кімнаті».

Працюйте старанно, і вас поважатимуть. Повага — важливий крок до досягнення цілей

Стів Джобс мав неймовірне ставлення до роботи. Він розповів біографу, що коли повернувся до Apple у 1996 році, то щодня працював з 7 до 21, оскільки на той час він ще й очолював Pixar. Джобс працював невтомно і страждав від каменів у нирках. Проте він постійно мотивував обидві компанії на постійну демонстрацію своїх можливостей і надихав людей на створення найкращих продуктів. За це його дуже шанували.

Обеззброюйте людей за допомогою лестощів та спокуси

Люди, які на вас працюють або на яких працюєте ви, завжди шукають схвалення своїх дій — і тому дуже добре реагують на симпатію.

Якщо ви її проявлятимете, вони прагнутимуть її завоювати. Ось уривок із біографії Стіва Джобса, написаної Уолтером Айзексоном:

«Джобс міг спокушати і чарувати людей за своїм бажанням, і йому це подобалося робити. Такі люди, як Амеліо і Скаллі (колишні керівники Apple) повірили, що якщо Джобс їх зачаровує, то вони заслужили на його симпатію і повагу. Він справляв таке враження, бо лестив тим, хто жадав лестощів. Але Джобс міг легко виявляти симпатію до тих, кого він ненавидів, і легко ображати людей, яких любив».

Оголошуйте всі нові та свіжі ідеї власними — а якщо ви змінюєте своє рішення, то хапайтеся за нову ідею з повною силою. Спогадами можна дуже легко керувати

Стів Джобс не завжди мав рацію, але він майстерно переконував людей у ​​зворотному. Як йому це вдавалося? Він твердо стояв на своїй думці, а якщо ваша ідея була кращою, то він не просто визнавав її: він приймав її як власну, тим самим збиваючи вас з пантелику.

Бад Тріббл, колишній інженер Mac розповів про Джобса наступне:

«Сьогодні він каже вам, що це погано або, навпаки, чудово, а завтра все може змінитися. Якщо ви поділитеся з ним якоюсь ідеєю, він скаже, що це дурість. Але потім вона йому сподобається, і буквально за тиждень він прийде до вас і запропонує її як власну».

Приклад: коли Apple вирішила відкрити роздрібні магазини для продажу своїх продуктів, до Джобса прийшов Рон Джонсон, старший віце-президент із роздрібних продажів. Він запропонував створити Genius Bar, в якому б працювали «найрозумніші люди Mac». Спочатку ця ідея здалася Джобсу божевільною.

«Не можна називати цих людей геніями. Вони гіки, – сказав він. — У них недостатньо знань, щоб працювати у чомусь під назвою «бар геніїв».

Наступного дня генеральний юридичний радник Apple отримав наказ зареєструвати торгову марку Genius Bar.

Приймайте рішення швидко та рішуче. Звичайно пізніше можна все виправити

При створенні нових продуктів Apple рідко проводить якісь дослідження та опитування. Ухвалення основних рішень рідко затягується на кілька місяців. Зазвичай Джобсу швидко набридло те чи інше заняття, тому він приймав рішення швидко, покладаючись на власне чуття.

Наприклад, коли виходили перші iMac, Джобс відразу ж вирішив, що вони будуть виконані у різних цукеркових кольорах.

Джонатан Айв, головний дизайнер Apple, сказав, що «у більшості компаній рішення ухвалюються протягом кількох місяців. Джобс усе вирішував за півгодини».

При створенні тих же перших iMac інженер Джон Рубінштейн спочатку запропонував вбудувати в комп’ютер записуючий CD-дисковод. Але Джобс не любив такі дисководи, він лише хотів оснастити комп’ютер звичайним дисководом останнього покоління. Тут Джобс припустився помилки – запис музики на CD-диски став трендом, тому першу партію iMac проігнорували. Джобс умів швидко приймати рішення, тому друге покоління iMac було оснащене CD-дисководом, за допомогою якого можна було завантажувати та записувати музику на диск. Така латка була необхідна для запуску iTunes та iPod.

Не зволікайте з рішенням проблеми

Джобс працював у Pixar над «Історією іграшок» — тоді ця картина мала стати першим повнометражним мультфільмом, повністю виконаним у 3D-анімації. Після того, як Disney попрацювала зі сценарієм мультфільму, ковбой Вуді став неприємним персонажем. Але Джобс не дозволив одній із найбільших компаній у світі зіпсувати оригінальну історію Pixar.

«Якщо щось не так, не можна це ігнорувати та відкладати виправлення на потім, – сказав Джобс. — Так зазвичай роблять інші компанії».

Джобс наполіг на тому, щоб Disney повернули сценарій Pixar, і в результаті Вуді став приємнішим і багатостороннім персонажем, а «Історія іграшок» досягла колосального успіху.

Ще один приклад: Коли Джобс вигадував перший Apple Store, одного разу перед великими зборами Рон Джонсон, старший віце-президент з роздрібного продажу, прокинувся серед ночі з думкою: всі магазини організовані абсолютно неправильно. Вони були організовані на кшталт продуктів, які там продавалися. Джонсон усвідомив, що слід акцентувати на тому, що люди хотіли б зробити з цими продуктами.

Наступного ранку Джонсон поділився своїми одкровеннями з Джобсом. Після невеликого спалаху глава Apple сказав усім присутнім, що Джонсон мав рацію і доведеться переробити всі магазини (а значить виконання плану зрушувалося на 3-4 місяці).

“У нас є лише один шанс зробити все правильно”, – сказав Джобс.

Є два способи справлятися з проблемними людьми: розбиратися з ними одразу …

Джобс часто ділив світ на чорне і біле: «Людина – або герой, або кретин. Продукт або чудовий, або жахливий». Він хотів зробити Apple компанією “гравців А класу”. Отже він ігнорував гравців класу В і С, або тиснув на них так, щоб ті стали гравцями А класу.

Білл Аткінсон, один із розробників графічних програм для Mac, розповів один випадок, який стався ще до того, як Apple запустила Macintosh. Потрібно було створити мишу, за допомогою якої можна рухати курсор не тільки вправо-вліво і вгору-вниз, а й на всі боки. Один із інженерів сказав, що «випускати таку мишу у виробничих масштабах неможливо». Ці слова почув Джобс. Наступного ранку інженера звільнили. Першими словами, які сказав його наступник були: «Я можу зробити таку мишу».

…або піти шляхом «Найменшого опору» і повністю їх ігнорувати

Джобс не любив надто складні питання, особливо, коли рішення залишалося саме за ним. Тож іноді він ставав холодним. Біограф Джобса Уолтер Айзексон писав, що «Джобс ставав мовчазним і ігнорував ситуації, які завдавали йому дискомфорту».

Джобс дійсно користувався такою тактикою, і в деяких випадках вона була дуже ефективною. Коли Джобс повернувся до Apple після приєднання NeXT, Джіл Амеліо (тоді генеральний директор Apple) запитав, яку роль той хоче грати в компанії. Зрештою, Джобс не міг сказати: «Я хочу працювати на твоїй посаді».

Ось що Крісанн Бреннан, мати дочки Джобса, розповіла його біографу:

«Місцева спільнота хотіла зберегти будинок Стіва у Вудсайді через його історичну цінність, але Стів хотів знести його та побудувати новий будинок з садом. За багато років будинок прийшов у таке запустіння, що його вже не врятувати. Щоб отримати бажане, він скористався досить простим методом — він йшов шляхом найменшого опору та участі. Він не чіпав будинок і роками не зачиняв у ньому вікна, і той розвалився. Геніально, так?

Куйте залізо, поки гаряче

Коли люди досягають успіху, іноді у них з’являється помилка, що тепер вони можуть припинити працювати. Джобс мав на це інший погляд. Коли виправдалися його очікування щодо Pixar і перший мультфільм студії «Історія іграшок» отримав визнання у критиків і зібрав велику касу, Джобс вирішив вивести компанію на IPO.

Інвестиційні банкіри сказали, що це неможливо, особливо з огляду на те, що Pixar вже скоротила бюджет на п’ять років уперед. Навіть креативний директор Pixar Джон Лассетер сказав Джобсу, що слід дочекатися виходу другого мультфільму студії. Але Джобс наполіг на своєму.

«Стів мене переконав. Він сказав, що якщо нам потрібні гроші, то можна відкласти половину грошей на створення наших картин і переглянути угоду з Disney», – розповів Лассетер.

Так і сталося. Через тиждень після виходу “Історії іграшок” на великі екрани Pixar провела IPO з великим успіхом – це був найбільший вихід на біржу у 1995 році. Але найважливішим було те, що тепер Pixar могла не залежати від Disney щодо фінансування. Раптом Disney та її розрізненому відділу анімації стала потрібна студія Pixar, а не навпаки. Пізніше компанія Міккі Мауса це усвідомила і придбала Pixar за $7,4 мільярда – так Джобс став найбільшим власником акцій Disney, Pixar залишилася незалежною студією, колись великий відділ анімації Disney залишився на плаву.

Якщо бачите важіль впливу, використовуйте його

Коли Стів Джобс повернувся в Apple, компанію, яку він допомагав заснувати, але яка з тих пір втратила свою «магію», це було сенсацією. Тоді Джобс наполягав, що він був лише «порадником» в Apple, проте ті, хто там працював, знав, що насправді він керував компанією. Тодішній генеральний директор Apple Гіл Амеліо діяв, керуючись баченням майбутнього компанії, яке пропонував Джобс.

У перший тиждень Apple Джобс вирішив використовувати свій новий важіль тиску. Він зібрав раду директорів та зажадав знизити ціну виконання опціону, щоб акції стали цінними. Тоді це було законно, але вважалося ознакою поганого тону. Коли рада директорів почала обурюватися і говорити, що для вивчення цього питання потрібно як мінімум два місяці, Джобс випалив таке:

«Ви привели мене сюди, щоб я виправив проблему, а люди — це найважливіше… Хлопці, якщо ви не хочете це робити, то я сюди більше не повернусь. Мені треба прийняти тисячі важливих рішень, причому набагато складніших, ніж це, і якщо ви не можете мене підтримати хоча б тут, то я не зможу нічого зробити. Отже, якщо ви це не зробите, то я йду, а ви можете за очі лаяти мене і говорити: Стів був не готовий до цієї роботи.

Рада виконала те, що хотів Джобс. Але він не став на цьому зупинятися: наступного дня він зажадав звільнити всіх членів ради директорів, «або я сам звільнюсь і не повернуся сюди в понеділок». Він сказав, що повинні піти всі, крім Еда Вуларда — і так воно й сталося. Джобс міг вибирати своїх членів ради директорів і управляти наступними проектами Apple – завдяки цьому і з’явилися такі гаджети, як iPod.

Вимагайте тільки ідеальних результатів та не погоджуйтесь на менше

Джобс зневажав кожного, хто готовий був піти на компроміс, щоб випустити продукт у термін або вкластися в бюджет. Задовільна якість викликала в нього огиду. Джобс прагнув до того, щоб Apple не просто була кращою за своїх конкурентів або заробляла гроші: його компанія повинна була виробляти найкращі продукти або «навіть ще кращі».

Джобс був вибагливий до всього:

  • Коли він виявив, що Macintosh занадто повільно завантажується, він викликав до себе відповідального за це інженера і сказав, що це питання життя та смерті.
  • Він працював з безліччю художників і рекламних агентств і стежив за тим, щоб реклама Apple викликала потрібне почуття, а відеоряд і звук були ідеально синхронізовані.
  • Від інженерів, що працювали над iPod, він зажадав зробити так, щоб будь-яку функцію програвача можна було викликати максимум за три натискання клавіш.
  • Він наполіг на скороченні процесу виробництва всіх комп’ютерів Apple з чотирьох місяців до двох.

Кожен із цих методів може здатися вибірковим, але всі разом вони допомогли зробити Apple культовою компанією, якій немає рівних. Інші технологічні компанії з’являються і зникають, а покупці та віддані фанати Apple вірять, що Apple в першу чергу враховує їхні інтереси, і тому охоче платять високу ціну за продукти.

«Стів створив єдиний лайфстайл-бренд в IT-індустрії, – вважає Ларрі Еллісон, один із засновників Oracle. — Існують марки автомобілів, які викликають у своїх власників гордість — наприклад Porsche, Ferrari, Prius. Все тому, що ці автомобілі щось говорять про своїх господарів. Такі самі почуття викликають у людей і продукти Apple».